Proverite da li imate dovoljno znanja o novcu

Bolja finansijska pismenost, više profita

AnalizaNovacU fokusu

10.10.2021 11:01 Autor: Ljiljana Begović

Bolja finansijska pismenost, više profita Bolja finansijska pismenost, više profita
Iako razjašnjenje osnovnih finansijskih pojmova možete lako pronaći, u praksi se dešava da nam određeni finansijski termini nisu uvek dovoljno poznati. Znate li koje... Bolja finansijska pismenost, više profita

Iako razjašnjenje osnovnih finansijskih pojmova možete lako pronaći, u praksi se dešava da nam određeni finansijski termini nisu uvek dovoljno poznati.

Znate li koje rizike nosi uzimanje stambenog kredita u evrima, sa promenljvom kamatnom stopom? Da li znate kako funkcioniše štednja po viđenju i oročena štednja, složena kamata, dobrovoljni penzijski fondovi, osiguranje života, investiranje?

Finansijska savetnica Karolina Herbut kaže za Biznis.rs da je pravo pitanje na koje treba dati odgovor zapravo – šta danas predstavljaju osnovni finansijski pojmovi?

“Mnogi ne znaju razliku između bruto i neto plate, a danas bi trebalo da imamo i znanja o preduzetništvu, možda i o trgovanju na berzi, kriptovalutama. Koje poreze treba da platimo ako ostvarujemo prihode? Kako da prepoznamo potencijalne novčane prevare? Znaju li građani da se nasleđuje i dug, a ne samo imovina?”, naglašava Herbut.

Naša sagovornica smatra da bi svaki pojedinac trebalo da se zapita i istraži koliko je sam upoznat sa različitim finansijskim proizvodima.

“Realna slika može da se dobije samo ako se radi sveobuhvatno istraživanje na dovoljnom uzorku građana (odraslih i dece) na tu temu. Ono što je sigurno je da finansijska pismenost pored razumevanja i znanja o finansijskim uslugama podrazumeva i spremnost i motivaciju da se primeni to znanje. Kao u svim sferama, tako i u finansijama nije izazov samo nedostatak primene i eventualno neznanje, već i to što mislimo da znamo, ali nije (potpuno) tačno ono što znamo”, navodi finansijska savetnica.

Većina finansijskih stručnjaka kada je reč o finansijskoj pismenosti pominju četiri ključna pitanja:

Foto: Karolina Herbut/privatna arhiva

1)Kako novac funkcioniše?

2) Kako da zaradim?

3) Kako da uštedim?

4) Gde da uložim?

Tokom 2018. godine se na PISA testiranju pojavila i tema finansijske pismenosti.

Prema rezultatima iz finansijske pismenosti, učenici iz Srbije zaostaju za 60 poena od međunarodnog (OECD) proseka. U Srbiji manji broj učenika ima bankovni račun, platnu karticu, manje njih je kupovalo online i plaćalo mobilnim nego njihovi vršnjaci po OECD proseku.

Ovakav rezultat, prema rečima naše sagovornice, ne bi trebalo da nas iznenađuje, ako imamo u vidu da finansijska pismenost nije deo osnovnog obrazovanja, a deca i mladi većinu informacija „crpe“ od svojih roditelja i drugih odraslih u svom okruženju.

Građani često za neke osnovne stvari koje se tiču novca kao što je raspolaganje kućnim budžetom traže dodatnu pomoć. Takođe, finansijski savetnici su često u prilici da objašnjavaju načine štednje, ulaganja i načine finansiranja u započinjanju biznisa.

“Teme zbog kojih mnogi zakazuju konsultacije „jedan na jedan“ ili upisuju moj online kurs o ličnim finansijama su: kako bolje raspolagati svojim novcem, kako stvoriti ušteđevinu i kako preuzeti kontrolu nad svojim finansijama. Mogućnosti investiranja i štednje i pokretanja sopstvenog biznisa takođe zanima mnoge”, kaže Herbut.

Kako isti pojmovi od pre 20-30 godina u vezi sa finansijama uglavnom više ne važe, građanima je potrebna konstantna edukacija o novcu.

“Postoji i postojaće potreba za dodatnom edukacijom i podrškom građana kako se sve više mogućnosti i novih finansijskih usluga javlja. Dobra vest je da ima i mnogo besplatnih resursa ako želite da radite na svojoj edukaciji, a imate i kome da se obratite za edukaciju, savet ili podršku ako vam je potrebna. Kada krenete da se edukujete o finansijama, videćete da to uopšte nije toliko komplikovana materija, samo je važno da nađete izvore i mentore koji vama prijaju i koji objašnjavaju na način koji vama leži. I ne odustajte dok ne naiđete na takve učitelje, mentore, savetnike koji će vam pomoći da sa finansijama budete ‘na ti’”, zaključuje finansijska savetnica Karolina Herbut.

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.