POTPUNI OPORAVAK TRŽIŠTA NEKRETNINA U SRBIJI Prodaja nepokretnosti na nivou od pre 16. marta

NekretnineNovacSrbija

19.5.2020 10:36 Autor: Ljiljana Begović 0

POTPUNI OPORAVAK TRŽIŠTA NEKRETNINA U SRBIJI Prodaja nepokretnosti na nivou od pre 16. marta POTPUNI OPORAVAK TRŽIŠTA NEKRETNINA U SRBIJI Prodaja nepokretnosti na nivou od pre 16. marta
Republički geodetski zavod (RGZ) saopštio je da je došlo do potpunog oporavka tržišta nekretnina u Srbiji, samo desetak dana od ukidanja vanrednog stanja. Navodi... POTPUNI OPORAVAK TRŽIŠTA NEKRETNINA U SRBIJI Prodaja nepokretnosti na nivou od pre 16. marta

Republički geodetski zavod (RGZ) saopštio je da je došlo do potpunog oporavka tržišta nekretnina u Srbiji, samo desetak dana od ukidanja vanrednog stanja. Navodi se i da se broj prometa nepokretnosti vratio na nivo pre 16. marta.

RGZ je obradio i analizirao sve pristigle kupoprodajne ugovore nakon završetka vanrednog stanja i utvrdio da se tržište oporavilo iznenađujuće brzo, kaže se u saopštenju Zavoda. „Interesantno je videti i da se gotovo istom brzinom promenio i način kretanja kapitala. Nivo kupovina za gotovinu približio se nivou pre početka primene mera za borbu protiv korona virusa“, kažu iz RGZ, prenosi Tanjug.

Za samo desetak dana broj prometovanih nepokretnosti se vratio na nivo pre uvođenja vanrednog stanja. U sedmici od 11. do 17. maja broj prodatih nepokretnost se i više nego udvostručio, u odnosu na period od 4. do 10. maja, dodaje se u saopštenju.

Foto: Pexels.com

Tokom 2019. godine, čak 70 odsto stanova u Srbiji bilo je kupljeno za keš, a preostalih 30 procenata je plaćeno iz kredita. Tokom vanrednog stanja taj se odnos promenio i mnogo se manje kupovalo za gotovinu, a odnos je bio približno 50 posto za keš i 50 odsto na kredit.

„Tržište nepokretnosti u Srbiji pokazalo je izuzetan nivo osetljivosti kada je došlo do vanrednih okolnosti koje su uticale na svakodnevni život građana, ali i izuzetnu elastičnost da se velikom brzinom vrati u uobičajene tokove, već pri prvim znacima normalizacije životnih aktivnosti“, zaključuje se u saopštenju.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...