PRIVREDA I GRAĐANI SMANJILI ZADUŽIVANJE KOD BANAKA Najviše kredita za likvidnost i preživljavanje

BankeNovacRegionVesti

25.8.2020 09:31 Autor: Redakcija Biznis.rs

PRIVREDA I GRAĐANI SMANJILI ZADUŽIVANJE KOD BANAKA Najviše kredita za likvidnost i preživljavanje PRIVREDA I GRAĐANI SMANJILI ZADUŽIVANJE KOD BANAKA Najviše kredita za likvidnost i preživljavanje
Privrednici, ostala pravna lica i Vlada su od banaka u julu podigli 68,3 miliona evra kredita, od čega je 56 miliona evra dobijeno za... PRIVREDA I GRAĐANI SMANJILI ZADUŽIVANJE KOD BANAKA Najviše kredita za likvidnost i preživljavanje

Privrednici, ostala pravna lica i Vlada su od banaka u julu podigli 68,3 miliona evra kredita, od čega je 56 miliona evra dobijeno za likvidnost. Građani su iz banaka istovremeno uzeli kredite u vrednosti 21,9 miliona evra, duplo manje nego u julu prošle godine kada su dobili 41,4 miliona evra, pokazuju podaci Centralne banke.

Od ukupnog iznosa od 21,9 miliona evra, koliko su od banaka dobili kredita u julu, građani su najviše uzeli gotovinskih kredita u vrednosti 13,2 miliona. U julu prošle godine građani su uzeli gotovinskih kredita u vrednosti 28,7 miliona evra.

Foto: Pixabay.com
Foto: Pixabay.com

Za kupovinu stanova građani su uzeli stambene kredite vredne četiri miliona evra, dok su u julu prošle godine za tu namenu podigli kredite vredne 6,5 miliona evra.

Za kupovinu robe široke potrošnje građani su u julu podigli kredite vredne 1,1 miliona evra, a u istom mesecu prošle godine 978 hiljada evra.

Za redefinisanje obaveza kod drugih banaka građani su uzeli kredite od 1,9 miliona evra, a u julu prošle godine ta cifra je bila 2,2 miliona evra.

Privreda uzela manje kredita nego prošle godine

Privreda je u julu uzela kredite vredne 32 miliona evra, pet miliona manje nego u istom mesecu prošle godine. Vlada i njene institucije su sada od domaćih banaka uzele 30 miliona evra, a u julu prošle godine ta suma bila je svega 132 hiljade evra.

Druge finansijske institucije su od banaka u julu pozajmile šest miliona evra, dok u istom mesecu prošle godine nisu imali pozajmica.

Uporedni podaci pokazuju da privreda, ali i državni budžet i vladine institucije u periodu krize, usled pandemije korona virusa, ima povećane zahteve prema bankama za odobravanje kredita za održavanje tekuće likvidnosti usled pada prometa. Kod drugih vrsta kredita postoji značajno manje interesovanje.

U julu prošle godine privreda je od banaka uzela 21,2 milion evra kredita za likvidnost. Od 56 miliona evra vrednih kredita uzetih za likvidnost u julu ove godine, s rokom vraćanja do 12 meseci je svega 9,8 miliona evra, a 46,2 miliona na duži rok otplate. Sada svega 17 odsto uzetih kredita za ovu namenu ima rok vraćanja do 12 meseci.

Za realizaciju investicionih aktivnosti firme su u julu uzele kredite vredne svega 307 hiljada eura. Za ovu namenu ni u julu prošle godine iznos nije bio mnogo veći – milion i po evra.

Foto: Pixabay.com
Foto: Pixabay.com

Za izgradnju građevinskih objekata i adaptacije, firme su u julu ove godine uzele 1,1 milion evra, dok je lani u istom mesecu ta suma bila i manja 426 hiljada evra. Za refinansiranje obaveza kod drugih banaka, privreda je u julu ove godine uzela kredite od dva miliona evra, a prošle godine je ta suma iznosila 3,2 miliona.

Za nabavku osnovnih sredstava, firme su u jule ove godine iz kredita potrošile 3,1 milion evra, a prošle godine 3,5 miliona. Gotovinskih kredita uzeto je 4,2 miliona evra, a u istom mesecu lani privrednici su dobili 4,4 miliona s ovom namenom.

Foto:Pexels.com

Za kupovinu automobila u julu firme su uzele kredite od 34 hiljade evra, dok je u istom mesecu lani ta suma iznosila 157 hiljada evra.

Za ostale potrebe firme su u ovom mesecu uzele kredite od 924 hiljade evra, a u julu prošle godine je suma bila znatno veća 6,8 miliona evra.

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.