Prva nagrada studiju Proaspekt iz Beograda

Izabrano najbolje rešenje za uređenje prostora na Čukarici između DIF-a i Crkve Svetog Luke

BiznisInfrastruktura

6.5.2025 08:47 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Izabrano najbolje rešenje za uređenje prostora na Čukarici između DIF-a i Crkve Svetog Luke Izabrano najbolje rešenje za uređenje prostora na Čukarici između DIF-a i Crkve Svetog Luke
Na javni, otvoreni, anonimni konkurs za programsko-prostorni koncept urbane i pejzažne revitalizacije prostora između ulica Blagoja Parovića, Kneza Višeslava, Miloja Zakića i Vladimira Rolovića,... Izabrano najbolje rešenje za uređenje prostora na Čukarici između DIF-a i Crkve Svetog Luke

Na javni, otvoreni, anonimni konkurs za programsko-prostorni koncept urbane i pejzažne revitalizacije prostora između ulica Blagoja Parovića, Kneza Višeslava, Miloja Zakića i Vladimira Rolovića, u opštini Čukarica, stiglo je ukupno 26 radova.

Konkurs su zajednički raspisali Košutnjak film, Avala Studios, Radio-televizija Srbije, Državni audiovizuelni arhiv Srbije – Jugoslovenska kinoteka i Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja Univerziteta u Beogradu, dok je sprovodilac bilo Društvo arhitekata Beograda.

Stručni žiri kojim je predsedavao arhitekta Branislav Mitrović, odlučio je da prvu nagradu dodeli timu arhitektonskog studija Proaspekt iz Beograda, koji predvodi profesor Vladimir Lojanica. Projektanti su Sonja Pešterac i Marija Ćorluka Mijović, a projektantska saradnja ostvarena je sa Daliborom Kneževićem i Lenom Lojanicom. 3D kompjutersku vizualizaciju izradio je Goran Prijević. Njihovo rešenje istaklo se, kako su naveli „harmoničnim uklapanjem u prirodni ambijent i jasnim konceptom javnih prostora“, piše eKapija.

Drugu nagradu dobio je tim arhitekata predvođen Pavlom Stamenovićem i Dušanom Stojanovićem. Žiri je dodelio i dve treće nagrade – jedno rešenje potpisuju Jelena i Dejan Miletić, dok je drugo rezultat kolektivnog rada većeg tima na čelu sa Milošem Stojkovićem Minićem.

Branislav Mitrović, arhitekta i predsednik žirija naveo je da konkursno područje predstavlja „neiskorišćen urbani potencijal koje je u dosadašnjem razvoju grada preskočeno mesto u smislu diskontinuiteta izgrađenog gradskog tkiva.“

“Zadatak konkursa je da se za ovaj prostor, koji je u ovom trenutku pod građevinama sa izvornim namenama koje više ne funkcionišu, pronađe rešenje kako bi se prostor integrisao u gradske tokove kroz održive projekte koji obuhvataju ekološku revitalizaciju. Time bi se otklonila potreba za zauzimanjem novih prostora prirode, jer bi se prostor revitalizovao i transformisao kao „braunfild“ područje za nove projekte. Predmetna površina se ne nalazi u okviru zaštićenog područja, ali da arhitektonsko-urbanističko rešenje mora da bude takvo da ostvaruje organsku povezanost sa okolinom, poštujući kulturno nasleđe i potencijal lokacije”, rekao je Mitrović.

On je naveo i da konkursni zadatak naročito podrazumeva očuvanje šumskog fonda i zelenila u postojećim površinama, kao i njihovo unapređenje i proširenje kroz održive i ekološki odgovorne mere.

“Izabrano konkursno rešenje mora da sačuva i omogući da potencijali ovog područja i njegove prirodne odlike, kroz revitalizaciju, postanu dostupni građanima, što sada nije slučaj. Iz tog razloga očekuje se artikulacija raznih vrsta zelenila i mogućnost sigurnog kretanja kroz takve zone, u smislu staza, osvetljenosti, kako bi ovaj prostor mogao da se doživi kao park-šuma urbane vokacije”, naveo je Mitrović.

U obuhvatu konkursa nalaze se brojne institucije i objekti od javnog značaja – od Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja (DIF), Radio-televizije Srbije (RTS), Jugoslovenske kinoteke, Zastava filma, Košutnjak filma, Avala studiosa, do Vatrogasne jedinice i Crkve Svetog Luke – što dodatno komplikuje, ali i obogaćuje urbanistički zadatak.

Kako su istakli članovi žirija, svi pristigli radovi ponudili su originalne i kontekstualno osmišljene pristupe. Prva, druga i treća nagrada, navodi se, dodeljene su rešenjima koja najsnažnije uspostavljaju balans između urbanih zahteva, postojećeg zelenila i istorijskog konteksta lokacije.

Poseban fokus dat je prostoru Avala studios-a i zone oko Crkve Svetog Luke, pri čemu su, smatra žiri, nagrađena rešenja prepoznala važnost očuvanja memorije prostora i kreiranja funkcionalnog, a zelenilom bogatog gradskog pejzaža. Studijo 1 RTS-a prepoznat je kao ključni orijentir, dok je zona crkve sagledana kao autonomna celina pogodna za pažljivo planiranu stambenu izgradnju.

Saobraćajna rešenja u nagrađenim radovima podrazumevaju usporeni režim kretanja unutar kompleksa, povezivanje različitih zona tačkastim pristupima i nadzemne ili podzemne pasarele koje bi premostile Ulicu Kneza Višeslava i povezale prostor sa Košutnjakom. Žiri je preporučio i razvoj pešačke staze grebenom koji razdvaja šumu od zone Avala studios-a.

U pogledu spratnosti, pristupi su bili različiti – od ujednačenih visina do istaknutih vertikalnih akcenata – ali je ocenjeno da buduća izgradnja treba da bude u skladu sa srednjom spratnošću i modelom otvorene gradnje, odnosno objekata okruženih zelenilom.

Jedna od ključnih preporuka jeste očuvanje i razvoj zelene infrastrukture, u skladu sa strategijama održivog razvoja grada Beograda i evropskim principima očuvanja pejzaža.

Žiri je jednoglasno ocenio da je konkurs uspešan i da su ponuđena rešenja dobar temelj za budući plan detaljne razrade ovog značajnog prostora, koji bi mogao da postane novo lice savremenog Beograda – spoj prirode, kulture i urbanog života.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.