pošto su se planovi za veliki povratak na tržište izjalovili

Gelsinger nije više generalni direktor Intela

NovacSvet

2.12.2024 15:37 Autor: Redakcija Biznis.rs 2

Gelsinger nije više generalni direktor Intela Gelsinger nije više generalni direktor Intela
Generalni direktor korporacije Intel, Pat Gelsinger (Patrick Gelsinger), koji je angažovan 2021. da bude na čelu ambicioznig preokreta legendarnog proizvođača čipova, napustiće glavnu izvršnu... Gelsinger nije više generalni direktor Intela

Generalni direktor korporacije Intel, Pat Gelsinger (Patrick Gelsinger), koji je angažovan 2021. da bude na čelu ambicioznig preokreta legendarnog proizvođača čipova, napustiće glavnu izvršnu poziciju, nakon što su njegovi planovi propali, a kompanija dodatno zaostala za tržišnim rivalima.

Finansijski direktor Intela Dejvid Zinsner (David Zinsner) i Mišel Džonston Holthaus (Michelle Johnston Holthaus) – koja preuzima novu ulogu direktorke za grupe proizvoda i koja je 2014. bila na Forbesovoj listi najmoćnijih mladih žena – služiće kao privremeni ko-izvršni direktori dok odbor traži trajnu Gelsingerovu zamenu, navodi se u saopštenju kompanije koje je preneo Bloomberg.

Kada je Gelsinger (63) pre tri godine doveden da vodi Intel, pozdravljen je kao spasilac američkog pionira u industriji čipova. Gelsinger je počeo da radi u kompaniji kada je bio tinejdžer, ali ju je napustio 2009. i postao izvršni direktor kompanije VMware.

Po povratku u Intel, obećao je da će povratiti tehnološku prednost proizvođača čipova, koju je u međuvremenu prepustio tajvanskom TSMC-u i američkoj Nvidiji.

Ali Gelsinger je otišao korak dalje, nameravajući da pretvori Intel u proizvođača čipova napravljenih po porudžbinama za druge kompanije, oblast u kojoj su TSMC i južnokorejski Samsung već briljirali.

Kao deo svoje strategije oživljavanja, Gelsinger je izneo skup plan za proširenje Intelove fabričke mreže. To je uključivalo izgradnju ogromnog novog kompleksa u Ohaju – projekat za koji je kompanija dobila saveznu pomoć i subvencije američke vlade.

Najveći problem stvorila je Nvidia, koja je svoje grafičke čipove pretvorila u ključnu komponentu za centre podataka i AI revoluciju. Nvidijini procesori su se pokazali posebno vešti u razvoju modela veštačke inteligencije, a kompanije koje se bave računarstvom u oblaku počele su da prebacuju svoje budžete na te komponente.

Intel po prvi put od 1992. godine nije isplatio investitorima godišnju dividendu, a nedavno je najavio otpuštanje 15 odsto svoje radne snage od ukupno 110.000 ljudi.

Tagovi
NOVAC SAD

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.