Stara vozila na putevima Srbije podstiču razvoj trgovine rezervnim delovima
4.12.2024 12:11 Autor: Ljiljana Begović 0
Sa oko 2,5 miliona registrovanih vozila Srbija beleži kontinuirani rast potražnje za auto-delovima – od kočnica i pneumatika do naprednih sistema, poput navigacije i sigurnosnih uređaja.
Takođe, zbog prosečne starosti voznog parka koja je veća od 16 godina, srpski vozači sve češće traže rezervne delove, pa ne čudi broj od 505 registrovanih firmi u delatnosti trgovine na veliko delovima i opremom za motorna vozila.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, od ukupnog broja drumskih motornih i priključnih vozila prvi put registrovanih tokom trećeg kvartala 2024. godine, proizvedenih takođe u ovoj godini, najzastupljeniji su autobusi (70,9 odsto), dok je novih putničkih automobila najmanje (12,9 procenata).
Tokom trećeg tromesečja došlo je do pada broja prvi put registrovanih radnih vozila i poljoprivrednih traktora, dok druga drumska motorna vozila beleže porast. Najbrojnije marke proizvođača motornih vozila u Srbiji su: Volkswagen, Audi, Škoda, Peugeot i Opel.
Na osnovu rezultata moguće je zaključiti da su najzastupljenija teretna vozila do 999 kilograma nosivosti, kao i da najveći broj ovih vozila koristi dizel kao pogonsko gorivo. Kod putničkih automobila novijeg datuma, procentualno posmatrano, kada je reč o pogonskom gorivu najzastupljeniji je benzin.
Glavni proizvodi kojima se bave preduzeća u delatnosti trgovine na veliko delovima i opremom za motorna vozila uključuju motore i njihove delove, kočione sisteme, pneumatike, akumulatore, karoserijske komponente, kao i dodatke poput navigacionih uređaja i sigurnosnih sistema.
Kupci su uglavnom auto-servisi, prodavci rezervnih delova, prevozne kompanije i industrijski korisnici.
Trgovac i preduzetnik Dragan Babić iz Beograda, koji se bavi prodajom kočionih sistema, kaže da poslednjih godina elektrifikacija i modernizacija vozila utiču na promenu strukture potražnje, posebno za komponentama električnih i hibridnih vozila.
“U trgovini auto-delovima uglavnom se komponente uvoze iz drugih zemalja, najviše iz Nemačke, Italije, Kine. Sve zavisi od proizvođača i vrste vozila”, kaže Babić.
Zbog širokog spektra proizvoda kojima trguju, lista najuspešnijih u delatnosti trgovine na veliko delovima i opremom za motorna vozila je takođe raznolika, pokazuju podaci bonitetne kuće CompanyWall.
Ukupna dobit cele delatnosti u poslednje tri godini iznosi više od dve milijarde dinara.
Na prvom mestu prema dobiti ostvarenoj u 2023. godini nalazi se preduzeće Rapidex Trade koje se bavi uvozom i veleprodajom rezervnih delova za komercijalna vozila. Ostvareni rezultat je ujedno i najbolji za ovu firmu za poslednje tri godine i iznosi 316.102.000 dinara. Dobit kompanije Rapidex u 2021. iznosila je 165,9 miliona dinara, a u 2022. nepunih 197 miliona dinara.
Sa ostvarenom dobiti od 146.277.000 dinara u prošloj godini preduzeće Inter Cars d.o.o. iz Beograda našlo se na drugom mestu liste najuspešnijih. Ovo malo preduzeće koje posluje tek pet godina uspelo je da za dve godine više nego utrostruči svoj poslovni rezultat.
U 2021. godini Inter Cars je imao dobit od 42.922.000 dinara, a u 2023. skoro duplo više, odnosno 80,3 miliona dinara.
“Asortiman kompanije u potpunosti pokriva sve tržišne segmente koji se odnose na održavanje i popravku vozila i sastoji se od preko 2.000 brendova i više od dva miliona različitih artikala”, stoji u predstavljanju kompanije na zvaničnom sajtu.
Pročitajte još:
Treće mesto liste najuspešnijih u delatnosti trgovine na veliko delovima i opremom za motorna vozila zauzima predstavništvo firme Ferdinand Bilstein South East Europe u Ripnju. Dobit zbog koje je ovo preduzeće došlo do trećeg mesta liste iznosi 137.160.000 dinara.
“Naš asortiman od više od 50.000 tehničkih rezervnih delova za automobile, laka komercijalna vozila i kamione stalno raste i nastojimo da nove proizvode učinimo dostupnim na tržištu što je pre moguće”, navode na zvaničnom sajtu nemačke kompanije.
Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.