NEGATIVNE EKONOMSKE POSLEDICE PANDEMIJE U PRESTONICI AUSTRIJE Borimo se za svako preduzeće i radno mesto, ističe Peter Hanke, član Gradskog veća Beča

BiznisIntervjuIzdvajamoTurizamU fokusu

3.12.2020 10:54 Autor: Marko Miladinović

NEGATIVNE EKONOMSKE POSLEDICE PANDEMIJE U PRESTONICI AUSTRIJE Borimo se za svako preduzeće i radno mesto, ističe Peter Hanke, član Gradskog veća Beča NEGATIVNE EKONOMSKE POSLEDICE PANDEMIJE U PRESTONICI AUSTRIJE Borimo se za svako preduzeće i radno mesto, ističe Peter Hanke, član Gradskog veća Beča
U Austriji je trenutno na snazi selektivno zatvaranje (lockdown), koje će trajati najmanje do šestog januara 2021. godine. Hoteli ne smeju da primaju nove... NEGATIVNE EKONOMSKE POSLEDICE PANDEMIJE U PRESTONICI AUSTRIJE Borimo se za svako preduzeće i radno mesto, ističe Peter Hanke, član Gradskog veća Beča

U Austriji je trenutno na snazi selektivno zatvaranje (lockdown), koje će trajati najmanje do šestog januara 2021. godine. Hoteli ne smeju da primaju nove goste, osim onih malobrojnih koji imaju dokaz o neodložnosti svog dolaska, restorani rade samo dostavu, a kafići, koncertne dvorane, i čuveni ulični Božićni marketi su zatvoreni…

Socio-ekonomske posledice korona virusa vidljive su u čitavoj zemlji, ali je posebno na udaru glavni grad Austrije, kao turistički, kulturni i ekonomski centar čitave Centralne Evrope.

„Zaposlenje i ekonomija su trenutno najveći izazovi koje treba da savladamo. Korona virus je doveo do kolapsa u privredi i do povećanja broja nezaposlenih. Doživljavamo recesiju istorijskih razmera. Pandemija je sa sobom donela pad potrošačke potražnje i gubitak dodate vrednosti u turizmu, saobraćaju, trgovini, uslugama kao i umetnosti i industriji zabave. Oporavak teče veoma sporo“, započinje razgovor za Biznis.rs Peter Hanke, član Gradskog veća Beča zadužen za finansije, ekonomiju, rad, međunarodnu saradnju i komunalna preduzeća.

Na pitanje koji deo privrede u Beču je najviše pogođen aktuelnom situacijom, naš sagovornik na prvo mesto ističe sektor turizma i one delatnosti koje najvećim delom zavise od njega, poput poslovanja hotela, restorana i trgovinskih radnji.  

Primera radi, Beč je samo tokom 2019. posetilo preko 7,9 miliona turista, koji daju zamajac lokalnim privrednicima. Ove godine njihova podrška je izostala.

Foto: Peter Hanke © David Bohmann/PID

„Gradska uprava je na početku brzo reagovala i odobrila paket pomoći od 400 miliona evra sa 39 različitih mera podrške za bečku privredu i za zaposlene. Od toga je 200 miliona evra namenjeno zdravstvenom i socijalnom sistemu grada. Korona neće zaustaviti Beč. Činimo sve da sa paketima pomoći za privredu i tržište rada naše stanovništvo prebrodi ovo teško vreme, i da možemo da nastavimo sa uspesima koje smo ostvarivali pre korone“, kaže Hanke.

Prema njegovim rečima, Bečlijke i Bečlije treba izdvojiti za primer u vezi sa ophođenjem prema važećim bezbednosnim odredbama, za vreme prvog i drugog zatvaranja

Gradski sekretarijat za informisanje je plasirao kampanje za široku publiku na klasičnim i online medijima koji su opširno informisali o svim merama, kao i na društvenim mrežama.

Foto: Pripreme za masovno testiranje © PID/Christian Fürthner

Najveća ekonomska kriza od Drugog svetskog rata

Koliko je pandemija uticala na godišnju finansijsku konstrukciju gradskog budžeta grada “na lepom plavom Dunavu”, najbolje ilustruju sledeće Hankeove reči: „Mere protiv najveće ekonomske krize od Drugog svetskog rata određuju sprovođenje budžeta 2020. godine, kao i predlog budžeta za 2021. godinu. Negativni efekti korona virusa, kombinovani sa rekordnim padom austrijske privrede od osam odsto, vode u čitavoj zemlji do gubitka poreza u milijardama evra i do smanjenog prihodovanja za Beč od oko jedne milijarde evra. Prema tome, za 2020. godinu Grad Beč polazi od deficita od 1,6 milijardi evra i očekuje za 2021. godinu deficit u visini od 1,9 milijardi evra.”

Da bi se održao nivo javnog snabdevanja Grad Beč je povećao budžet za zdravstvo na 2,54 milijarde evra (+10,08 odsto, za 233,04 miliona evra) i proširio građevinske aktivnosti za lokalnu privredu za oko 18 odsto na 1,8 milijardi evra.

Odobrena je 1,91 milijarda evra (+1,93 odsto, 36,11 miliona evra) za obrazovanje i 925,44 miliona evra (+5,08 odsto, 44,78 miliona evra) za negu dece, 2,22 milijarde evra (+6,05 procenata, 126,45 miliona evra) odvajaju se za socijalna pitanja, a posebno u oblasti negovateljstva.

Foto: Test grgljanjem © PID/Schaub-Walzer

Za povećanje konkurentnosti Beča kao lokacije Grad povećava ukupne investicije na 2,6 milijardi evra (+6,02 procenata, odnosno 148,06 miliona evra), osnova gradske uprave (magistratska odeljenja, stručne službe, opštinske uprave, kancelarije gradskih političara) povećava investicije na 1,7 milijardi evra (+19,25 procenata, 276,28 miliona evra).

Pojedini projekti su zbog pandemije kasnili, ali bilo je i onih koji su zbog povoljne konjunkture u visini od 600 miliona evra i ranije sprovedeni, ili za koje su do 2023. godine obezbeđena finansijska sredstva.  

„Troškovi pandemije su veliki, ali nečinjenje bi bilo znatno skuplje. Za kreiranje budžeta u vremenu pandemije potrebna je bistrina i strateška vizija. Važno je da se držimo kriznog menadžmenta i da se i dalje borimo za svako radno mesto, svako preduzeće i za sve Bečlije“, zaključuje Peter Hanke za Biznis.rs.

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.