Ekonomija evrozone u stagnaciji, inflacija u opadanju

Za sada se ne očekuje novo povećanje kamatnih stopa ECB

BankeEUNovac

24.10.2023 10:13 Autor: Vladimir Jokanović 0

Za sada se ne očekuje novo povećanje kamatnih stopa ECB Za sada se ne očekuje novo povećanje kamatnih stopa ECB
Očekuje se da će Evropska centralna banka (ECB) zaustaviti najagresivniji niz povećanja kamatnih stopa u svojoj istoriji kada se kreatori njene politike sastanu ove... Za sada se ne očekuje novo povećanje kamatnih stopa ECB

Očekuje se da će Evropska centralna banka (ECB) zaustaviti najagresivniji niz povećanja kamatnih stopa u svojoj istoriji kada se kreatori njene politike sastanu ove nedelje u Atini.

Međutim, predsednica ECB Kristin Lagard (Christine Lagarde) verovatno će najaviti da će kamatne stope ostati neko vreme na sadašnjem ili još višem nivou, budući da je inflacija u evrozoni dvostruko veća od ciljane, kao i da sukom u Izraelu podstiče rast cena enerenata, prenosi Financial Times.

Većina investitora, imajući u vidu ovogodišnju stagnaciju ekonomije evrozone i silaznu putanju inflacije, ipak smatra da su šanse za dalji rast kamatnih stopa u evrozoni male. Investitori očekuju da će ECB ostaviti otvorenu opciju za dodatna povećanja stopa, ali ne u ovom trenutku.

Od ranijih očekivanja da će ECB uskoro krenuti sa snižavanjem kamatnih stopa za sada nema ništa, jer i dalje postoje rizici od rasta inflacije. Upravni savet ECB, koji će u četvrtak održati sastanak u Atini, verovatno se neće ovoga puta baviti tom temom.

Kao odgovor na dvosifreni porast troškova života u evrozoni, ECB je povećala troškove zaduživanja na 10 uzastopnih sastanaka. To je podiglo referentnu kamatnu stopu na depozite sa najnižih u istoriji od negativnih 0,5 odsto na rekordno visokih četiri odsto.

Zvaničnici ECB i dalje su oprezni u pogledu toga koliko vremena će biti potrebno da završe poslednji deo puta u vraćanju inflacije na ciljanih dva odsto. Lagard je ranije ovog meseca rekla da pritisci na cene ostaju „neželjeno visoki“, uprkos tome što su prošlog meseca pali na dvogodišnji minimum od 4,3 odsto.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.