STIŽU STRANE INVESTICIJE VREDNE 1,7 MILIJARDI EVRA U decembru postavljanje kamena temeljca za Tojo tajers u Inđiji, kaže Vučić
InvesticijeIzdvajamoNovacSrbijaVesti
12.11.2020 13:36 Autor: Redakcija Biznis.rs
Država je ove godine preko Razvojne agencije Srbije potpisala 20 ugovora za dolazak stranih investitora u vrednosti od 1,7 milijardi evra, izjavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić i najavio da će već u prvoj polovini decembra biti postavljen kamen temeljac za dolazak japanske kompanije Tojo tajers u Inđiji.
Vučić je rekao da su se investitori obavezali na osnovu tih ugovora da će zaposliti 6.815 radnika, što je dvostruko manji broj radnika nego 2019, ali je više nego dvostruko više u novcu.
To takođe znači, kaže predsednik, da sve više prelazimo sa investicija koje zapošljavaju fizičku radnu snagu na investicije u kojima nam dolaze tehnološki razvijenije kompanije.
„Najveći problem nam je nedostatak visoko tehnoloških kompanija, koje ovako uspevamo da nadoknadimo“, naglasio je Vučić.
Pozvao je i RAS i ministarku privrede Anđelku Atanasković da se bore za što veći dolazak takvih kompanija.
Istakao je da jedino tako možemo da se borimo – velikim investicijama u vreme pandemije kada se ponovo zaključavaju evropske zemlje i kada postoji manja potražnja za našom industrijskom proizvodnjom.
„Pregovaramo sa predstavnicima različitih stanih kompanija, najviše nemačkih i japanskih, i očekujemo dolazak u Srbiju značajnog broja njih“, kazao je Vučić.
EU da otvori zelene koridore za Zapadni Balkan
Predsednik Srbije je rekao da je sa ambasadorima Kvinte i šefom Delegacije EU u Srbiji razgovarao o potrebi da EU otvori zelene koridore prema zemljama Zapadnog Balkana i na taj način podrži jedinstveno tržište u regionu, koje bi dovelo do rasta privrede i boljeg standarda građana.
Vučić je novinarima rekao da bi stvaranjem jedinstvenog tržišta Zapadnog Balkana, otvaranjem zelenih koridora prema EU, što bi značilo brži protok robe i kapitala, rast bio na nivou od 6 do 8 odsto.
„To znači bolji standard, veće plate, penzije“, kazao je Vučić.
On je naveo da su Albanija, Severna Makedonija i Srbija imale jedinstven stav po tom pitanju na samitu u Sofiji i da je zato njihova pozicija bila snažnija.
„Čini mi se da su predstavnici najmoćnijih zemalja EU, Francuska i Nemačka pre svega, dobro razumeli tu poruku i od kolikog je to značaja za nas“, rekao je Vučić.
Vučić je rekao da je prethodnih dana održano nekoliko važnih razgovora na relaciji Beograd-Tirana-Skoplje i podsetio da je dogovoreno da građani tih zemalja mogu da se leče od virusa Covid-19 na teritoriji drugih o trošku države u kojoj su.
Kako kaže, radi se i na uprošćavanju carinskih procedura, ali je izuzetno važno i da se omoguće zeleni koridori sa Evropskom unijom.
„U redu je što ćemo iznutra da olakšamo promet, ali mi smo ekonomije koje izvoze u EU. Ništa nam ne znači ako naši kamioni čekaju na granici sa Hrvatskom više sati“, rekao je Vučić.
On je naveo i da se radi na izdavanju jedinstvenih radnih dozvola i da će i to biti rešeno najkasnije za dve ili tri nedelje.
Nastavljaju se ulaganja u zdravstvo, vrednost radova 1,2 milijarde evra
Država će nastaviti da izdvaja velika novčana sredstva za ulaganja u zdravstvo, najavio je Vučić i precizirao da je ukupna vrednost radova oko 1,2 milijarde evra.
On je rekao da će u Klinički centar Srbije biti uloženo oko 150 miliona evra za sve faze radova, u Klinički centar Vojvodine 54 miliona evra, a u Klinički centar u Kragujevcu 43 miliona evra sa opremom.
„Očekujemo da do kraja sledeće godine svi ti radovi budu završeni“, dodao je Vučić.
Naveo je da je u „Dedinje 2“ uloženo 42 miliona evra, u „Tiršovu 2“ 100 miliona evra, u Onkologiju devet miliona evra, u Onkologiju u Novom Sadu 6,6 miliona evra, za rekonstrukciju KBC „Dragiša Mišović“ 14 miliona evra, Zemunsku bolnicu šest miliona evra i Tiršovu osam miliona evra.
U toku je, dodaje, i renoviranje 40 opštnih bolnica u zemlji, a ukupna vrednost radova je između 950 do 1,2 milijarde evra, jer je, kako je rekao, zdravstvo od ključnog značaja.
Srbija u naredne tri godine prva u Evropi po rastu BDP
Srbije će prema prognozama MMF i Svetske banke imati u naredne tri godine najveći rast BDP u Evropi od 3,1 odsto u proseku, za ovu godinu, 2021. i 2022. godinu, rekao je Vučić.
„U naredne tri godine Srbija će biti prva u Evropi sa prosečnim rastom od 3,1 odsto, posle nas će biti Litvanija i Irska sa po dva odsto prosečnim rastom“, rekao je Vučić.
Kaže da će mnoge evrpske zemlje biti u tom periodu u minusu ili od nule do oko tri odsto.
Predsednik Srbije ističe da Srbija ima problema sa rastom BDP sada, zato što bi ove godine, da nema kovida i zatvaranja, u evropskim zemljama imala rast BDP od oko šest odsto, ali da će zbog ove krize imati rast oko nule ili minus 0,5 odsto.
Izrazio je očekivanje da će doći do smanjenja trgovinskih barijera između SAD i Evrope, jer bi to značilo puno za našu celokupnu industriju, a posebno industriju čelika i onda bi naš izvoz došao više do izražaja.