PANDEMIJA POKAZALA ZNAČAJ DIGITALNE REFORME Ubrzan prelazak klijenata banaka na onlajn usluge

BankeHi-techLifestyleSrbija

20.6.2020 08:49 Autor: Redakcija Biznis.rs

PANDEMIJA POKAZALA ZNAČAJ DIGITALNE REFORME Ubrzan prelazak klijenata banaka na onlajn usluge PANDEMIJA POKAZALA ZNAČAJ DIGITALNE REFORME Ubrzan prelazak klijenata banaka na onlajn usluge
Pandemija Covid-19 ima dalekosežnije posledice u socijalnom, ekonomskom i trgovinskom smislu od finansijske krize 2008, ali je istovremeno uticala na ubrzanje digitalne transformacije, posebno... PANDEMIJA POKAZALA ZNAČAJ DIGITALNE REFORME Ubrzan prelazak klijenata banaka na onlajn usluge

Pandemija Covid-19 ima dalekosežnije posledice u socijalnom, ekonomskom i trgovinskom smislu od finansijske krize 2008, ali je istovremeno uticala na ubrzanje digitalne transformacije, posebno na rast korišćenja digitalnih bankarskih proizvoda, ocena je učesnika vebinara u organizaciji Comokos TGI grupe, pod nazivom “Uticaj pandemije na finansijske institucije”.

Predsednik Saveta guvernera NBS Nebojša Savić ocenio je da će korona kriza izazvati najveću recesiju u novijoj istoriji sveta, napominjući da za sada nije moguće proceniti da li će ona prerasti u depresiju, koja podrazumeva pad ekonomske aktivnosti u dužem vremenskom periodu, od godinu-dve.

On je istakao da su američke Federalne rezerve i NBS, među centralnim bankama u svetu, među prvima reagovale donošenjem pravovremenih mera za suzbijanje negativnih ekonomskih uticaja pandemije – počev od smanjenja referentne kamate, ubrizgavanja likvidnosti u realni i finansijski sistem, do moratorijuma na otplatu kredita, i sl.

Prema njegovom mišljenju, u rešavanju ove krize, koja je urušila globalne lance vrednosti, poremetila trgovinu, drastično smanjila ponudu, izazivajući nestašice, ali i uticala na pad tražnje, ne treba sprovoditi mere štednje jer bi one pogodile potrošnju.

Osvrćući se na registrovan pad budžetskih prihoda zemalja, kao posledicu zatvaranja privreda, Savić je rekao da povećanje poreza ne bi bilo dobra mera za popunu državnih kasa jer bi to uticalo na konkurentnost preduzeća i uzrokovalo poresku evaziju.

Predsednik Izvršnog odbora NLB banke Branko Greganović smatra da je pandemija ukazala na značaj digitalizacije poslovanja, i da ona neće sputati kretanje Srbije na tom putu već će samo uticati na brizinu kojom ćemo stići do cilja.

Zoran Petović, predsednik Izvršnog odbora Rajfajzen banke, vidi korona krizu kao dvosekli mač, kada je reč o uticaju koji ima na poslovanje banaka, jer će zahtevati od njih veće troškove za obezbeđenje od rizika, a istovremeno će im prihodi pasti zbog istorijski niskih kamatnih stopa.

Smatra da bankama predstoji težak period, budući da nije isključena mogućnost parcijalnog zatvaranja privreda u trećem u četvtom kvartalu ukoliko bude novih talasa pandemije, ali je naglasio da je sprki bankarski sistem dobro kapitalizovan i visoko likvidan.

Predsednik Udriženja banaka Srbije, Vladimir Vasić, takođe je mišljenja da je ova kriza u prvi plan izbacila značaj digitalne transformacije, rad na daljinu i promenu navika ljudi, dodajući da se projekat video identifikacije, koji su zajedno razvijali NBS i UBS, u datim okolnostima pokazao izuzeto vrednim i da je počeo da se primenjuje.

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.