(FOTO) HARFE DOMAĆE PROIZVODNJE PUTUJU ŠIROM PLANETE Mlada preduzetnica unikatnim biznisom popularizuje redak instrument
16.9.2020 08:06 Autor: Julijana Vincan
Željka Milošević idejni je tvorac i osnivač koncepta „Harpomania“, koji pored edukacije za sve uzraste, uključuje i izradu malih harfi „Harfinna“. Danas „Harpomania“ obuhvata i grupne radionice harfe za decu uzrasta od pet do šest godina – jedine takve u Srbiji.
Kako ste došli na ideju da pokrenete sopstveni biznis?
Pre devet godina sam otišla u Holandiju kako bih od skupljenog novca kupila polovnu harfu. Međutim, nekim čudom, tamo sam potpuno neočekivano naišla na dve polovne harfe po ceni jedne.
Bez razmišljanja sam kupila obe, jer mi je u trenutku sjajna ideja pala na pamet. Jednu harfu ću koristiti za lične potrebe – kako sam i planirala, a druga će mi služiti za pokretanje škole harfe.
Čim sam se vratila, sklopila sam saradnju sa jednom institucijom koja se bavi edukacijom i osmislila sam program za učenje harfe u vidu kursa. Sama sam radila na marketingu. U početku je sve išlo dosta sporo i nije bilo toliko interesenata. Delovalo je kao da Srbija i nije baš dobro tržište za ponudu ovog instrumenta, ali ipak nisam odustajala.
Trudila sam se da na razne načine prikažem javnosti harfu – organizujući besplatne radionice i koncerte, čak i svirajući je tokom časova joge. Tek nakon tri godine moja poruka je odjeknula i tada su ljudi počeli da se interesuju za časove harfe, kako deca, tako i odrasli!
Kako ste počeli sa proizvodnjom harfi?
Sasvim neplanirano. Pre pet godina, jedan moj prijatelj je svojoj devojci želeo da pokloni harfu za rođendan. Ona se bavi muzikom i skuplja različite instrumente. Njenoj kolekciji nedostajala je harfa.
Ali, kako je to skup instrument, a i redak (ne možete samo otići u radnju muzičkih instrumenata i kupiti je), on je rešio da zamoli oca, koji se bavi obradom drveta i uz moju pomoć, napravi maketu harfe.
To je bila maketa manjih dimenzija (imitacija keltske harfe). Međutim, to što je on napravio ispalo je više od makete. Uz moje dodatne savete kao i dosta eksperimentisanja i testiranja, uspostavili smo model harfe koju sam nazvala „Harfinna“ i koja je mnogima privukla pažnju.
Kako izgleda taj proces od izrade do finalnog kupca?
Čika Ivan odabere komad javora, obradi ga i ukrasi sa malo oraha. Ne farba ga, jer smo ustanovili da je natur boja ipak najlepša. Ja nabavljam delove iz inostranstva, montiramo ih.
Na kraju postavljam žice. Ima ih 22 i od najlona su. Taj postupak za mene predstavlja čin oživljavanja harfe, kao i njeno rasviravanje nakon postavke žica.
To rasviravanje je ujedno i testiranje instrumenta koje obično traje 30-60 dana. Kada to radim, moram biti lepo raspoložena. Ako imam malo vremena ili se ne osećam dobro, taj posao odložim za neki pogodniji trenutak.
Trudim se da se tada ne vežem za harfu, jer ona ubrzo ode svom kupcu. Na marketingu radim relativno često, ali dosta kupaca me nađe i po preporuci.
Šta sve imate u ponudi?
Pored edukacije i same izrade harfi, nudim i prateću opremu za harfu. Futrole, postolja, pult za note, rezervne žice, ključ za štimanje i slično. U planu imam i izdavanje zbirke autorskih numera prilagođenih baš za ovu vrstu harfe.
Kako je to biti preduzetnik?
Meni lično veoma zabavno. Možda zato što volim posao koji radim. Naravno, dese se trenuci kada se malo umorim, ali to uglavnom kratko traje. Najčešće me umori administracija ili situacija u kojima naš sistem ne funkcioniše baš kako treba, pa tu izgubim dosta energije.
Kao preduzetnik ispoljavam svoju kreativnost na razne načine. Imam slobodu da osmišljavam i uređujem sve poslove i druge aktivnosti onako kako želim. Takođe, radim onokoliko koliko mi prija i uvek mogu da odvojim dovoljno vremena za sebe kada mi je to potrebno.
Potrebno je, kao preduzetnik, biti ažuran i disciplinovan, kao i uporan i istrajan, ali meni to ne predstavlja problem. Naprotiv, za mene je to izazov i uspeh.
Bavljenje samo jednom delatnošću u Srbiji?
Poznajem ljude koji imaju samo jedno zanimanje i lepo žive. Svaki početak je težak. Da nisam imala posao kada sam pokretala „Harpomaniu“, verovatno ne bih imala šta da jedem u tom periodu.
Danas bih mogla da živim samo od toga.
Može li se živeti isključivo od izrade ovog instrumenta?
Iako za ovim retkim instrumentom ipak postoji poprilično interesovanje, s obzirom na to koliko je naše tržište malo i koliko je ovaj instrument nepopularan za naše podneblje, bojim se da ipak nije moguće opstati samo od izrade harfe u Srbiji.
Međutim, baveći se pored toga edukacijom i još dodatno sviranjem na različitim događajima i svečanostima kao što su venčanja, korporativne proslave, promocije, rođendani i slično – itekako se lepo može živeti.
Treba pratiti znakove pored puta
Harfinnu vrlo često i sama sviram, takođe sa njom i nastupam. Praktična je za prenošenje zbog malih dimenzija, pa je često nosim na razna putovanja sa sobom.
Najviše uživam dok sviram u prirodnom okruženju, ali jednako me ispunjava i sviranje u bendu, koji je sve popularniji među širom publikom.
Poručila bih svim preduzetnicima koji tek pokreću ili razvijaju svoj posao, da se drže svojih želja i ideja, da imaju jasan cilj pred sobom i da veruju, a put će se sam otvarati, ako su dovoljno strpljivi i istrajni.
Takođe, pored racionalnih odluka, treba slušati i intuiciju i pažljivo pratiti „znakove pored puta“, iako se ponekad desi da na prvi pogled nisu ispravni.