Bez promena sedmi mesec zaredom

Referentna kamata „ne mrda“ od septembra, NBS očekuje ubrzanje ekonomske aktivnosti

BankeInvesticijeIzdvajamoPoslovanje

10.4.2025 12:22 Autor: Marko Andrejić 0

Referentna kamata „ne mrda“ od septembra, NBS očekuje ubrzanje ekonomske aktivnosti Referentna kamata „ne mrda“ od septembra, NBS očekuje ubrzanje ekonomske aktivnosti
Narodna banka Srbije nije promenila ključnu kamatu ni sedmi uzastopni mesec. Izvršni odbor NBS odlučio je na današnjoj sednici da referentnu kamatnu stopu zadrži... Referentna kamata „ne mrda“ od septembra, NBS očekuje ubrzanje ekonomske aktivnosti

Narodna banka Srbije nije promenila ključnu kamatu ni sedmi uzastopni mesec. Izvršni odbor NBS odlučio je na današnjoj sednici da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od 5,75 odsto, a nepromenjene ostaju i kamate na depozitne olakšice – 4,5 odsto i na kreditne olakšice – 7,0 odsto.

Prilikom donošenja ovakve odluke istaknuto je da je, i pored značajnog smanjenja inflacije tokom 2023. godine, a zatim i njene stabilizacije od sredine 2024. godine, neophodno nastaviti sa sprovođenjem oprezne monetarne politike, jer je domaća inflacija u velikoj meri zavisna od dešavanja na svetskim robnim i finansijskim tržištima, koja zbog neizvesnosti i dalje izazivaju zabrinutost.

„S jedne strane, uvođenje visokih carina i neizvesne trgovinske politike u narednom periodu pogoršavaju izglede globalnog privrednog rasta i utiču na pad cena primarnih proizvoda, pre svega nafte, ali s druge strane povećavaju rizike da bi moglo da dođe do zastoja u globalnim lancima snabdevanja i rasta globalne inflacije. Izvršni odbor je takođe imao u vidu da je Evropska centralna banka u prethodnom periodu izvršila ublažavanje svoje monetarne politike, što bi trebalo da se odrazi na povoljnije uslove evroindeksiranog zaduživanja kod nas. Neizvesnost po pitanju uticaja carina SAD na ekonomiju evrozone uticaće i na odluke ECB o daljoj relaksaciji monetarnih uslova„, navodi se u saopštenju iz Kabineta guvernera NBS.

Prema sadašnjim najavama, može se oceniti da će Sistem federalnih rezervi (Fed) biti oprezniji, i verovatno neće još neko vreme smanjivati svoju stopu. Cene pojedinih prehrambenih sirovina na svetskim berzama (kakaoa i kafe) koje su nedavno dostigle rekordne nivoe, kao i lošija domaća poljoprivredna sezona koju smo imali prošle godine delovaće još neko vreme na cene hrane, a zatim bi situacija trebalo da se stabilizuje sa dolaskom nove poljoprivredne sezone, ocenjuju iz centralne banke.

Izvršni odbor je imao u vidu da se inflacija od početka ove godine kretala u skladu sa očekivanjima i u prva dva meseca se nalazila oko gornje granice dozvoljenog odstupanja od cilja. Prema projekciji Narodne banke Srbije, inflacija će se na sličnom nivou zadržati i u narednim mesecima, odnosno do sredine godine.

Foto: Freepik

U drugoj polovini godine inflacija bi trebalo da uspori i postepeno se približi centralnoj vrednosti cilja od tri odsto, što je nivo oko koga će se kretati do kraja horizonta projekcije. Takvom njenom kretanju trebalo bi da doprinesu i dalje restriktivni efekti monetarne politike, dolazak nove poljoprivredne sezone, pod pretpostavkom da ona bude prosečna, kao i očekivani pad cena naftnih derivata u skladu sa fjučersima. Smanjenju domaće inflacije doprinosiće i niža uvozna inflacija i očekivano usporavanje rasta realnih zarada, što bi trebalo da doprinese i usporavanju bazne inflacije na oko pet procenata već od marta i njeno približavanje ukupnoj inflaciji“, ističu iz NBS.

Razmatrajući kretanja u realnom sektoru, Izvršni odbor je konstatovao da je nakon prošlogodišnjeg rasta bruto domaćeg proizvoda od 3,9 odsto, koji je bio u samom vrhu u Evropi, u prvim mesecima ove godine došlo do određenog usporavanja aktivnosti u proizvodnom i u uslužnim sektorima. U januaru i februaru zajedno posmatrano, aktivnost u prerađivačkoj industriji je stagnirala, dok je rast prometa u trgovini i turizmu usporen, pre svega u februaru. Rast protekcionizma u svetu, uvođenje novih carina i problemi u automobilskoj industriji u Evropi, uz blokade i proteste na domaćem tržištu koji u određenoj meri utiču na odlaganje investicija i potrošnje, predstavljaju rizik po privredni rast Srbije.

„Ipak, Izvršni odbor očekuje da će u nastavku godine doći do ubrzanja ekonomske aktivnosti, čemu će prvenstveno doprineti faktori na strani ponude, a pre svega planirano ubrzanje proizvodnje električnih automobila i automobilskih guma, zatim aktiviranje novih kapaciteta u energetici, kao i realizacija infrastrukturnih projekata predviđenih programom Srbija Expo 2027, koji će imati direktne i indirektne pozitivne efekte na našu privredu“, ocenjuje IO Narodne banke Srbije, uz napomenu da podršku privrednom rastu pruža i rast kreditne aktivnosti prema sektoru privrede i stanovništva od oko 10 odsto, koji je rezultat prethodnog ublažavanja monetarne politike Narodne banke Srbije i Evropske centralne banke.

Izvršni odbor Narodne banke Srbije će nastaviti da prati i analizira trendove na domaćem i međunarodnom tržištu i da odluke o budućoj monetarnoj politici donosi od sastanka do sastanka, u zavisnosti od podataka koji budu pristizali, izgleda u kretanju inflacije i njenih ključnih faktora, kao i procene efekata donetih mera monetarne politike.

Istovremeno, prilikom donošenja odluka Izvršni odbor će voditi računa da se obezbedi očuvanje finansijske stabilnosti i povoljnih izgleda privrednog rasta.

Naredna sednica Izvršnog odbora na kojoj će se razmatrati ekonomska kretanja i doneti odluka o referentnoj kamatnoj stopi biće održana 9. maja.

Savić: NBS treba da ohrabri privredu i održi ekonomsku stabilnost

Profesor Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu Ljubodrag Savić prethodno je u razgovoru za Biznis.rs ocenio da će ključna kamatna stopa i ovog puta ostati bez promena.

“Donald Tramp je uveo carine, što će značajno uzburkati svetsku ekonomiju, a nas će pogoditi nešto manje. Naravno, imamo problem sa carinskom stopom koja je uvedena, ali suštinski kod onih parametara koji regulišu referentnu kamatnu stopu ništa se nije bitno promenilo. I dalje ostaju iste neizvesnosti koje su postojale i ranije, samo su sada one veće u svetskoj nego u srpskoj ekonomiji”, rekao je profesor Savić.

On je zaključio da će preovladati stav centralne banke da treba ohrabriti privredu i održati ekonomsku stabilnost.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.