Brodnjak: Na kraju će Slovenija imati šest banaka, a Srbija najviše 12
BankeBerzaInvesticijeNovacPoslovanje
8.3.2022 20:55 Autor: Marko Andrejić 11
Konsolidacija bankarskog sektora još nije ni blizu kraja, očekujem da će se dodatno ubrzati u narednom periodu i mali igrači na tržištu neće moći to da prate, jer je to igra velikih brojeva. Takva situacija će biti u celom regionu, iako će sadašnja kriza u Ukrajini verovatno dovesti u pitanje i odluke nekih većih igrača. Videćemo šta će italijanske i austrijske banke reći u narednom periodu, ali verujem da će na kraju Slovenija imati šest banaka, a Srbija najviše 10-12 banaka, ocenio je Blaž Brodnjak, generalni direktor NLB Grupe, na panelu o bankarskom sektoru u okviru Kopaonik biznis foruma.
On je rekao da je srpsko tržište jako fragmentirano, ali da je i dalje najzanimljivije za investitore, dok je u ostalim zemljama regiona taj interes znatno manji.
„Austrijske grupe su totalno izgubile apetit za Sloveniju, ali ima nas koji smo spremni ulagati u region. Srbija je najinteresantnija zbog ekonomskog pragmatizma vlasti koji se praktikuje već godinama i čiji rezultati privlače strane investitore. Srbija će rasti, najveća je u regionu, i tu će biti najveća konkurencija. Ako se neko povuče sa srpskog tržišta sigurno će se naći bar četiri ili pet drugih igrača da uskoče i da se „pobiju“ za to mesto„, istakao je Brodnjak.
On je napomenuo da dešavanja u Ukrajini donose jednu sasvim novu paradigmu, koje možda još nisu svi dovoljno svesni. Prema njegovim rečima, stvaraju se dva pola u Evropi i pitanje je kako će se naš region postaviti, što je strateško geopolitičko pitanje. Od toga će zavisiti koji investitori bi mogli da budu prisutniji u narednom periodu.
„Ja sam veoma zabrinut. Nadam se da ćemo se kao region povezati snažnije nego ikad, da idemo u pravcu EU i da zaokružimo bezbednosnu situaciju jer je to preduslov za dolazak investitora. Politički rizici su veoma bitni, jer su investitori veoma osetljivi u tom pogledu“, zaključio je Blaž Brodnjak i najavio prvi dan investitora u istoriji NLB grupacije, koji će biti održan 12. maja u Beogradu, gde se očekuje 150 analitičara i investitora.
OTP banka je u protekle dve godine imala dve velike akvizicije i integracije. Predrag Mihajlović, predsednik IO OTP banke Srbija, smatra da je konsolidacija deo procesa koji bi trebalo da dovede do maksimiziranja profita, a trenutno deset najvećih banaka u Srbiji ostvaruje 90 odsto profita.
„Prilikom akvizicija i integracija morate da uradite ceo proces, a da klijent to ne oseti. Nažalost, osetiće u nekoj meri, jer neko mora da promeni broj računa, neko dobija novu kreditnu partiju i taj odnos sa klijentima je možda i najosetljiviji deo“, ističe Mihajlović.
I Predrag Milenović, član Izvršnog odbora Banca Intesa, smatra da će trend konsolidacije tek biti prisutan, a motivi su različiti, poput priprema za predstojeću digitalizaciju, rasta prinosa na kapital…
„Biće i drugih motiva za akvizicije, poput geografske prisutnosti ili kupovine određenih servisa. Svakako se konsolidacija sektora nastavlja, a mislim da će i drugi učestvovati pored banaka, poput fondova ili tehnoloških kompanija. Podsetiću samo da je Srbija u poslednjih šest godina u kontekstu bankarskih dilova ubedljivo prva u regionu Centralne i istočne Evrope“, navodi Milenović i dodaje da se sada možda menja dinamika digitalizacije, jer su do korone banke jurile klijente da ih digitalizuju, a sada će možda biti obrnuta situacija.
Pročitajte još:
U Unicredit banci postoji plan vredan 2,8 milijarde evra za ulaganja u digitalne platforme. To bi trebalo da omogući da poslovanje u 13 zemalja bude jeftinije, najavio je Nikola Vuletić, predsednik IO Unicredit banke.
„Neće nestati filijale, biće to jedan hibridni model u kome će funkcionisati i digitalni kanali i poslovnice. On bi trebalo da omogući bankama da budu zanimljivije i privlačnije, jer novi klijenti žele drugačiju komunikaciju sa bankama, drugačiji poslovni model“, istakao je Vuletić.
DANIJELA
8.3.2022 #1 AuthorPa realno nam ne treba ni 12.
GOCA BG
8.3.2022 #2 AuthorDa vidimo kako ce izgledati taj hibridni model…
MAJA
9.3.2022 #3 AuthorAkvizicije i integracije u bankarskom sektoru su uobičajna pojava i nadamo se da NBS ,kao centralna banka ima dobru monetarnu politiku
NINO
9.3.2022 #4 AuthorDa, da fragmantirano u gnezdo za druge. To je donekle i dobro, ali sta je sa nasim privrednim granama. Nemamo nista svoje.
MARKO7
9.3.2022 #5 AuthorBravo za Srbiju! Nadam se da će i zemlje regiona imati svaka po 12..
Lelica
9.3.2022 #6 AuthorNe znam sta ce nam toliko njih,bolje da imamo par njih koji barem dobro i kvalitetno rade svoj posao.
IVAN
9.3.2022 #7 AuthorSrbija ekonomski gigant u regionu.
ZVEZDICA01
9.3.2022 #8 AuthorUvek je bolje kad ima više, zbog zdrave konkurencije.
LEPOSAVA
9.3.2022 #9 AuthorBolje da ima vise …
Anna
10.3.2022 #10 AuthorToliki smo gigant da nam ljudi beže glavom bez obzira. U celom regionu minimalac je 1000 evra a mi živimo sa 300evra mesečno. Interesantni smo za korupciju i kriminal.
MIŠKOVIĆ
10.3.2022 #11 Authorbanke ukrupnjuju kapital samo klijentima banke ne daju povoljnije uslove nego svakodnevno povećavaju obaveze, provizije koje plaćamo