U OPTICAJU DIGITALNI JUAN Centralna banka Kine pušta virtuelnu verziju valute
3.5.2020 12:22 Autor: Vladimir Jokanović
U Kini od ponedeljka počinje probna upotreba elektronske valute u četiri velika grada, Šenženu, Sudžou, Čengduu i u južnom prigradskom području Pekinga u kojem su planirane zimske Olimpijske igre 2022. godine. Kineska centralna banka pojačala je razvoj digitalne valute i prva je započela njenu probnu upotrebu.
„China daily“ navodi da je digitalna valuta formalno inkorpirirana u monetarni sistem gradova, kao i da će neki Vladini i državni službenici platu za maj primiti u digitalnoj valuti. Upotreba elektronskog RMB (juana) korstiće se u početku prvenstveno u maloprodaji. Prema kineskim izvorima kompanije „McDonald’s“ i „Starbucks“ primaće plaćanja u digitalnom novcu. Međutim, prema navodima britanskog „Guardiana“, „Starbucks“ nije učesnik u tome.
Platforme za digitalno plaćanje već godinama su u širokoj upotrebi u Kini, kao naprimer „WeChat“ ili „Alipay“, ali stručnjaci navode da je uvođenje digitalnog novca ipak novost. „Iako se iz perspektive korisnika (onlajn) plaćanja malo toga menja, iz perspektive nadzora Centralne banke, budućih oblika finansiranja, poslovnog plaćanja i socijalnog upravljanja to je najveća stvar ikada“, ocenio je Su Juan, profesor Nacionalnog instituta za istraživanje na Uviverzitetu Peking.
Prema njegovim rečima podaci o transakcijama sa postojećih platnih platformi bili su razbacani, pa Centralna banka nije bila u mogućnosti da nadgleda tokove novca u realnom vremenu. Prema saopštenju Instituta za istraživanje digitalne valute pri Narodnoj banci Kine, razvoj novog sistema „stalno napreduje“, dizajn digitalnog novca je „vrhunski“, a greške su većim delom otklonjene.
Ubrzani razvoj digitalnog RMB navodno je podstaknut najavom kompanije „Facebook“ da će u julu lansirati svoju digitalnu valutu – libru. Iako Kina već nekoliko godina radi na razvoju digitalnog novca od avgusta prošle godine pripreme su ubrzane.
„Suverena digitalna valuta pruža funkcionalnu alternativu sistemu plaćanja dolarima i umanjuje uticaj bilo kakvih sankcija ili pretnji isključivanjem kompanija i država iz sistema. To takođe može olakšati integraciju u globalnu valutnu trgovinu sa smanjenim rizikom od politički inspirisanih poremećaja“, navedeno je u saopštenju Centralne banke.
Očekuje se da će se smanjenje upotrebe gotovine nastaviti usled sve veće popularnosti platformi za digitalno plaćanje i potrebe da se zbog pandemije korona virusa izbegava fizički kontakt sa novčanicama.