SRPSKI IT SEKTOR MEĐU „TOP 3“ U SVETU U inovacije uloženo 100 miliona evra, vrednost domaćeg tržišta pola milijarde evra
Hi-techLifestyleSrbijaSvetVesti
2.7.2020 09:55 Autor: Ljiljana Begović
Startap tržište u Srbiji je procenjeno na 502 miliona dolara. U startapove, koji su u ranoj fazi razvoja, investirano je 50 miliona dolara, i Srbija se nalazi na petom mestu u svetu u oblasti blokčejn programiranja.
Srpski IT sektor je, zbog ovih rezultata, u izveštaju Svetskog investicionog foruma biznis anđela (WBAF) svrstan među „top 3“ u svetu.
Taj izveštaj predstavljen je na globalnoj onlajn konferenciji WBAF, a u njemu je, takođe, navedeno da IT sektor u Srbiji beleži rast od 26,2 odsto godišnje, dok ukupan izvoz iznosi 1, 1 milijardu evra na godišnjem nivou.
Srbija je uložila oko 100 miliona evra u inovacije, dok su Fond za inovacionu delatnost i Fond za nauku u toku pandemije korona virusa imale niz poziva za podršku istraživačima i inovatorima koji imaju rešenja za COVID- 19, navodi se u izveštaju.
Ocenjeno je i da je proces digitalizacije veoma prisutan u Srbiji i ujedno prepoznat kao „alat“ neophodan za dalje unapređenje i inoviranje poslovanja.
Pohvaljeno je i uvođenje u školski program predmeta kao što je programiranje, uz objašnjenje da taj potez stvara generaciju ljudi koji će lakše moći da se spreme za poslove budućnosti. Na konferenciji su predstavljeni i rezultati dobijeni istraživanjima privrednika različitih industrijskih grana iz 81 jedne zemlje sveta.
WBAF, pridruženi član Samita G20 (GFPI) uputio je, na osnovu istraživanja, i preporuke donosiocima odluka na hitne potrebe startapova. Istaknuto je i da svaki izveštaj koji je predstavljen – od Svetske banke, MMF, OECD, VEF i NASDAK predviđa dalekosežne negativne efekte zbog krize izazvane virusom korona.
Ključni pokazatelji WBAF istraživanja su da će 52,22 odsto dobijenih sredstava od strane investitora trajati narednih tri do šest meseci bez ijednog dodatnog prihoda, a 41,1 odsto ispitanika izjavilo je da je potreba za njihovom robom i uslugama opala više od 50 odsto. Takođe, 63, 1 odsto startapova planira da promeni biznis model u postpandemijskom periodu, a 36, 1 odsto menja biznis model tokom ovog poslovnog ciklusa, prenosi Tanjug.
Da će uticaj pandemije na poslovanje trajati najmanje šest meseci do godinu dana veruje 46,5 odsto ispitanika, dok 11,3 odsto veruje da će trajati duže od dve godine.