KRIZA VREDNOSTI DOLARA NEĆE BITI TRAJNA Status globalne rezervne valute nema ko da preuzme
24.8.2020 15:04 Autor: Vladimir Jokanović
Slabljenje vrednosti amerikog dolara moglo bi da bude nastavljeno, ali je malo verovatno da će njegov značaj kao svetske rezervne valute biti umanjen, ocenjuju analitičari. Dolar je reagovao na sve veći deficit SAD, kao i na slab odgovor zemlje na epidemiološku krizu i izglede da će američke kamatne stope dugo ostati niske.
Dolarski indeks DXY, koji meri njegovu vrednost u odnosu na korpu valuta, opao je pošle nedelje na 92,4777, što je najniži nivo za 27 meseci, prenosi CNBC, podsećajući da je njegova vrednost u martu bila 102.
„Ekonomski učinak SAD u odnosu na Evrozonu i Japan izgleda više nije zagarantovan, barem u narednih nekolio godina, imajući u vidu neuspešan odgovor na (korona) virus. Štaviše, novi fond za oporavak Evropske unije od 750 milijardi evra daje investitorima više poverenja u evro kao alternativu“, ocenio je Patrik Šovic (Patrik Schowitz) iz banke JP Morgan Chase.
On je ocenio da smanjenje dolarske kamatne stope čini ovu valutu manje privlačnom i navodi investitore da razmotre depozite u drugim valutama. Prema njegovim rečima, to je cikličan faktor zbog kojeg će vrednost dolara verovatno dodatno pasti.
Stratezi kompanije Black Rock takođe predviđaju da će se pad vrednosti dolara nastaviti, jer faktori koji su doveli do njenog slabljenja i dalje igraju ulogu. Dodatni pritisak na vrednost dolara imaju i predstojeći predsednički izbori zbog kojih je otežano donošenje važnih fiskalnih mera.
Bez obzira na to što je kratkoročna prognoza vrednosti dolara loša, strahovanja da bi dolar mogao izgubiti status rezervne valute ipak su preterana, smatraju stručnjaci. Prema podacima Međunarodnog monetarnog fonda, udeo dolara u ukupnim globalnim rezervama smanjio se sa 64,7 odsto u prvom kvartalu 2017. godine na oko 62 odsto u prvom kvartalu 2020, dok je u četvrtom tromesečju 2019. bio na 60,9 odsto.
Džones Goltermen (Jonas Goltermann) viši ekonomista u londonskoj konsultantskoj kući Capital Economics ocenio je da pad indeksa dolara od marta nije u vezi sa njegovim statusom rezervne valute, nego sa niskim kamatnim stopama i evropskim merama stimulacije ekonomije. Dolar je od juna izgubio 6,6 odsto vrednosti prema evru.
I drugi stručnjaci smatraju da status dolara kao globalne svetske valute nije ugrožen, kao i da je kriza pandemije korona virusa „pojačala“ tu njegovu ulogu. Sledeće dve najvažnije ekonomije Evrozona i Kina, manje su od američke, a evro zbog i dalje krhke političke podloge i juan zbog kineske državne kontrole kapitala, imaju značajne nedostatke kao rezervne valute, procenjuju stručnjaci.