Zbog rata na Bliskom istoku moguće samo doplate za avionski prevoz

Seničić: Neće biti značajnijih poskupljenja u Grčkoj, Crnoj Gori i Hrvatskoj

IzdvajamoPoslovanjeTurizam

21.4.2026 16:45 Autor: Ljiljana Begović 4

Seničić: Neće biti značajnijih poskupljenja u Grčkoj, Crnoj Gori i Hrvatskoj Seničić: Neće biti značajnijih poskupljenja u Grčkoj, Crnoj Gori i Hrvatskoj
Dok sukobi na Bliskom istoku ne jenjavaju, njihov uticaj sve se snažnije oseća i na turističkom tržištu, gde se već uveliko primećuje promena raspoloženja... Seničić: Neće biti značajnijih poskupljenja u Grčkoj, Crnoj Gori i Hrvatskoj

Dok sukobi na Bliskom istoku ne jenjavaju, njihov uticaj sve se snažnije oseća i na turističkom tržištu, gde se već uveliko primećuje promena raspoloženja među putnicima. Iako su popularne letnje destinacije kilometrima udaljene od kriznih žarišta, psihološki efekat nestabilnosti učinio je da deo turista počne da preispituje svoje planove i traži sigurnije alternative za odmor.

U turističkim agencijama kažu da strah nije uvek zasnovan na realnim bezbednosnim procenama, već često proizilazi iz nedovoljnog poznavanja geografije i stvarne situacije na terenu.

Prema rečima direktora Nacionalne asocijacije turističkih agencija (YUTA), Aleksandra Seničića, kod određenog broja putnika postoji oprez, ali on ne mora nužno da dovede do masovnog odustajanja od putovanja.

„Postoji određena doza straha, pre svega zbog nedovoljnog poznavanja geografije kada je reč o Turskoj, Kipru i Egiptu, ali ne verujem da će to opredeliti većinu da odustane od tih destinacija. One funkcionišu potpuno normalno i turisti iz celog sveta nesmetano borave tamo“, navodi naš sagovornik.

Ipak, deo putnika već sada pokazuje sklonost ka „sigurnijim“ izborima. Zemlje južne Evrope, pre svega Grčka, Crna Gora, Italija, Španija i Portugal, ponovo se nameću kao prvi izbor za one koji ne žele da rizikuju. Očekuje se da bi upravo ove destinacije mogle da profitiraju od novonastale situacije, jer nude kombinaciju blizine, stabilnosti i već poznatog turističkog ambijenta.

Seničić ističe da bi Mediteran mogao da bude još traženiji nego prethodnih godina, upravo zbog promene percepcije bezbednosti.

„Svakako će biti i onih koji će se odlučiti da ostanu u Evropi, odnosno na Mediteranu, pa će po tom pitanju biti aktuelnije nego ranijih godina Crna Gora, Grčka, Španija, Italija, pa i Hrvatska“, objašnjava direktor YUTA-e za Biznis.rs.

More / Foto: Pixabay / Callisto_Schmidt

Ipak, kada je reč o konkretnim otkazivanjima i promenama aranžmana, situacija nije tako jednostavna kako se na prvi pogled čini. Turističke agencije su već unapred ugovorile značajne kapacitete sa hotelima i avio-kompanijama za sezonu, posebno za destinacije poput Turske, Egipta i Kipra. Zbog toga masovno povlačenje sa tih tržišta nije lako izvodljivo.

„Nije moguće izaći iz tih ugovora samo zbog iracionalnog straha. Na tim destinacijama sve funkcioniše normalno i nema osnova za otkazivanje bez penala. Moguća su eventualna manja prilagođavanja kapaciteta, ali i to će biti teško“, navodi Aleksandar Seničić, ukazujući na ograničenja sa kojima se agencije suočavaju.

To praktično znači da, uprkos promenama u ponašanju dela turista, ponuda ostaje relativno stabilna i unapred definisana. Novih destinacija nema, a postojeći programi za Mediteran već su u velikoj meri formirani.

Jedno od ključnih pitanja koje se nameće jeste i mogući rast cena na destinacijama koje bi mogle da postanu traženije. Ipak, prema rečima našeg sagovornika, značajnijih poskupljenja ne bi trebalo da bude.

„Siguran sam da neće biti povećanja cena, osim u slučaju avio-prevoza, gde zbog cene goriva može doći do određenih korekcija“, kaže naš sagovornik.

Na taj način, čak i u uslovima pojačane tražnje za određenim destinacijama tržište bi moglo da zadrži relativnu cenovnu stabilnost, bar kada je reč o smeštaju i paket aranžmanima.

Kada je u pitanju obim eventualnih otkazivanja, precizne procene za sada izostaju. Turističko tržište je, kako ističu u struci, izuzetno osetljivo na različite faktore, od geopolitike do ekonomskih kretanja, a ponašanje putnika često se menja iz sezone u sezonu.

„Bilo bi neozbiljno davati takve procene u ovom trenutku. Tražnja se menja svake godine pod različitim uticajima, a ne znamo šta je u glavama putnika i ko je gde planirao da putuje. O tome možemo govoriti tek nakon sezone. Za sada beležimo nešto manje interesovanje za te destinacije, ali to još uvek ne znači mnogo, jer sezona tek predstoji“, zaključuje direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija (YUTA), Aleksandar Seničić.

  • Jj992

    21.4.2026 #1 Author

    To su dobre vesti onda za leto

    Odgovori

  • PAVLE-2005

    21.4.2026 #2 Author

    Ne bih bas imao puno poverenja u to, svi žele više da zarade

    Odgovori

  • LIKI

    21.4.2026 #3 Author

    Kao i svake godine biće cene vece to smo već apsolvirali!!!

    Odgovori

  • BIJUTI27

    21.4.2026 #4 Author

    ako se sukob produži ili eskalira, realno je očekivati postepena poskupljenja i van avio-sektora, posebno kroz lančani efekat na energente i potražnju.

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.