ubrzan godišnji rast cena energenata

Godišnja inflacija u zemljama OECD-a ostala stabilna na 4,7 odsto u januaru

EUNovacSvet

6.3.2025 13:44 Autor: Redakcija Biznis.rs 1

Godišnja inflacija u zemljama OECD-a ostala stabilna na 4,7 odsto u januaru Godišnja inflacija u zemljama OECD-a ostala stabilna na 4,7 odsto u januaru
Godišnja potrošačka inflacija u zemljama članicama Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) bila je konstantna na 4,7 odsto u januaru treći mesec zaredom,... Godišnja inflacija u zemljama OECD-a ostala stabilna na 4,7 odsto u januaru

Godišnja potrošačka inflacija u zemljama članicama Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) bila je konstantna na 4,7 odsto u januaru treći mesec zaredom, pokazuju podaci objavljeni u sredu.

Inflacija hrane je blago porasla na 4,4 odsto u januaru, dok je godišnji rast cena energenata ubrzao na četiri odsto sa 3,8 procenata u decembru, prema podacima organizacije sa sedištem u Parizu, prenosi Anadolu Agency.

Bazna inflacija, koja isključuje nestabilne cene hrane i energije, u januaru je pala na 4,8 odsto sa 4,9 odsto u prethodnom mesecu.

„Među zemljama OECD-a, ukupna inflacija je porasla u 15, pala u deset i bila je stabilna ili uglavnom stabilna u oko jedne trećine zemalja“, navodi se u saopštenju.

„Najveći rast inflacije, za 0,9 procentnih poena ili više, zabeležen je u Litvaniji, Austriji, Slovačkoj Republici, Belgiji, Mađarskoj i Luksemburgu“, dodaje se u saopštenju.

U zoni G7, godišnja inflacija je uglavnom bila stabilna na 2,9 odsto u januaru.

Energetska i bazna inflacija su u proseku uglavnom ostale nepromenjene, ali je inflacija hrane blago porasla na 2,6 odsto.

U G20, međugodišnja inflacija je takođe bila stabilna na pet odsto u januaru.

U Argentini je inflacija nastavila da opada, iako je ostala iznad 80 odsto. Glavna inflacija je porasla u Kini na 0,5 odsto, nakon što je prethodnih meseci bila blizu nule.

„Glavna inflacija u Turskoj opala je osam uzastopnih meseci, ali je u januaru ostala iznad 40 odsto“, dodaje se u saopštenju.

  • Šone

    9.3.2025 #1 Author

    Stabilnost inflacije može doprineti ekonomskom poverenju, mislim da je to svima jasno.

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.