Posebno među kineskim potrošačima

Veliki pad akcija u sektoru luksuzne robe

BerzaNovacSvet

24.9.2024 10:17 Autor: Redakcija Biznis.rs 1

Veliki pad akcija u sektoru luksuzne robe Veliki pad akcija u sektoru luksuzne robe
Evropske deonice luksuznih proizvoda pale su pošto su analitičari upozorili na opadajuću potražnju, posebno među kineskim potrošačima. Nemački Hugo Boss bio je među najlošijim... Veliki pad akcija u sektoru luksuzne robe

Evropske deonice luksuznih proizvoda pale su pošto su analitičari upozorili na opadajuću potražnju, posebno među kineskim potrošačima.

Nemački Hugo Boss bio je među najlošijim indeksima Stoxx 600, sa padom od četiri odsto, nakon što su analitičari Bank of America Securities snizili ocenu akcija na manje rezultate, piše Seebiz.

„Posle vrhunca potrošnje, a nakon pandemije 2022. godine, prihodi luksuznog sektora postepeno usporavaju“, napisali su analitičari BofA Securities u istraživačkoj belešci, ističući izazove u sektoru luksuza. Takođe, opisuju luksuzne potrošače kao „sve rasprodate“, a kinesku domaću potražnju i potražnju za putovanjima „smanjenu“. U svim evropskim luksuznim kompanijama očekuju da će prihodi pasti za jedan odsto u 2024. godini.

Hugo Boss je ukazao na „stalne makroekonomske i geopolitičke izazove“, posebno u Kini i Velikoj Britaniji, kada je smanjio izglede za prodaju u julu.

Akcije britanskog Burberryja  pale su za skoro tri odsto nakon što su analitičari BofA Securities smanjili ciljnu cenu na 475 penija (6,31 dolara) sa 700 penija.

Takođe, smanjili su rejting francuskih luksuznih brendova LVMH i Kering.

LVMH je pao za 0,24 odsto, dostigavši najniži nivo od jula 2022, prema podacima LSEG-a. Kering je pao 1,7 odsto, dok je Hermes pao 0,26 odsto.

Stoxx Europe Luxury 10, indeks koji prati najbolja imena u sektoru, uspeo je da ostane stabilan, ali je u padu od 3,82 odsto.

„Problem je očigledno Kina, koja je od veoma malog igrača u industriji luksuzne robe prerasla u ogromno prisustvo u poslednjih deset godina. Trenutno ne funkcioniše“, rekao je Džon Koks (Jon Cox), šef evropskog potrošačkog kapitala u Kepler Cheuvreuxu, za CNBC.

Izazovi na kineskom tržištu nekretnina opterećuju raspoloženje tamo, u kombinaciji sa znacima krhkosti u Evropi i neizvesnošću koju predstavljaju izbori u SAD, rekao je Koks.

„Industrija luksuzne robe mogla bi se suočiti sa produženim periodom slabosti; već smo ga skoro videli. Mislim da se većina ljudi nadala da će se stvari poboljšati u drugoj polovini godine – u ovom trenutku nema znakova da će se to uopšte dogoditi“, rekao je on za CNBC.

Potražnja ambicioznih kupaca i mladih ljubitelja mode izgleda posebno ranjivo jer njihovi obrasci potrošnje mogu biti promenljivi – što predstavlja poseban izazov za brendove kao što je Burberry koji su se restrukturisali i pokušavaju da se repozicioniraju, primetio je Koks.



Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.