Raste broj stranih firmi

Kako preseliti preduzetnički biznis u Srbiju?

Bolji posaoInvesticijePoreziPoslovanje

14.11.2024 13:20 Autor: Ljiljana Begović 4

Kako preseliti preduzetnički biznis u Srbiju? Kako preseliti preduzetnički biznis u Srbiju?
Sve više samozaposlenih i preduzetnika iz inostranstva prepoznaje Srbiju kao primamljivu destinaciju za život i rad. Povoljniji i stabilniji ekonomski i poreski sistem doprineli... Kako preseliti preduzetnički biznis u Srbiju?

Sve više samozaposlenih i preduzetnika iz inostranstva prepoznaje Srbiju kao primamljivu destinaciju za život i rad. Povoljniji i stabilniji ekonomski i poreski sistem doprineli bi tom procesu još više.

Stranci koji žele da postanu preduzetnici u Srbiji mogu ostvariti tu mogućnost uz relativno jednostavne procedure, zahvaljujući povoljnim poslovnim zakonima i podsticajima za strana ulaganja.

Prvi korak je razrada poslovne ideje i analiza tržišta u Srbiji. Preduzetničke prilike postoje u raznim sektorima, kao što su IT i tehnologija, poljoprivreda, turizam, maloprodaja i usluge. Razumevanje potreba i pravila lokalnog tržišta može biti ključno za uspeh, pa mnogi stranci angažuju lokalne savetnike za istraživanje tržišta pre nego što započnu posao.

Pokretanje biznisa u Srbiji započinje odlukom o pravnom obliku poslovanja. Najčešće opcije za samozaposlene i preduzetnike su osnivanje preduzetničke radnje ili društva sa ograničenom odgovornošću (d.o.o.). Cilj je uspostaviti poslovanje potpuno usklađeno sa zakonima Srbije, što omogućava preduzetnicima da se brzo fokusiraju na rad i razvoj.

Takođe, važno je obezbediti elektronski sertifikat koji služi kao digitalni potpis i omogućava sigurno obavljanje elektronskih transakcija. Elektronski sertifikat je ključan za poslovanje u skladu sa modernim zahtevima i omogućava preduzetnicima lako upravljanje dokumentima i transakcijama.

Registracija firme u Srbiji obavlja se u Agenciji za privredne registre (APR), i to u nekoliko koraka kao što su pripremanje i podnošenje osnivačkog akta, što može biti statut za d.o.o. ili prijava za preduzetničku radnju.

Popunjavanje čekova
Foto: Freepik.com

Neophodno je podnošenje kopije pasoša za strance, kao i eventualne dokumentacije o adresi boravka i plaćanje naknade za registraciju (koja varira zavisno od vrste preduzeća). Nakon podnošenja dokumentacije proces registracije obično traje nekoliko dana, a firma dobija jedinstveni matični broj i poreski identifikacioni broj (PIB).

Jedan od neizostavnih koraka za poslovanje u Srbiji je i otvaranje poslovnog bankarskog računa. Lokalni račun omogućava jednostavnije obavljanje finansijskih transakcija i upravljanje prihodima i rashodima.

Preduzetnici u Srbiji su obavezni da prijave i plaćaju poreze, uključujući porez na dobit, PDV (za firme sa godišnjim prihodima iznad određenog praga) i doprinose za zaposlene.

“Povoljan poreski sistem Srbije predstavlja veliku prednost za inostrane preduzetnike. Uz stručnu podršku u vezi sa poreskom usklađenošću i optimizacijom, samozaposleni mogu usmeriti svoje resurse na rast i razvoj posla, umesto na brigu o složenim poreskim i računovodstvenim obavezama. Osim toga, uz stručnjake za računovodstvo preduzetnici su sigurni da posluju u skladu sa zakonom, što smanjuje mogućnost grešaka i dodatnih troškova”, navode pravnici kancelarije Stojković Advokati.

Virtuelna kancelarija

Za mnoge samozaposlene i preduzetnike koji žele fleksibilnost virtuelna kancelarija može biti idealno rešenje. Ova opcija omogućava da se dobije registrovana poslovna adresa u Srbiji, čak i ako fizički prostor nije potreban svakodnevno.

Virtuelna kancelarija omogućava prisustvo u zemlji uz minimalne troškove, a pruža i profesionalan imidž kompanije, što je posebno važno za preduzetnike koji posluju sa međunarodnim klijentima.

Takođe, da bi preduzetnici i samozaposleni legalno živeli i radili u Srbiji potrebna im je D viza i privremeni boravak. Zahtev za privremeni boravak se podnosi MUP-u Srbije i obično uključuje dokaz o registraciji preduzeća, potvrdu o adresi boravka i druge dokumente. Po dobijanju privremenog boravka stranci mogu podneti i zahtev za radnu dozvolu.

“Sve više preduzetnika u Srbiju dolazi sa porodicom jer zemlja pruža stabilne uslove za život i rad. Ako samozaposleni žele da i njihova porodica bude deo ove poslovne avanture, proces dobijanja boravišnih dozvola za supružnika i decu može biti olakšan uz podršku stručnjaka”, navode advokati.

Da bi dodatno podstakla preduzetnike, Srbija nudi različite finansijske i poreske povlastice, uključujući subvencije i olakšice za određene sektore i vrste poslovanja. Mnoge komercijalne banke nude specijalizovane kredite i povoljne kamatne stope za projekte koji doprinose privrednom razvoju zemlje.

“Poslovanje u Srbiji nosi dugoročne prednosti koje prevazilaze trenutne uštede i povlastice. Ulaganjem u tržište Balkana samozaposleni preduzetnici dobijaju pristup širem regionu sa velikim potencijalom rasta i pristupačnim troškovima poslovanja. Osim toga, poslovna zajednica u Srbiji je sve veća, što omogućava umrežavanje, razmenu iskustava i saradnju sa lokalnim i inostranim partnerima”, zaključak je pravnika advokatske kancelarije Stojković Advokati.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.