Cilj je trgovinska razmena od pet milijardi dolara između Srbije i Turske
BankeBiznisInvesticijePoslovanjeTurizam
24.4.2022 14:01 Autor: Stanislav Stanišić 8
„U 2021. godini ostvarena je najveća trgovinska razmena dve zemlje. Iznosila je dve milijarde dolara, a u narednih nekoliko godina sigurno će dostići pet milijardi dolara“, kaže u razgovoru za Biznis.rs predsednik Tursko-srpskog privrednog udruženja Kenan Bozkurt.
U Srbiji posluje 1.300 turskih kompanija koje zapošljavaju značajan broj ljudi. Vrednost turskih investicija porasla je na 250 miliona dolara i veruje se da ima još dosta prostora za proširenje saradnje.
„Sporazum o slobodnoj trgovini koji je potpisan između Srbije i Turske značajno je uticao na povećanje obima trgovine, kao i to što na teritoriji Republike Srbije posluje Halkbank a.d. Beograd gradeći dobre odnose sa svojim klijentima i privredom. Srbija ima veoma važan geostrateški položaj na Balkanu što se tiče privrede i putne mreže, i to je od izuzetnog značaja za investitore koji dolaze iz Republike Turske“, objašnjava Bozkurt.
Pored ulaganja u kompanije, Turska u Srbiji učestvuje i u izgradnji auto-puteva, bilo kao davalac kredita, izvođač radova ili deo konzorcijuma.
Veoma važni projekti su izgradnja auto-puta Sarajevo-Beograd, kao i izgradnja Moravskog koridora. Auto-put Sarajevo-Beograd smanjiće putovanje od Sarajeva do Novog Pazara, Prištine, Skoplja, Sofije, Istanbula, a izgradnja auto-puta Pojate-Preljina će povezati tri okruga – Rasinski, Raški i Moravički sa koridorima 10 i 11.
„Članovi Tursko-srpskog privrednog udruženja, kao što su Beko Balkans, Nobel İlaç, Halkbank a.d. Beograd, Teklas, Söylemez, Eurotay, Bechtel Enka i svi ostali, važe za vodeće kompanije u Turskoj u delatnostima kojima se bave. Turske investicije zauzimaju značajno mesto na ovim prostorima što se tiče turizma, bankarstva, zdravstva, energetike, industrije, kao i obrazovanja“, navodi Kenan Bozkurt.
Naš sagovornik ističe, komentarišući poslovni ambijent u Srbiji, da stranim investitorima poteškoću predstavlja višak administrativnih procedura i dodaje da će digitalizacija značajno unaprediti uslove za poslovanje u Srbiji.
Očekuje se intenziviranje saradnje Srbije i Turske u tehnološkom sektoru, uz angažovanje turskih inženjera i inovatora na zajedničkim projektima.
„Dolazak turskih tehnoloških kompanija predstavlja potencijal za saradnju u oblastima robotike, veštačke inteligencije i blokčejna. Treba pomenuti turske startap kompanije iz industrije video igara“, najavljuje Bozkurt.
Obostrana zainteresovanost turista i prijateljski odnosi gradi se na bezviznom režimu putovanja, a uskoro će građani Srbije moći da putuju u Tursku samo sa čipovanom ličnom kartom.
Pročitajte još:
Nabrajajući zanimljive oblasti svoje zemlje Bozkurt navodi da pored Istanbula i Antalijske regije, koji su dobro poznati turistima iz Srbije, treba pomenuti Anadoliju. Kapadokija koja se nalazi u centralnoj Anadoliji jedna je od preporuka.
„Strateška lokacija Srbije pruža značajnu logističku prednost turskim kompanijama, a naša misija je podrška saradnji srpskih i turskih kompanija u različitim privrednim segmentima. Most saradnje između Srbije i Turske je jedan od značajnih ciljeva, kao i održavanje dobrih odnosa i podsticanje turskih investitora da ulažu u Srbiju i nastave da doprinose povećanju obima trgovine“, zaključuje Kenan Bozkurt.
SANJA
24.4.2022 #1 AuthorUlaganje kljucna stvar
Milovan94
24.4.2022 #2 AuthorU današnjoj krizi jako je bitno obavljati spoljnu trgovinu i što više ulagati
DANIJELA
24.4.2022 #3 AuthorUvek smo i imali korektnu saradnju kada je robno novcana razmena u pitanju i tako i treba da ostane.
TINA
25.4.2022 #4 AuthorSvakako da je ulaganje I unapredjenje saradnje znacajno sa sve
GOCA BG
25.4.2022 #5 AuthorObostrani interes…
Dragan
28.4.2022 #6 AuthorLepa vest. U današnje vreme to nam je svima potrebno.
Anonimni
29.4.2022 #7 AuthorOvo nam je bila preka potreba
GINKO
30.6.2022 #8 AuthorBravo znaci za sada Crna Gora, Grčka, Turska… Ajmo dalje krećemooooo jos vise možemo 🍀🍀🍀👊🤝👍