Ugovor o radu otkriva stvarnu visinu doprinosa

Da li oštećeni radnici mogu da se žale?

BiznisBolji posaoPoslovanjePreduzetnik

21.5.2021 15:37 Autor: Redakcija Biznis.rs

Da li oštećeni radnici mogu da se žale? Da li oštećeni radnici mogu da se žale?
Obaveza svake firme, odnosno vlasnika preduzetničke radnje jeste da prema zakonodavstvu republike Srbije svojim zaposlenima plaća obavezno socijalno osiguranje – doprinose za penzijsko osiguranje... Da li oštećeni radnici mogu da se žale?

Obaveza svake firme, odnosno vlasnika preduzetničke radnje jeste da prema zakonodavstvu republike Srbije svojim zaposlenima plaća obavezno socijalno osiguranje – doprinose za penzijsko osiguranje (PIO), zdravstveno osiguranje i nezaposlenost.

Dešava se da radnici prilikom potpisivanja Ugovora o radu pristaju na plaćanje doprinosa u visini minimalne zarade, iako je njihova mesečna plata veća od minimalca. Oni nerado govore o ovom problemu, jer se boje gubitka posla. Ukoliko dođe do provere Inspekcije rada, najveći broj prijavljenih na minimalac potvrđuju da rade za pomenuti iznos, iako dodatni deo zarade dobijaju „na ruke“.

Dobro proučiti Ugovor o radu

Postoje radnici koji su, prema sopstvenom svedočenju, živeli u zabludi, verujući da im poslodavac uplaćuje doprinos u visini dogovorene mesečne zarade. Problem nastaje kada neko od njih optuži firmu za uplatu doprinosa na minimalnu osnovicu, iako mesecima prima iznos zarade koji je definisan ugovorom o radu.

„Ukoliko je reč o minimalnoj zaradi, radnik mora znati da su njegovi doprinosi u skladu sa visinom dogovorenog dohotka. Ne može radnik da kaže ‘ja sam bio u ubeđenju da su mi doprinosi plaćani dvostruko više nego što to pokazuje Ugovor o radu’. Oni mogu da prijave svog poslodavca i da kažu da su dobili novac na crno, ali to im nije smetalo u trenutku kada su novac primili, već im smeta naknadno. Za mene je neprihvatljivo da se posle nekoliko meseci određenog načina ponašanja i rada neko seti da obaveze nisu plaćane, a u međuvremenu su prihvatani određeni novčani iznosi“, objašnjava za Biznis.rs poreski savetnik Đerđ Pap.

Kako proveriti da li poslodavac uplaćuje doprinose u skladu sa zaradom?

„Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje dužan je da podatke o stažu osiguranja, zaradi, naknadi zarade, odnosno osnovici osiguranja, visini isplaćene ugovorene naknade i visini uplaćenog doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje, unese u matičnu evidenciju prema dinamici preuzimanja tih podataka od nadležnih organa i organizacija, a najkasnije do kraja februara tekuće godine za prethodnu godinu“, navode iz PIO fonda.

Uplate doprinosa se mogu proveriti putem nternet stranice PIO fonda. Najpre je potrebno uputiti zahtev za pristup „Elektronskom servisu za građane“. Podnosi se lično, a potrebna je važeća lična karta. Podnosilac zahteva u ekspozituri lokalnog PIO fonda dobija PIN kod koji se prilikom pristupanja elektronskom servisu iskoristi kako bi se dobile informacije u uplatama. Korisnik servisa ima priliku da odabere opciju „Izveštaj o podacima iz matične evidencije“.

U prvom delu vidljiv je datum prijave, odnosno odjave sa osiguranja. U drugom delu moguće je proveriti podatke o stažu osiguranja, zaradama i visini uplaćenih doprinosa. Poslodavci imaju obavezu da za svaku godinu dostave podatke za utvrđivanje staža osiguranja iz obrasca M4. Tako korisnik dobija odgovor na pitanja o dužini staža osiguranja, osnovici i visini uplaćenog doprinosa.

Formular PIO fonda za dobijanje PIN koda za proveru uplaćenih doprinosa/Izvor: PIO

Podaci su predstavljeni za svaku godinu radnog odnosa. U slučaju da postoje nedostaci, verovatno je reč o grešci poslodavca ili namernom izbegavanju uplate doprinosa, jer nedostaje M4 obrazac. Konačno, zaposleni može videti spisak svih firmi kod kojih je imao obavezno socijalno osiguranje.

Kako ispraviti grešku?

Ukoliko se dogodi da poslodavac pristane na retroaktivno plaćanje razlike u doprinosima, neophodno je da sebi stvori obavezu.

„Poslodavac mora promeniti poresku prijavu koju je predao Fondu PIO. Recimo, ako je u maju 2020. godine platio 33.000 dinara minimalnog iznosa, sada mora ispraviti poresku prijavu iz maja 2020. godine i podneti tzv. ispravljenu poresku prijavu u kojoj kaže: ‘njegova plata nije bila 35.000, nego 55.000 dinara’. Podnetom ispravljenom poreskom prijavom stvara se poreska obaveza, ali ne samo za penzijski doprinos, već i za zdravstvo, nezaposlenost i porez“, kaže poreski savetnik Đerđ Pap, i dodaje da su ovakve situacije retkost, te da se zaposleni suočavaju sa drugim neprijatnostima.

„Dešavalo se da radnik uopšte nije bio prijavljen, pa se unazad utvrđivao doprinos, ali još uvek nisam čuo da je došlo do ispravljene prijave u praksi. Radnik koji utvrdi da mu nisu uplaćivani doprinosi može tužiti firmu, odnosno vlasnika preduzetničke radnje Poreskoj upravi ili Inspekciji rada“, objašnjava Pap.

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.