Prosečan pad prihoda u ovom sektoru od 40 do 60 odsto

Pandemija je dovela svetske muzeje do ivice propasti

KulturaLifestyle

18.5.2021 08:38 Autor: Ljiljana Begović 1

Pandemija je dovela svetske muzeje do ivice propasti Pandemija je dovela svetske muzeje do ivice propasti
U ažuriranoj verziji izveštaja o uticaju krize prouzrokovane pandemijom korona virusa UNESCO predviđa da će, s obzirom na pad u međunarodnom turizmu, statistike posećenosti... Pandemija je dovela svetske muzeje do ivice propasti

U ažuriranoj verziji izveštaja o uticaju krize prouzrokovane pandemijom korona virusa UNESCO predviđa da će, s obzirom na pad u međunarodnom turizmu, statistike posećenosti i prihoda muzeja u 2021. godini ostati na prošlogodišnjem nivou. Anketa o posećenosti i radu muzeja sprovedena je u 87 država članica UNESCO.

Čak 83 odsto ispitanih država uvele su mere delimičnog ili potpunog zatvaranja 2020. godine, a za većinu njih mere se nisu primenjivale samo na državne muzeje, nego i na čitav muzejski sektor. Muzeji su bili zatvoreni prosečno 155 dana, odnosno nešto više od pet meseci.

To je rezultiralo velikim padom posećenosti od 70 odsto u proseku, zbog dramatičnog pada međunarodnog turizma, čak i kod onih koji su uz sprovođenje epidemioloških mera ostali otvoreni. Čak 16 država imalo je više od 90 odsto smanjen broj posetilaca.

Iz UNESCO kažu kako nagli pad posetilaca ima znatne finansijske posledice za muzeje, što je posebno ugrožavajuće za muzeje čiji prihodi u većoj meri zavise od prodaje ulaznica i organizacije događaja. Prihodi muzeja u 2020. godini smanjili su se između 40 i 60 odsto, a mnoge institucije prijavljuju prihode koji su za 60 do 80 odsto niži u poređenju s prihodima iz 2019. godine.

Foto: Pixabay.com

Čak tri četvrtine država članica smatra da postoje ozbiljni problemi među kojima se ističu smanjenje prihoda i pitanje organizacije muzeja, pitanje sigurnosti zbirki i njihove zaštite, smanjenje prihoda i gubitaka radnih mesta u tom sektoru.

Osim posledica zatvaranja istraživanje nije zaobišlo aktuelne teme, poput pokreta Black Lives Matter, a potvrdilo je i postojanje digitalnog jaza između različitih geografskih regija, potenciranog u vreme „zaključavanja“, kada su digitalni alati bili ključni u prilagođavanju na novonastalu situaciju.

Međutim, za razliku od uloge koju su imali u prošlim vekovima, muzeji bi trebalo da se transformišu u aktivne učesnike društva, podupirući razvoj i potrebe svih zajednica koje ga sačinjavaju, zaključuje se u izveštaju organizacije UNESCO, piše Seebiz.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...