pristupiće Jedinstvenoj zoni plaćanja u evrima

Crna Gora 1. januara 2025. godine postaje članica SEPA

NovacRegion

2.10.2024 11:18 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Crna Gora 1. januara 2025. godine postaje članica SEPA Crna Gora 1. januara 2025. godine postaje članica SEPA
Crna Gora će, prema očekivanjima, prva od zemalja Zapadnog Balkana pristupiti Jedinstvenoj zoni plaćanja u evrima (SEPA) 1. januara naredne godine, saopštio je generalni... Crna Gora 1. januara 2025. godine postaje članica SEPA

Crna Gora će, prema očekivanjima, prva od zemalja Zapadnog Balkana pristupiti Jedinstvenoj zoni plaćanja u evrima (SEPA) 1. januara naredne godine, saopštio je generalni direktor Generalnog direktorata za susedstvo i pregovore o proširenju (DG NEAR), Ger Jan Kupman (Gert Jan Koopman).

„Očekujem da će prva od zemalja Zapadnog Balkana pristupiti SEPA 1. januara naredne godine, a to je Crna Gora, dok će Albanija i Severna Makedonija ubrzo slediti”, rekao je Kupman u govoru na zajedničkoj sjednici Odbora za vanjske poslove i Odbora za budžet Evropskog parlamenta, prenosi Mina.

On je, kako se navodi na Facebook profilu Centralne banke (CBCG), saopštio da Srbija takođe pokazuje veliki interes za to, kao i Kosovo*, a nadaju se da će i Bosna i Hercegovina ubrzo krenuti tim putem.

Ovaj iskorak će, kako je saopšteno, značajno unaprediti ekonomiju i poslovno okruženje Crne Gore, pružajući nove prilike za građane i kompanije.

Kupman je naveo da sve zemlje u regionu Zapadnog Balkana napreduju ka članstvu u SEPA i da su u posljednjih osam meseci tri od njih u velikoj meri izvršile zadatke.

CBCG je predala početkom jula, u ime države, formalni zahtev za pridruživanje SEPA. Iz CBCG su ranije kazali da je time napravljen ključni iskorak ka daljem razvoju i integraciji crnogorskog finansijskog sistema u evropski ekonomski i tržišni prostor.

Članstvo Crne Gore u SEPA, kako je saopšteno, doneće brojne pogodnosti za crnogorske građane i privredu, uključujući višestruko smanjenje troškova, skraćenje vremena transakcija i pojednostavljenje prekograničnih plaćanja na evropskom tržištu.

Podgorica / Image by frimufilms on Freepik

Kupman je kazao da EU očekuje da će u narednih nekoliko meseci biti zatvoreno onoliko poglavlja koliko ih je zatvoreno u protekloj deceniji.

„Očekujemo da ćemo u narednih nekoliko meseci zatvoriti onoliko poglavlja koliko smo zatvorili u protekloj deceniji“, rekao je Kupman, prenosi portal European Western Balkans.

Kupman je naveo da se svih šest lidera regiona sastaju na svaka tri meseca kako bi razgovarali o Planu rasta za Zapadni Balkan i da su reformske agende, koje su sastavni deo tog instrumenta, u fazi dobijanja odobrenja Evropske komisije (EK) za pet pet država regiona.

“Optimista sam da će prve uplate predviđene Planom rasta biti izvršene u roku od godinu od usvajanja ovakvog prijedloga od strane EK”, naveo je Kupman.

On je rekao da je Bosna i Hercegovina jedina država koja nije dostavila konačnu verziju Reformske agende, dodajući da za to još ima vremena.

Govoreći o reformskim agendama koje su podnele Albanija, Kosovo*, Crna Gora, Severna Makedonija i Srbija, Kupman je istakao da je „nivo ambicija visok”, kao i da obuhvata sve glavne oblasti koje su važne za društveno-ekonomsku divergenciju.

On je objasnio da je Generalni direktorat za susedstvo i pregovore o proširenju nacrte reformskih agendi pet država Zapadnog Balkana dostavio na mišljenje savetodavnom odboru država članica kako bi se usvojili u prvoj polovini oktobra, dodajući da bi nakon usvajanja prvih sedam odsto sredstava iz Plana rasta moglo biti pušteno.

Kupman je naglasio strogu uslovljenost za dobijanje sredstava iz Plana rasta.

„Cilj koji se odnosi na udvostručenje privrede ovih zemalja za jednu deceniju čini se mogućim“, dodao je Kupman.

On je rekao da će pravilo da se prvo rešavaju fundamentalna pitanja ostati suštinski princip u daljem proširenju EU.

Prema njegovim rečima, nema i neće biti trgovine kada su u pitanju zasluge i brzina u proširenju, dodajući da to znači da svakoj državi treba pristupiti na osnovu zasluga.

Navodi se da su pojedini članovi Odbora za vanjske poslove i Odbora za budžet kazali da su zabrinuti za stanje vladavine prava u državama kandidatima za članstvo u EU, uključujući Srbiju, kao i činjenicom da Bosna i Hercegovina još nije dostavila važeću verziju Reformske agende.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.