Globalno tržište reagovalo na optimističnu prognozu o rodu pšenice

Na Produktnoj berzi realizovana rekordna cena soje

AgrobiznisBiznis

26.2.2021 15:40 Autor: Marko Miladinović

Na Produktnoj berzi realizovana rekordna cena soje Na Produktnoj berzi realizovana rekordna cena soje
Što se tiče domaćeg tržišta osnovnih poljoprivrednih proizvoda, na Produktnoj berzi u Novom Sadu tokom nedelje na izmaku zabeležen je promet od 1.681 tone... Na Produktnoj berzi realizovana rekordna cena soje

Što se tiče domaćeg tržišta osnovnih poljoprivrednih proizvoda, na Produktnoj berzi u Novom Sadu tokom nedelje na izmaku zabeležen je promet od 1.681 tone robe, što je manje za 16,99 odsto u odnosu na prethodi sedmodnevni period. Ipak, finansijska vrednost bila je veća za 34,85 odsto i iznosila je 67.806.050 dinara. Glavni pokretač tog skoka na strani prihoda je prodaja 450 tona soje.

Rast cena kukuruza i soje, kao i stagnacija cene pšenice obeležili su proteklu nedelju na Produktnoj berzi. Kukuruz je ponovo nastavio da beleži pozitivne cenovne trendove. Kukuruzom se trgovalo u rasponu od 22,50 do 22,80 din/kg. Pšenica je trgovana po jedinstvenoj ceni od 22,80 din/kg i ona se zadržala na istom nivou kao i prethodne nedelje. Soja se kretala u cenovnom rasponu od 59,80 do 62,00 din/kg bez PDV. Najviša dostignuta cena od 62,00 din/kg predstavlja osmogodišnji maksimum koji je poslednji put zabeležen u aprilu 2013. godine.

Realizovani ugovori na Produktnoj berzi u nedelji 22.2.-26.2.2021./Izvor: Produktna berza

Svetski trendovi: od klimatskih događaja do velike kineske tražnje

Međunarodni savet za žitarice (International Grains Counsil) izvestio je da će usevi zasađeni pšenicom u Australiji, Rusiji i Kazahstanu roditi bolje nego što se ranije očekivalo. Prognoza je pomerena za šest miiona tona na godišnjem nivou. Ovaj podatak se, naravno, odrazio na neposredno trgovanje, pa su cene globalno pale za oko četiri dolara po toni, uprosečeno gledano.

Foto:Pexels.com

Istovremeno, iz Argentine takođe stižu lepe vesti da će efekti cikličnog klimatskog događaja La Nina biti izbegnuti. Oni se najčešće povezuju sa izrazito sušnim periodima u centralnom delu južnoameričkog kontinenta, gde se, po pravilu, gaji puno soje, ali sve više i kukuruza.

S druge strane, prolongirana kišna sezona u Brazilu već nedeljama pravi pometnju na svetskom tržištu soje, koju u velikim količinama potražuju Kinezi. Za sada su njihove želje ispunjene kupovinom američkih zaliha.

No, Kina u isto vreme značajno povećava tražnju i za kukuruzom. Ove nedelje je stigla i izmenjena procena da će ova zemlja u 2021. godini uvesti čak 24 miliona tona kukuruza, što je čak tri puta više od prvobitnih prognoza. Svakako tu potražnju moraju da zadovolje izvoznici u drugim zemljama, a cene će tokom narednih meseci verovatno ići naviše.

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.