Zarada velikih kompanija odlazi na otplatu dugova
27.4.2021 08:41 Autor: Vladimir Jokanović
Nakon jedne od najtežih godina u istoriji naftne industrije cene sirove nafte su se oporavile i glavni proizvođači konačno zarađuju. Međutim, taj novac uglavnom odlazi na vraćanje dugova koji su nastali dok su cene padale, a naftne kompanije su se zaduživale kako bi finansirale svoje dividende.
Kompanije Exxon Mobil Corp. i Total SE, koje su prošle godine imale finansijski problem da održe isplate akcionara sav višak novca daće za ublažavanje dugova. Chevron Corp. i Royal Dutch Shell Plc nastaviće otkup svojih akcija čim budu mogle, a samo BP Plc najavljuje mogućnost isplate akcionara.
Rezultati prvog tromesečja ove nedelje trebalo bi da pokažu značajno poboljšanje i dobit nakon strašne 2020. godine, ali verovatno ništa što bi moglo da promeni razočaranje investitora u naftne kompanije, prenosi Yahoo Finance, pozivajući se na Bloomberg.
Prema oceni analitičara naftnog tržišta, pomenute i druge kompanije iz ovog sektora imaju ograničenu privlačnost kao dugoročne investicije, jer ne pokazuju održivost i doslednost. Prema oceni JP Morgan rezultati prvog tromesečja ove godine predstavljaće prelomnu tačku za naftnu industriju.
Procene pokazuju da će se slobodni novčani tok, a to je ono što ostaje nakon operativne potrošnje i investicija iznositi oko 80 milijardi dolara u poređenju sa oko četiri milijarde u 2020. godini. To bi trebalo da bude dovoljno da svaka od pet glavnih kompanija pokrije planirane dividende za 2021. godinu i da im zajedno ostane oko 35 milijardi dolara.
Rast cena nafte i smanjenje troškova u kombinaciji sa rasprodajom imovine donose nagli dotok novca i rešavaju kratkoročne probleme većine kompanija. Međutim, dugovanja i smanjenje kapitalnih ulaganja dugoročno donose više štete nego koristi, ocenjuju analitičari navodeći da njihova održivost ostaje upitna.