Glavni partneri u izvozu Nemačka, Italija i BiH, a u uvozu Kina, Nemačka i Rusija

Rast spoljnotrgovinske razmene Srbije za 10 meseci 32,3 odsto

NovacSrbija

30.11.2022 13:59 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Rast spoljnotrgovinske razmene Srbije za 10 meseci 32,3 odsto Rast spoljnotrgovinske razmene Srbije za 10 meseci 32,3 odsto
Spoljnotrgovinska robna razmena Srbije za 10 meseci ove godine bila je u vrednosti oko 53,7 milijardi evra, što je porast od 32,3 odsto u... Rast spoljnotrgovinske razmene Srbije za 10 meseci 32,3 odsto

Spoljnotrgovinska robna razmena Srbije za 10 meseci ove godine bila je u vrednosti oko 53,7 milijardi evra, što je porast od 32,3 odsto u odnosu na isti period prethodne godine, objavio je Republički zavod za statistiku (RZS).

Izvezeno je robe u vrednosti od 22,4 milijarde evra, za 27,2 procenta više u poređenju sa istim periodom prethodne godine, dok je uvoz uvećan 36,1 odsto, na oko 31 milijardu evra. Deficit u robnoj razmeni je bio 8,9 milijardi evra i 65,6 procenata je veći nego za 10 meseci 2021. godine.

Pokrivenost uvoza izvozom je 71,4 odsto i manja je od pokrivenosti u istom periodu prethodne godine, kada je iznosila 76,6 procenata, navodi se u saopštenju.

Glavni spoljnotrgovinski partneri Srbije u izvozu su Nemačka, Italija, Bosna i Hercegovina, Mađarska i Rumunija, a u uvozu Kina, Nemačka, Rusija, Italija i Mađarska.

Drugi po važnosti partner su zemlje sa kojima Srbija ima ugovor o slobodnoj trgovini (CEFTA) sa kojima je suficit u razmeni bio 2,1 milijarda evra, koji je rezultat uglavnom izvoza poljoprivrednih proizvoda (žitarice i proizvodi od njih), nafte i naftnih derivata, gvožđa i čelika, pića i električnih mašina i aparata.

Posmatrano pojedinačno po zemljama, najveći suficit u razmeni ostvaren je sa zemljama iz okruženja BiH (izvoze se najviše gasna ulja i motorni benzin, a uvozi se koks i polukoks od kamenog uglja i lignit, neaglomerisan), Crnom Gorom (izvoze se električna energija i lekovi za maloprodaju, a uvoze se najviše električna energija i lignit) i Severnom Makedonijom (izvoz električne energije i električnih provodnika, a uvozi se najviše električna energija i toplo valjani proizvodi od gvožđa i čelika).

Od ostalih zemalja ističe se i suficit sa Rumunijom, Slovačkom, Hrvatskom, Velikom Britanijom, Švedskom, Španijom, Bugarskom i Češkom.

Najveći deficit je u trgovini sa Кinom (zbog uvoza telefona za mrežu stanica i laptopova). Sledi deficit sa Rusijom, Turskom, Irakom, Mađarskom, Nemačkom, Italijom, Belgijom, Holandijom, Indijom, Švajcarskom, Francuskom, Poljskom, Grčkom, Slovenijom, Sjedinjenim Američkim Državama…

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...