Apple investira milijardu evra u proizvodnju čipova i drugih tehnologija u Minhenu
Firme u fokusuHi-techInovacijeLifestylePreduzetnikU fokusu
19.3.2021 11:45 Autor: Julijana Vincan
Iz kompanije Apple najavljeno je otvaranje velike nove laboratorije za čipove u Minhenu, kao deo istraživačkog i razvojnog trogodišnjeg projekta u Nemačkoj vrednog milijardu evra.
Otvaranje objekta od 30.000 kvadratnih metara u ulici Karlstrasse očekuje se tokom sledeće godine i tu će biti smešteni inženjeri zaduženi za izgradnju 5G i budućih bežičnih tehnologija kao što su modemi. Iz te firme naglašeno je da će od Minhena napraviti svoj „Evropski centar za silicijumski dizajn“ i zaposliti stotine novih radnika u glavnom gradu Bavarske.
Kako je najavljeno, zgrada u centru Minhena radiće na potpuno obnovljivoj energiji, kao što je slučaj i sa ostalim njihovim svetskim kancelarijama. Apple se priprema za useljenje na novu evropsku lokaciju 2022. godine, sa planovima da potroši milijardu evra u naredne tri godine.
„Ne bih mogao da budem uzbuđeniji zbog svega što će otkriti naš inženjerski tim u Minhenu – od istraživanja novih granica 5G tehnologije do nove generacije tehnologije koja će svetu doneti snagu, brzinu i povezanost. Minhen je ključno mesto za Apple već četiri decenije“, izjavio je šef kompanije, Tim Kuk (Tim Cook), prenosi CNBC.
Kako se dodaje, ovo proširenje poslednji je korak u dugoročnim naporima kompanije Apple da izgradi tim inženjera svetske klase u Minhenu i širom Nemačke. Novi centar takođe će biti dom Apple-ove rastuće mobilne divizije i postaće najveće evropsko mesto Apple za istraživanje i razvoj mobilnih bežičnih poluprovodnika i softvera.
Minhen je najveće inženjersko mesto čuvenog preduzeća u Evropi, tako da proširenje ima smisla, sa otprilike 4.000 zaposlenih i oko 1.500 inženjera iz 40 zemalja koji rade na procesoru za dizajn napajanja i upravljanje aplikacijama. Nemačka je takođe sastavni deo lanca snabdevanja ove firme, a najavljeno je da će neki od već zaposlenih možda biti objedinjeni pod jednim krovom, kada nova zgrada bude spremna.
Ovo je važna najava kompanije, koja dolazi u trenutku kada Apple kreće sa 5G iPhone uređajima, M1 čipovima u svojim računarima, ali i glasinama da planira električno vozilo. Šire gledano, širenje ove kompanije dolazi usred oluje i nestašice poluprovodnika i čipova, koja je izazvana pandemijom korona virusa. U svemu je, kako se ističe, posredovao i politički odnos između Sjedinjenih Američkih Država, Kine i Evrope, gde svako želi da zaštiti sopstvenu industriju.
Tehnički gigant potrošio je više od 15 milijardi evra sa više od 700 lokalnih kompanija, uključujući giganta za telefone i automobilske čipove Infineon, proizvođača baterija za AirPods Varta i hemijsku kompaniju DELO, čija se smola koristi u tehnologiji Face ID u novijim proizvodima poput iPhone 12 Pro.