FACT CHECK MOŽE DA VAM UŠTEDI MNOGO NOVCA I VREMENA Kako prepoznati online prevare ?
22.9.2020 13:50 Autor: Redakcija Biznis.rs
U svetu gde je pouzdana informacija od ključnog značaja za uspeh u poslovanju, ona takođe predstavlja i izvor velike zarade. Isto tako, koliko je bitno da se brzo i efikasno donose kvalitetne i pravovremene odluke, toliko je bitno i da se proveri izvor informacija na osnovu kojih se takve odluke donose. Pouzdanje u izvor informacija zavisi od pouzdanja u lice koje informacije distribuira – ovo naročito važi za informacije koje se online distribuiraju i u vezi sa kojima postoji potencijal velike zarade.
Svedoci smo vremena u kojem postoje brojne poslovne platforme koje svojim korisnicima omogućavaju pristup bazi podataka koja sadrži finansijske informacije od značaja srpskim privrednicima za donošenje poslovnih odluka.
Pretpostavka je da za formiranje ovih platformi njihovi vlasnici otkupljuju većinu podataka od APR-a, a potom tako sirove podatke obrađuje putem raznih metodologija za utvrđivanje kreditnog rejtinga i reputacije privrednih subjekata.
Nekoliko čitalica našeg portala, preduzetnika, upozorili su na postojanje firmi koje se bave ovom delatnošću, a za čijim poslovanjem je u vezi puno kontroverzi.
Tako su naši čitaoci, preduzetnici upozorili na slučaj platforme Companies Reputation koja se reklamira kao kompanija koja se više od 15 godina bavi proverom boniteta i reputacije kompanija, kao jedina akreditovana bonitetna kuća u Srbiji i kao nauticajniji centar za analizu boniteta u čitavom svetu ? Iza ove platforme, prema navodima sa njihovog sajta, stoji Predstavništvo za Balkan Companies Reputation, sa adresom u Beogradu.
Međutim, na sajtu http://bonitet.apr.gov.rs/RFI/SpecijalniAranzmani.asp putem kojeg APR objavljuje spisak korisnika koji od APR-a preuzimaju prepise baza podataka koji su jedini relevantni za ovu oblast, među korisnicima se ne navodi ni Companies reputation niti druga kompanija koja bi mogla da se poveže sa njima.
Ovde se sa pravom može postaviti pitanje – odakle Companies reputation podaci o finansijskom poslovanju privrednih subjekata registrovanih u Srbiji – ako ih nisu nabavili kupovinom od jedinog zakonitog provajdera ovih podataka u našoj zemlji (APR-a) ? Da li su baze podataka koje Companies reputation prodaje nabavljene na pravno valjan način, u skladu sa zakonskim pravilima?
Isto tako, ukazano nam je da pretragom APR privrednog registra nije moguće utvrditi da li Predstavništvo za Balkan Companies reputation zaista i postoji.
Interesantno je i to što korisnici njihovih usluga koji su nas kontaktirali kažu da račune putem kojih se naplaćuje usluga pristupa bazi podataka na Companies Reputation izdaje društvo pod imenom Passion Company d.o.o. Beograd.
Prema javno objavljenim finansijskim izveštajima za 2019. godinu Passion Company je u 2019. godini imala samo jednog zaposlenog, što je jako čudno imajući u vidu da svaka ozbiljna kompanija koja se bavi ovim poslom treba da zapošljava stručnjake koji se bave procenom boniteta, prodajom, marketingom i drugim poslovima.
U najmanju ruku je čudno da ova platforma krije ko je njen stvarni vlasnik, odakle joj podaci, a pri tome objavljuje podatke čiju ispravnost nije moguće proveriti u javno dostupnim bazama podataka. Podsetimo, firma koja posluje u ovoj oblasti, mora pre svega da stekne poverenje svojih klijenata, a to može da uradi jedino na taj način što se neće kriti i što će objaviti odakle joj podaci, i na koji način ih obrađuje.
Kada se uradi malo detaljnije istraživanje, na portalu NEWPRESS može se pronaći da je majka kompanija Companies reputation osnovana 2006. godine u Delaveru, ali pretragom javne baze korporativnog registra Delavera, nije bilo moguće pronaći da ova kompanija uopšte postoji.
Naši čitaoci su nas upozorili i na još jednu nelogičnost u ovom slučaju.
Pošto na platformi Companies reputation-a tvrde da posluju 15 godina, pretragom na dostupnim web arhivama može se utvrditi da je www.companiesreputation.com/rs stranica prvu aktivnost imala 08.12.2018. godine, ali bez objave tekstualnog ili drugog individualizovanog sadržaja. Takođe, nije pronađena niti jedna web stranica koja bi ukazala da postoji internet prisustvo u drugim zemljama firme koja se reklamira kao najuticajniji centar za ocenu boniteta u čitavom svetu.
Takođe, kontroverzu izaziva i informacija firme Companies reputation, da su jedino oni akreditovana bonitetna kuća u Srbiji.
Kada se pristupi baneru IASFC na njihovom portalu, kako bi se pristupili potvrdi o njihovoj akreditaciji, odnosno kada se pokuša naći informacija o IASFC, dolazi se jedino do informacije da je ta stranica u izradi !?!
I tako da Izuzev iasfc.org stranice koja je u izradi, i koja nema apsolutno nikakav drugi digitalni trag, nema drugog dokaza o „akreditaciji“ ove kompanije.
Ovo je jedan primer, u najmanju ruku neodgovornog, netransparentnog i neprofesionalnog ponašanja pojedinih firmi, sa kojima se suočavaju preduzetnici, naši čitaoci, i na koji su želeli da ukažu. Da li u ovom ponašanju ima i nečeg zlonamernog, odnosno nezakonitog, to treba da utvrde nadležni organi.
Pre objavljivanja ovog teksta, uputili smo pitanja u vezi sa ovom temom firmi Companies reputation, sa molbom da odgovore na njih. I pored više urgencija, odgovore na pitanja nismo dobili.
Preduzetnici, odnosno poslovni ljudi, očigledno moraju da budu oprezni, da ne veruju slepo internet objavama, i da samostalno izvrše online proveru činjenica putem sebi dostupnih kanala. I zato ne zaboravite da #factcheck-ujete!