U odnosu na isti period prošle godine 12,1 odsto više

Slovenačke banke za deset meseci ostvarile dobit veću od milijardu evra

BankeEUNovacRegion

23.12.2024 08:23 Autor: Redakcija Biznis.rs 1

Slovenačke banke za deset meseci ostvarile dobit veću od milijardu evra Slovenačke banke za deset meseci ostvarile dobit veću od milijardu evra
Slovenačke banke su u prvih deset meseci 2024. ostvarile dobit pre oporezivanja od milijardu i 42 miliona evra, što je 12,1 odsto više nego... Slovenačke banke za deset meseci ostvarile dobit veću od milijardu evra

Slovenačke banke su u prvih deset meseci 2024. ostvarile dobit pre oporezivanja od milijardu i 42 miliona evra, što je 12,1 odsto više nego u istom periodu prošle godine.

Nakon oporezivanja, dobit je dostigla 906 miliona evra.

„Ovogodišnji rast dobiti prvenstveno je rezultat povećanja neto dobiti, dok je obim neto ispravki vrednosti i rezervacija ostao mali, manje od tri odsto ostvarenog bruto prihoda. Profitabilnost kapitala banaka premašila je dvadeset odsto i tek neznatno zaostajala za vrednošću u istom periodu prošle godine”, istakla je Banka Slovenije objavljujući mesečne podatke o poslovanju banaka, piše SEEbiz.

Zbog velike razlike između kamatnih stopa za ulaganja i sredstva, banke i dalje ostvaruju nadprosečne neto kamatne prihode, što se očituje u visokim prihodima i dobiti, uz istovremeni rast neto nekamatnih prihoda. Neto kamatna marža tako je u prvih deset meseci porasla na 3,12 odsto, što je otprilike dvostruko više nego u periodu od 2018. do 2022.

Banke su do kraja oktobra povećale troškove poslovanja za gotovo četvrtinu (23,7 odsto) u odnosu na isti period prošle godine.

Banke i dalje uglavnom kreditiraju stanovništvo (prevladavaju potrošački krediti), dok je kreditiranje preduzeća i dalje slabo. Depoziti nebankarskog sektora ostaju stabilan izvor finansiranja slovenačkih banaka, pri čemu se i ove godine ističe priliv depozita stanovništva.

Njihov obim povećan je za 425 miliona na 26,9 milijardi evra, što predstavlja polovinu bilansne sume bankarskog sistema.

Kako napominju u Banci Slovenije, izraženiji mesečni prilivi depozita bili su u prolećnim mesecima kada se isplaćivao regres, dok su se ušteđena sredstva uglavnom koristila u letnjim i prvim jesenjim mesecima zbog sezonskog uticaja (godišnji odmori, nova školska godina).

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.