Posledica usporavanja rasta i geopolitičkih tenzija?

Priliv stranih investicija u Kinu negativan u drugom kvartalu – zabeležen rekordan minus

InvesticijeNovacSvet

13.8.2024 08:23 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Priliv stranih investicija u Kinu negativan u drugom kvartalu – zabeležen rekordan minus Priliv stranih investicija u Kinu negativan u drugom kvartalu – zabeležen rekordan minus
Strani investitori izvukli su rekordnu količinu novca iz Kine u prošlom kvartalu, objavio je Bloomberg uz ocenu da razlog verovatno leži u pesimizmu kada... Priliv stranih investicija u Kinu negativan u drugom kvartalu – zabeležen rekordan minus

Strani investitori izvukli su rekordnu količinu novca iz Kine u prošlom kvartalu, objavio je Bloomberg uz ocenu da razlog verovatno leži u pesimizmu kada je reč o kretanjima u drugoj najvećoj svetskoj ekonomiji.

Direktne strane investicije u platnom bilansu Kine smanjene su za skoro 15 milijardi dolara u periodu april-jun, što je tek drugi put da je ova cifra postala negativna, stoji u analizi saopštenja kineske Državne administracije za devizne poslove (SAFE).

Podaci za prvu polovinu godine ukazuju na pad vrednosti stranih investicija za oko pet milijardi dolara.

Ukoliko se pad nastavi do kraja godine, to bi bio prvi godišnji neto odliv od najmanje 1990. godine, kada počinju uporedivi podaci, skrenuo je pažnju Bloomberg.

Strane investicije u Kinu su se smanjile poslednjih godina nakon što su 2021. dostigle rekordnih 344 milijarde dolara.

Usporavanje ekonomije i rastuće geopolitičke tenzije naveli su neke kompanije da smanje svoju izloženost, a brzi prelazak na električna vozila u Kini takođe je zatekao strane automobilske kompanije nespremni, što je navelo neke da povuku ili smanje svoja ulaganja, stoji u analizi čuvene američke medijske kuće.

Pad dolazi uprkos sve većim naporima Pekinga da privuče i zadrži strane investicije, nakon najmanjeg povećanja u prošloj godini. Vlada želi da pokaže da ostaje otvorena i privlačna za strane kompanije, u nadi da će kompanije doneti napredne tehnologije i odupreti se pritisku iz SAD i drugih zemalja da se odvoje od Kine.

Podaci SAFE-a, koji prate neto tokove, mogu odražavati trendove u profitu stranih kompanija, kao i promene u veličini njihovog poslovanja u Kini. Multinacionalne kompanije imaju više razloga da drže gotovinu u inostranstvu, a ne u Kini, pošto napredne ekonomije podižu kamatne stope dok ih Peking snižava da bi stimulisao ekonomiju.

Raniji podaci Ministarstva trgovine pokazali su da su nove direktne strane investicije u Kinu tokom prve polovine godine bile najniže od početka pandemije 2020. godine, stoji u analizi Bloomberga.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.