Tehnološke kompanije očekuju gubici na berzi
17.12.2021 18:31 Autor: Redakcija Biznis.rs
Fjučersi na berzi trenutno su na pauzi, a kako izgleda, tehnološke kompanije očekuju veliki gubici, uzimajući u obzir da investitori procenjuju posledice inflacije i rasta uzrokovanih promenom politike velikih centralnih banaka.
Kada su u pitanju fjučersi Dow Jones industrijskog proseka, nije bilo nikakvih promena, dok su S&P 500 fjučersi pali za 0,2 odsto, a oni iz Nasdaq indeksa za 0,7 odsto, što ukazuje na mogućnost da tehnološke firme mogu očekivati dalji pad.
Investitori procenjuju izglede za 2022. godinu nakon nedelje obeležene značajnim promenama u monetarnoj politici svetskih centralnih banaka. Učesnici u tržištu dočekali su sa dobrodošlicom odluku američke centralne banke FED da sledeće godine poveća kamatne stope. Međutim, ne izostaje bojazan zbog potencijalnih efekata na ekonomski rast, uzimajući u obzir da veća kamatna stopa stavlja pritisak tehnološke kompanije u razvoju, piše the Wall Street Journal.
Iz Banke Japana saopšteno je da će svesti svoje rezerve komercijalnih hartija od vrednosti i korporativnih obveznica, ali da će monetarna politika ostati otvorena. Nikkei 225 indeks pao je 1,8 odsto. Indeksi na ostalim azijskim berzama su uglavnom niži, pa je Hang Seng na hongkonškoj berzi pao za 1,2 odsto, a isti procenat pada beleži i šangajski Composite indeks.
Banka Engleske je već podigla kamatne stope, što je iznenadilo kako investitore tako i analitičare. Evropska centralna banka (ECB) saopštila je da će predstaviti program za hitnu kupovinu obveznica, te da će pojačati i ostale stimulativne mere. Međukontinentalni Stoxx Europe 600 indeks pao je 0,9 odsto.
Investitori sada posmatraju situaciju u vezi sa novim slučajevim obolelih od virusa Covid-19, kao i njegovim najnovijim varijantama. Omikron soj je podstakao nova ograničenja u Evropi uoči praznika, ali za sada se investitori klade da će veće stope vakcinacije značiti da se vlade uzdržavaju od znatno oštrijih mera.
Na tržištima sirovina Brent, međunarodna referentna vrednost za naftu, je niži za 1,1 odsto, pa je sada na 74,15 dolara po barelu. Cene zlata su porasle za 0,6 odsto, do 1.808,40 dolara po unci. Prinos na referentne desetogodišnje obveznice američkog trezora porastao je na 1,429 odsto.