Pred Crnom Gorom period intenzivne izgradnje saobraćajnog sistema
3.10.2023 16:16 Autor: Redakcija Biznis.rs 0
Pred Crnom Gorom je period intenzivne modernizacije i izgradnje saobraćajnog sistema, saopštio je državni sekretar u Ministarstvu kapitalnih investicija, Admir Šahmanović.
On je, na poziv ministra saobraćaja u vladi Češke, Martina Kupke, učestvovao na Svetskom saobraćajnom forumu u Pragu. Forum je, pored predstavnika Svetskog saobraćajnog udruženja, okupio i zvaničnike institucija Evropske unije (EU), internacionalnih organizacija, akademija i drugih stručnjaka iz oblasti saobraćaja, piše Mina.
Oni su, kako je saopšteno iz ministarstva, u okviru interaktivnih panelarnih diskusija, razmenili znanja, iskustva, ali i mehanizme za unapređenje stanja u tom sektoru.
Na marginama konferencije, Šahmanović je razgovarao sa kolegama iz resora saobraćaja, kako iz Evrope, tako i šire, budući da je ovaj događaj okupio značajan broj ministara saobraćaja iz celog sveta.
Šahmanović je ocenio da država Crna Gora svojom površinom, dužinom putne infrastrukture, brojem stanovnika i registrovanih vozila, pripada grupi malih država.
„Međutim, kako je Crna Gora turistička destinacija, u određenim mesecima letnjeg i zimskog perioda imamo značajno povećanje obima drumskog saobraćaja, kada dolazi do velikih saobraćajnih gužvi usled nedovoljnog kapaciteta putne infrastrukture i slabo razvijenih alternativnih vidova transporta“, rekao je Šahmanović u okviru prvog dela izlaganja na panelu konferencije.
Pored tih razloga, kao i težnje Crne Gore da zadrži status ekološke države, nameće se potreba za korišćenjem drugih alternativnih načina transporta, odnosno nemotorizovanih načina transporta, kako bi se smanjile negativne posledice saobraćaja izražene u vidu saobraćajnih gužvi, saobraćajnih nezgoda i negativnog uticaja na životnu sredinu.
„S obzirom na to da je Crna Gora na putu pristupanja EU, a u cilju ispunjavanja ciljeva iz Zelene agende, država ima obavezu da kroz promociju zelenijih vidova transporta učini urbani saobraćaj dostupnijim svim kategorijama učesnika u saobraćaju, a naročito da stavi fokus na ranjive učesnike u saobraćaju, odnosno bicikliste, pešake, decu i stare osobe“, smatra Šahmanović.
Prema njegovim rečima, Planom urbane mobilnosti potrebno je transportni sistem iz klasičnog, primarno prilagođenog putničkom automobilu, transformisati u transportni sistem prilagođen održivim oblicima saobraćaja – pešačenju, biciklizmu, javnom prevozu i prevozu ekološki prihvatljivim vozilima.
Pročitajte još:
On je dodao da Crna Gora, kao ekološka država, kroz aktivnu promociju i upotrebu biciklizma i alterantivnih vidova saobraćaja, teži smanjenju zavisnosti o fosilnim gorivima i postavlja temelje za održivu mobilnost i zelenu tranziciju.
Tokom susreta sa češkim kolegom, bilo je reči i o konkretizovanju saradnje na polju razvoja mobilnih urbanih šema za podsticanje zelenih vidova saobraćaja.
Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.