SAMIT EU U BRISELU ULAZI U TREĆI DAN Kompromis o finansijskom paketu još daleko

EUNovacU fokusuVesti

19.7.2020 11:26 Autor: Vladimir Jokanović

SAMIT EU U BRISELU ULAZI U TREĆI DAN Kompromis o finansijskom paketu još daleko SAMIT EU U BRISELU ULAZI U TREĆI DAN Kompromis o finansijskom paketu još daleko
Lideri Evropske unije ni posle drugog dana samita u Briselu nisu uspeli da postignu dogovor o usvajanju finansijskog paketa vrednog 1.850 milijardi evra, pa... SAMIT EU U BRISELU ULAZI U TREĆI DAN Kompromis o finansijskom paketu još daleko

Lideri Evropske unije ni posle drugog dana samita u Briselu nisu uspeli da postignu dogovor o usvajanju finansijskog paketa vrednog 1.850 milijardi evra, pa će razgovore nastaviti u nedelju. Paket obuhvata 750 milijardi evra vredan fond za ekonomski oporavak i 1.100 milijardi evra za višegodišnji (2021-2027) budžet EU, a za njegovo usvajanje potreban je konsenzus.

Očekuje se da će predsedavajući Saveta EU Šarl Mišel (Charles Michel) izneti nove predloge kompromisa kako bi se premostio postojeći jaz između država „štedljive četvorke“ (Austrija, Holandija, Danska i Švedska) i drugih zemalja koje ne žele velika smanjenja predložene sume i uslovljavanja oko načina korišćenja fonda za ekonomski oporavak, prenosi Euronews.

Prema predlogu Evropske komisije, fond je podeljen na 500 milijardi evra grantova i 250 milijardi evra kredita za države, sektore i regione najteže pogođene krizom usled pandemije Covid-19.

Foto: Tanjug/AP

„Nesporazum je veoma težak“, rekao je u subotu italijanski premijer Đuzepe Konte (Giuseppe Conte) opisujući napetosti u razgovorima sa šefom holandske vlade Markom Ruteom (Mark Rutte). Holađani se sa ostalima iz „štedljive četvorke“ zalažu za veći udeo kredita, a ne grantova, kao i za više uslova i kontrole o načinu trošenja novca. 

Mišel je u subotu predstavio plan koji je zamišljen kao ustupak holandskoj poziciji, jer je iznos nepovratnih sredstava smanjen na 450 milijardi evra, a državama je data mogućnost „hitne obustave“ isplate sredstava dok se ne utvrdi da se novac u drugoj državi troši na ispravan način, odnosno na investiranje, a ne samo na potrošnju.

Prema Konteovim rečima, „hitna kočnica“ sa pravnog i političkog stanovišta „nije baš izvodljiva“. Nastavljene su i tenzije sa Mađarskom koja je zapretila ulaganjem veta, ukoliko pristup finansiranju iz fonda bude uslovljen poštovanjem demokratije i vladavine prava.

Za lidere država sa juga Evrope, koje su najteže ekonomski pogođene pandemijom korona virusa, nema vremena za gubljenje, a taj stav zastupa i nemačka kancelarka Angela Merkel i čelnici evropskih institucija.  

Evropski komesar za budžet Johanes Han (Johannes Hahn) upozorio je da je „krajnje vreme“ za postizanje sporazuma koji omogućava da se pruži hitna podrška građanima i ekonomijama u EU.

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.