Uslovi života i rada iseljenika širom sveta

Najbolje na Tajvanu, a najgore u Kuvajtu

LifestyleZanimljivosti

21.6.2021 14:50 Autor: Vladimir Jokanović

Najbolje na Tajvanu, a najgore u Kuvajtu Najbolje na Tajvanu, a najgore u Kuvajtu
Više od 12.000 iseljenika (emigranata) iz celog sveta učestvovalo je u januaru u istraživanju Expat Insider, a na bazi njihovih odgovora utvrđene su rang... Najbolje na Tajvanu, a najgore u Kuvajtu

Više od 12.000 iseljenika (emigranata) iz celog sveta učestvovalo je u januaru u istraživanju Expat Insider, a na bazi njihovih odgovora utvrđene su rang liste zemalja prema Indeksu rada u inostranstvu. Zemlje su rangirane u tri potkategorije – ekonomija i sigurnost posla, izgledi za karijeru i zadovoljstvo, kao i rad i slobodno vreme. Ispitivanjem su obuhvaćene osobe 174 nacionalnosti iz 186 država i teritorija u svetu.

Ukupni pobednik, odnosno zemlja sa najvišim indeksom rada u inostranstvu je Tajvan, gde su ispitanici posebno zadovoljni sigurnošću posla, sa 83 odsto pozitivnih ocena, naspram proseka od 61 odsto u ostalim zemljama. Dvoje od petoro ispitanih, odnosno 40 odsto potpuno su zadovoljni u ovom pogledu, naspram proseka od 24 procenta na globalnom nivou, navodi kompanija Internations, koja je sprovela istraživanje.

Efikasno suzbijanje širenja epidemije Covid-19 na Tajvanu rezultiralo je dobrim izgledima za zapošljavanje, a 51 odsto zaposlenih ima mogućnost da radi od kuće, odnosno na daljinu, dok je globalni prosek 78 procenata. Emigranti na Tajvanu sa punim radnim vremenom rade u proseku 39,9 sati nedeljno, što je manje od svetskog proseka od 43,2 sata.

Izvor: Internations

Novi Zeland je na drugom mestu u 2021. godini, sa posebno impresivnim rezultatima kada je reč o ravnoteži između poslovnog i privatnog života, sa 83 odsto zadovoljnih u ovom pogledu, naspram 66 odsto na globalnom nivou. Emigranti na Novom Zelandu izjasnili su se u 81 osto slučajeva da su im radna mesta sigurna. Više od dve trećine ispitanih pozitivno je ocenilo prilike za karijeru, što je za 20 odsto više od globalnog proseka.

Češka je od 2017. godine u vrhu zemalja prema indeksu rada u inostranstvu, a ni 2021. godina nije izuzetak. Najbolje rezultate Češka postiže u potkategoriji rad i slobodno vreme. Zadovoljstvo odnosom između poslovnog i privatnog života izrazilo je 80 odsto ispitanih, što je znatno bolje od svetskog proseka od 66 procenata. Čak 93 odsto zaposlenih emigranata u Češkoj imaju mogućnost za rad na daljinu, dok je samozaposlenih 21 odsto.

Tri zemlje sa najlošijim učinkom u indeksu rada u inostranstvu su Turska, Italija i Kipar. Neki od ključnih razloga za pad rejtinga Turske, koja se prethodnih godina nalazila među prvih 10, je devalvacija nacionalne valute i loša epidemiološka situacija, koja negativno utiče na turizam. Nezadovoljstvo lokalnom ekonomijom izrazilo je 43 odsto ispitanih, što je značajno više od globalnog proseka od 19 procenata.

Od prvog istraživanja Expat Insider iz 2014. godine Italija se uvek nalazila na poslednjem mestu indeksa rada u inostranstvu. Tamošnji emigranti posebno su nezadovoljni lokalnim mogućnostima za karijeru, pa se 56 odsto njih negativno izrazilo prema tome, naspram globalnog proseka od 33 odsto. Više od jedne trećine emigranata nije zadovoljno sigurnošću posla, a 42 procenta ispitanih negativno je ocenilo italijansku državnu ekonomiju.

Izvor: Internations

Oko 52 procenta iseljenika zadovoljno je svojim poslom na Kipru, dok je globalni prosek 68 odsto. Petina njih je potpuno nezadovoljna ovim asketom svog života u inostranstvu, dok je globalno taj broj oko pet odsto. Jedna četvrtina emigranata zaposlenih na Kipru nezadovoljna je svojim radnim vremenom, u poređenju sa prosekom od 16 odsto u ostatku sveta. Kipar je na poslednjem mestu po sigurnosti posla sa 22 odsto negativnih ocena, dok je svetski prosek sedam odsto.

Irska je na prvom mestu u potkategoriji izgleda za karijeru i zadovoljstvo. Na drugom mestu su SAD koje imaju najbolji rejting kada je reč o mogućnostima za karijeru, dok je Kuvajt na poslednjem mestu kada je reč o ovom kriterijumu. Luksemburg je prvi u pogledu ekonomije i sigurnosti, a na drugom mestu je Kina, dok su na dnu Grčka i afričke zemlje. Danska i Norveška zauzimaju prva mesta u potkategoriji – rad i slobodno vreme, dok je u Kuvajtu i Japanu odnos između posla i slobodnog vremena najlošije ocenjen.

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.