MAĐARSKA I POLJSKA VRAĆAJU EVROPSKU UNIJU U KRIZU Uložile veto na sedmogodišnji budžet
17.11.2020 08:35 Autor: Vladimir Jokanović
Evropskoj uniji preti kriza nakon što su Mađarska i Poljska uložile veto na proceduru usvajanja sedmogodišnjeg budžeta i stimulativnog finansijskog plana oporavka, ukupne vrednosti 1.810 milijardi evra. Problem je nastao jer je celokupan finansijski paket osiguran takozvanim novim mehanizmom vladavine prava prema predlogu evropskih institucija.
Mehanizam treba da omogući Briselu kontrolu nad isplatama novca prema državama članicama, shodno poštovanju vladavine prava u tim državama, pa i mogućnost suspenzije novca u krajnjem slučaju. Iako je upotreba mehanizma izglasana kvalifikovanom većinom u Evropskom savetu, neophodno je da svih 27 država ratifikuju dogovor o finansijskom paketu koji je postignut nakon maratonskih pregovora u julu.
Kako prenosi Euroactiv, pozivajući se na nemačko Ministarstvo za evropske poslove, stalnim ambasadorima država članica u Briselu okupljenim u formatu COREPER nije uspelo da postignu jedinstvo neophodno za pokretanje pisane procedure usvajanja paketa, zbog rezervi koje su ispoljile dve države, Poljska i Mađarska.
U pismu upućenom Evropskoj komisiji Budimpešta i Varšava zapretile su da će blokirati postupak odobravanja budžeta i fonda za oporavak ukoliko bude uključen mehanizam vladavine zakona, jer to smatraju zadiranjem u „nacionalni suverenitet“. Mađarskog premijera Viktora Orbana i poljskog predsednika Andžeja Dudu u Briselu često optužuju za politiku diskriminacije LGBT populacije, pre svega zbog zabrane istopolnih brakova.
Portparol mađarske vlade Zoltan Kovač istakao je da je pomenuti mehanizam „u suprotnosti sa zaključcima julskog Saveta“ EU i da je Mađarska stavila veto na budžet. „Ne možemo podržati plan u njegovom sadašnjem obliku sa povezivanjem kriterijuma vladavine prava sa odlukama o budžetu“, rekao je Kovač.
Orban je ranije izjavio da ne može da pristane na predloženi mehanizam sankcionisanja, jer tako definisan koncept pruža mogućnost za političke zloupotrebe, prenosi Guardian. Poljski ministar pravde Zbignjev Ziobro izjavio je u ponedeljak da je pitanje hoće li Poljska biti podložna političkom i institucijalizovanom porobljavanju.
„Vratili smo se u krizu“, citirali su mediji komentar neimenovanog visokog funkcionera briselske administracije. Evropski komesar za budžet, Johanes Han (Johanes Hahn) rekao je da je razočaran ishodom COREPER sastanka i pozvao države članice da „preuzmu političku odgovornost“ i preduzmu potrebne korake za usvajanje finansijskog paketa EU. „Ovde nije reč o ideologijama, već o pomoći našim građanima u najvećoj krizi od Drugog svetskog rata“, rekao je Han.
O vetu Mađarske i Poljske razgovaraće se na sastanku ministara za evropske poslove u utorak, a zatim u četvrtak na video samitu lidera evropskih zemalja. EK računa na Nemačku, koja predsedava EU da će uspeti da pronađe izlaz iz ove situacije, dok u međuvremenu Berlin održava konsultacije sa Evropskim parlamentom o detaljima preraspodele dela paketa, 672 milijarde evra vrednom Instrumentu za oporavak i otpornost.