BEZ DOGOVORA PRVOG DANA SAMITA EU U BRISELU Usvajanje finansijskog paketa i dalje otvoreno
18.7.2020 11:18 Autor: Vladimir Jokanović
Lideri Evropske unije koji su se okupili u petak u Briselu nisu uspeli prvog dana samita da postignu dogovor o usvajanju predloga finansijskog paketa vrednog 1.850 milijardi evra. Paket obuhvata 750 milijardi evra vredan fond za ekonomski oporavak i 1.100 milijardi evra za višegodišnji (2021-2027) budžet EU, a za njegovo usvajanje potreban je konsenzus.
Posle 13 sati razgovora lideri 27 država članica nisu usaglasili stavove u vezi sa predlogom fonda za ekonomski oporavak, ostajući na ranijim udaljenim pozicijama sa kojima su došli u Brisel. Prema predlogu Evropske komisije, fond je podeljen na 500 milijardi evra grantova i 250 milijardi evra kredita za države, sektore i regione najteže pogođene krizom usled pandemije Covid-19.
Austrijski kancelar Sebastijan Kurc (Sebastian Kurz) kao predstavnik grupe ”štedljivih”zemalja, istakao je da se Austrija ”jasno protivi” predlogu da se kroz fond za oporavak bespovratno podeli 500 miljardi evra koje će EU zajednički da pozajmi i kasnije da vraća do kraja 2058. godine, prenosi Tanjug.
”Jesmo za solidarnost, ali imamo na umu i interese poreskih obveznika Austrije”, poručio je Kurc. Austrijski kancelar je Italiju i druge zemlje sa juga Evrope, koje nestrpljivo iščekuju evropsku pomoć, nazvao „državama sa uništenim sistemima“. „U zemljama kao što je Italija postoje jasni deficiti i zbog toga su potrebne odlučne reforme, jer u suprotnom će nestati novac“, objasnio je Kurc.
Kada je reč o uslovima raspodele novca iz fonda za oporavak, holandski premijer Mark Rute (Mark Rutte) odbio je poslednji predlog predsednika Evropskog saveta Šarla Mišela (Charles Michel) koji predviđa višestepeno odlučivanje sa mogućnošću podnošenja žalbe i zahteva da se se o distribuciji novca među zemljma članicama mora odlučivati uz konsenzus svih 27 članica. Osim Austrije i Holandije, ovaj predlog ne prihvataju Švedska i Danska.
Planirana zajednička konferencija za medije Mišela i predsednice EK Ursule fon der Lejen (Ursula von der Leyen) koja je trebalo da bude održana na kraju prvog dana samita, otkazana je, a razgovori su nastavljeni u subotu u 11 sati. Među najsnažnijim zagovornicima fonda su francuski predsednik Emanuel Makron (Emmanuel Macron) i nemačka kancelarka Angela Merkel, koja je u petak napunila 66 godina.