Usled pretnji naoružanih milicija i kidnapovanja dece

Guverner libijske centralne banke pobegao iz zemlje

BankeU fokusu

30.8.2024 17:36 Autor: Vladimir Jokanović 3

Guverner libijske centralne banke pobegao iz zemlje Guverner libijske centralne banke pobegao iz zemlje
Guverner Centralne banke Libije, Sadik al-Kabir, izjavio je da su on i drugi visoki službenici ove institucije bili primorani da napuste zemlju kako bi... Guverner libijske centralne banke pobegao iz zemlje

Guverner Centralne banke Libije, Sadik al-Kabir, izjavio je da su on i drugi visoki službenici ove institucije bili primorani da napuste zemlju kako bi izbegli pretnje naoružanih milicija.

„Milicije prete i zastrašuju osoblje banke, a ponekad kidnapuju njihovu decu i rodbinu kako bi ih naterale da idu na posao“, rekao je al-Kabir prošle nedelje.

Centralna banka Libije, koja kontroliše milijarde dolara prihoda od nafte, nalazi se u središtu najnovije političke krize koja pogađa zemlju rastrganu sukobima od 2011. godine, kada je NATO podržao svrgavanje dugogodišnjeg lidera Muamera Gadafija. Zemlja je sada podeljena između dve rivalske administracije na istoku i zapadu, prenosi Al Jazeera.

Ovaj najnoviji sukob između dve administracije eskalirao je u ponedeljak, kada je premijer Abdul Hamid Dbeibah, koji predvodi međunarodno priznatu Vladu nacionalnog jedinstva sa sedištem u Tripoliju, pokušao da smeni al-Kabira, šaljući delegaciju da preuzme kabinet guvernera centralne banke.

Tenzije između njih dvojice su rasle, od kada je Al-Kabir optužio premijera za „prekomernu potrošnju i lažno prikazivanje optimistične slike ekonomije u svojim govorima.“ Kritičari guvernera optužili su ga za loše upravljanje prihodima od nafte. Kao odgovor na napade na rukovodstvo i zaposlene u banci, vlada na istoku zemlje sa sedištem u Bengaziju, na čelu sa premijerom Osamom Hamadom, objavila je u ponedeljak da zatvara naftna polja.

Iako vlada na istoku nije međunarodno priznata, njen vojni lider, Kalifa Haftar, kontroliše većinu libijskih naftnih polja. Al-Kabir je rekao za Financial Times da su pokušaji Dbeibaha da ga zameni nelegalni i u suprotnosti sa sporazumima koje su posredovale Ujedinjene nacije o imenovanju rukovodstva u finansijskim institucijama.

  • SHALIMAR

    1.9.2024 #1 Author

    Kao na filmu,stvarno strasno sta se kod njih radi…

    Odgovori

  • Boba321

    1.9.2024 #2 Author

    Ovo podseca na nas ranijih godina, sigurno nisu ciste stvari

    Odgovori

  • GAGA

    1.9.2024 #3 Author

    Filmski scenario

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.