Japanski Nikkei dostigao istorijski rekordnu vrednost
9.9.2025 10:06 Autor: Redakcija Biznis.rs 0



Japanski indeks Nikkei u utorak je prvi put premašio ključnu granicu od 44.000 poena, podstaknut optimizmom u vezi sa trgovinom i očekivanjima novih mera fiskalnog stimulansa.
Nikkei 225 skočio je u ranim satima trgovanja za 1,24 odsto na rekordnih 44.185,73 poena, da bi potom usledila korekcija i pauza za ručak na nivou od 43.732,80 poena, što je rast od 0,2 odsto. Širi indeks Topix beležio je rast od 0,06 odsto, nakon što je ranije tokom dana dostigao dobitke od 0,77 procenata, prenosi Reuters.
Tržišno raspoloženje dodatno je poboljšano nakon što je glavni japanski pregovarač Rjosei Akazava saopštio da će američke carine na japanske automobile biti smanjene do 16. septembra, čime je otklonjena neizvesnost oko trgovinskog dogovora iz jula.
Investitori su takođe reagovali na najavu ostavke premijera Šigerua Išibe, poznatog po oštroj budžetskoj disciplini. Njegova potencijalna naslednica, Sanae Takaiči, zagovornica stimulativne fiskalne politike i labavije monetarne politike, najavila je kandidaturu za lidera Liberalno-demokratske partije, prenela je agencija Kyodo.
„Ključno je da, ukoliko vladajuća koalicija ne raspiše vanredne izbore i ne povrati većinu u donjem domu parlamenta, i dalje će funkcionisati kao manjinska vlast, bez obzira na to ko postane lider LDP-a“, ocenjuju analitičari BofA Securities. „Očekujemo da će vlada zauzeti ekspanzivniji stav u predstojećim fiskalnim raspravama, imajući u vidu da će joj biti potrebna podrška opozicionih stranaka, koje sve traže procilkusnu fiskalnu politiku“.
Pročitajte još:
Najveći dobitnik u indeksu bio je Advantest, proizvođač opreme za testiranje čipova i dobavljač kompanije Nvidia, čije su akcije porasle više od sedam procenata. Među značajnijim rastom izdvojili su se i proizvođači opreme za proizvodnju čipova – Screen Holdings (+3,74 odsto) i Tokyo Electron (2,0 odsti). Akcije kompanije Sony porasle su takođe za oko 2,0 procenta.
Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.