Kukuruz je najtraženija roba, raste cena ječma
25.6.2021 13:02 Autor: Marko Miladinović
Prvi ugovor za ječam ovogodišnjeg roda, kao i pad cena kukuruza i soje, obeležili su ovu nedelju na Produktnoj berzi u Novom Sadu. U prethodnoj sedmici, ukupan promet preko jedine robne berze u našoj zemlji iznosio je 3.610 tona robe, čija je finansijska vrednost iznosila 115.993.500 dinara.
Žetva ječma je u punom jeku, a izveštaji sa terena govore da su prinosi zadovoljavajući, te da iznose od pet do osam tona po hektaru, uz dobar kvalitet. Prvi ugovori za ovogodišnji rod su zaključeni u cenovnom rasponu od 19,60 din/kg do 20,00 din/kg, bez PDV.
Kada uporedimo cenu ove žitarice sa istim periodom prethodne godine (14,60 din/kg, bez PDV), zabeležen je rast od 35,62 odsto.
Za razliku od prethodne nedelje gde nije realizovan ni jedan kupoprodajni ugovor za kukuruz, pomenuta žitarica je ove nedelje bio najdominantnija berzanska roba sa ukupno prometovanom količinom od 2.960 tona.
Soja nastavlja da beleži negativan cenovni trend, pa su svi kupoprodajni ugovori realizovani po jedinstvenoj ceni od 74,70 din/kg bez PDV, što je daleko od desetogodišnjeg maksimuma od 86 dinara, dostignutog u maju.
Svetski trendovi: u SAD snižen rejting useva, u Evropi obećavajuće
Na najvećoj merkantilnoj berzi na svetu, čikaškoj CME, u odnosu na podatak iz prethodne nedelje, pšenica je poskupela 1,91 odsto, kukuruz za 3,19 odsto, a soja 3,13 odsto. Razlozi za ovaj rast cena najviše leže u činjenici da je američko ministartvo poljoprivrede smanjilo rejtinge kvaliteta ovogodišnjih useva u SAD, ponajviše zbog meteoroloških problema širom poljoprivrednog pojasa.
S druge strane, na berzi u Parizu je kukuruz pojeftinio za 1,83 odsto. U Evropi, a naročito u Francuskoj, dolazeća žetva sveukupno izgleda obećavajuće, uz povoljnu kišu, izuzev kad su oluje bile previše intenzivne. Sad je važno da se vrati suvo vreme da bi se osigurali ovi kvalitativni aspekti.