Ako koristite lični telefon za posao, oprostite se od privatnosti
Hi-techIzdvajamoLifestyleZanimljivosti
10.4.2021 13:30 Autor: Ljiljana Begović
Nedavno otpuštanje jednog radnika koji je radio u kompaniji Google, poslužilo je kao primer kako se odričete privatnosti i privatnih podataka, pa i vaših fotografija, kada poslovni mejl stavite na vaš privatni telefon.
Zakon o pravima zaposlenih u SAD, reguliše samo odnos radnika koji radi za Vladu. Ako niste zaposleni u državnoj administraciji, većina vaših prava prestaju dolaskom na posao. „Ako koristite uređaje za komunikaciju vašeg poslodavca, praktično nemate privatnost ni u teoriji ni u praksi“, kaže Lew Maltby, šef nacionalnog instituta za zaposlene.
Nedostatak poslovne digitalne privatnosti na radnom mestu postala je aktuelna tema pogotovo nakon otpuštanja četvoro zaposlenih u kompaniji Google zbog, kako navode zvaničnici kompanije, neovlašćenog pristupa dokumentima. Sa druge strane zaposleni kažu da su njihovi otkazi usledili nakon kritike poslovne politike kompanije.
Jedna od otpuštenih radnica, Rebeka Rivers (Rebecca Rivers) kaže da su podaci iz njenog privatnog telefona kompletno obrisani, i to odmah nakon što je saznala da je suspendovana sa posla.
„Skoro u isto vreme sve sa mog privatnog telefona je nestalo“, navodi Rivers dodajući da je za nju posebno bolan nestanak privatnih fotografija jer je transrodna osoba.
Kako se to dogodilo ? Verovatno preko opcije poslovni nalog, koja postoji u android operativnom sistemu , i omogućava poslodavcu pristup i kontrolu poslovnih aplikacija na daljinu. Takođe, i Apple ima sličnu mogućnost nazvanu MDM, upravljanje mobilnim uređajima, u kojoj poslovne aplikacije rade u virtuelnoj datoteci odvojeno od privatnih aplikacija sa raznim mogućnostima za praćenje.
Postoji mnogo opravdanih razloga zbog kojih kompanija može da koristi neke od ovih mogućnosti. Jedan od razloga je primena bezbednosnih mera za zaštitu podataka kompanije prlikom korišćenja elektronske pošte ili drugih aplikacija koje se koriste po posebnom poslovnom nalogu.
Ali isto tako poslodavci mogu da vas špijuniraju ili da obrišu sve vaše podatke – namerno ili iz nehata. Zbog toga je mešanje poslovnih naloga i ličnih uređaja loša ideja. Ako kompanija kaže da morate da budete online, trebalo bi za to da vam obezbedi opremu. Naporno je koristiti dva uređaja, ali je opasnije koristiti svoj telefon u korporativne svrhe.
Svi moderni telefoni imaju mogućnost korišćenja GPS. Sa poslovnim profilom ili MDM, koji postoje u vašem telefonu, poslodavac ima mogućnost da instalira aplikaciju za praćenje, kaže Oven Vilijams (Owen Williams) iz kompanije OneZero.
Vilijams takođe napominje da kompanija može zahtevati da se povežete putem svoje šifrovane private mreže . Ova mera bezbednosti ima smisla za poslovanje, ali znači da svi vaši podaci, uključujući i lične, prolaze kroz mrežu kompanije. To kompanijama ostavlja mogućnost da imaju pristup vašim ličnim podacima, jer ne postoji zakon koji to reguliše.
Udruženja koja se bave pravima radnika smatraju da bi brisanje privatnih podataka zaposlenog sa njegovog privatnog telefona trebalo da bude nezakonito. Prema zakonu o računarskim prevarama i zloupotrebama u osnovi se zabranjuje neovlašćeni pristup računarskom uređaju, kao što je krađa podataka.
Trenutno nekoliko advokata radi na tome da se pronađu pravni slučajevi koji bi mogli da se iskoriste kao presedan za mobilne telefone zaposlenih. „Sudovi insistiraju na tome da vide opipljivu novčanu štetu, a obično je nema“, navode iz Udruženja, prenosi Fast Company.
„Naravno, gubljenje ličnih podataka, poput fotografija je najbolnije za radnike jer je upravo njihova vrednost nematerijalna“, zaključuju iz Udruženja.