OD STARTAPA DO OZBILJNE KOMPANIJE Mainflux rame uz rame sa svetskim imenima
Firme u fokusuHi-techLifestyleMoja firmaPreduzetnikU fokusu
24.12.2020 11:26 Autor: Julijana Vincan
Ako kažemo da osnovni proizvod jedne domaće firme predstavljaju softversko-hardverske IoT Cloud i Edge Computing tehnologije integrisane u jedan sveobuhvatan Internet of Things sistem – Mainflux IIoT System, možda i neće baš svima biti jasno o čemu se radi.
Međutim, Mainflux Labs je, koliko god to komplikovano zvučalo svima koji nisu u svetu programiranja, jedna istinski uspešna kompanija koja posluje širom sveta. Sistem tog preduzeća obezbeđuje unapređenje operativne efikasnosti, kreiranje pametnih proizvoda i novih usluga sa dodatom vrednošću čitavom nizu industrija.
„Konkretni primeri su optimizacija upravljanja energijom u zgradama, upravljanje poslovanjem i operacijama u građevinarstvu, praćenje kvaliteta vazduha, koordinacija video nadzora u saobraćaju, monitoring i kontrola opreme za eksploataciju nafte i gasa, praćenje lokacije i zdravlja grla na farmama, precizna poljoprivreda i optimizacija potrošnje i primene pesticida i đubriva, optimizacija industrijskih i proizvodnih procesa“, objašnjava direktor marketinga kompanije Mainflux Labs, Saša Klopanović.
Kako kaže, zajedno sa Industrial IoT Sistemom, Mainflux Labs pruža konsultantske usluge neophodne za implementaciju Internet of Things projekata.
Radi boljeg razumevanja, da napomenemo da pojam Internet stvari (engl. Internet of Things, skraćeno IоТ) predstavlja međuumrežavanje fizičkih objekata, vozila (što se odnosi i na „povezane uređaje” i „pametne uređaje”), zgrada i drugih stvari sa ugrađenom elektronikom, softverom, senzorima i konektivnošću, koji omogućavaju objektima da razmenjuju podatke sa proizvođačem, operaterom i/ili drugim povezanim uređajima.
Global Standards Initiative on Internet of Things (IoT-GSI) definisala je 2013. godine IoT kao „globalnu infrastrukturu informatičkog društva koja omogućava napredne usluge (fizičkim i virtualnim) umrežavanjem stvari, pritom se zasnivajući na postojećim i interoperabilnim informacionim i komunikacionim tehnologijama u razvoju”.
Višegodišnje uobličavanje ideje
„Pre nekoliko godina je nastala ideja, kada je tim radio na razvoju projekta interaktivnog interfejsa WeIO, koji je uspešno plasiran putem crowdfunding kampanje, jedne od prvih sa ovih prostora“, priseća se naš sagovornik.
Dodaje da su ubrzo shvatili da na tržištu postoji potreba za open-source IoT platformom, odnosno, centralizovanim cloud softverom koji služi kao middleware, za prenos podataka između aplikacija i različitih vrsta uređaja kao što je WeIO.
„Pokazalo se da takvo centralizovano rešenje za Internet of things domen, sa svim mogućnostima i licencama koje su potrebne na tržištu, nije postojalo u formi open-source. Na taj način smo započeli razvoj Mainflux IoT platforme“, navodi Klopanović.
Kada je ova firma dobila poziv Linux Fondacije da se pridruži EdgeX Foundry projektu zajedno sa kompanijama kao što su Dell, Intel, Samsung i Toshiba, čiji je cilj razvoj softverske paltforme koja će adresirati problem centralizovanih cloud rešenja, kao i izazove implementacije IoT tehnologije, ovaj tim je uočio priliku da budu među prvima koji će imati IoT Cloud i Edge Tehnologiju integrisanu u jedan sveobuhvatan IIoT sistem.
„Mainflux je otpočetka projektovan sa idejom da bude izuzetno horizontalno skalabilan, baziran na modernim arhitekturalnim pristupima kao sto su “microservice mesh architecture” i “cloud-native” i tehnologijama za automatizaciju i organizaciju clouda kao što je Kubernetes“, ističe direktor ovog preduzeća.
Kaže da je na ovaj način postignuta individualna skalabilnost svake od komponenti sistema i da je teorijski omogućeno povezivanje beskonačno velikog broja novih uređaja, što je njihovim klijentima, dodaje, od posebnog značaja.
„Veliki deo ove multi-arhitekturalne inter-operabilnosti došao je i pažljivim izborom tehnologija. Na primer, gotovo ceo Mainflux sistem je napisan u Google-ovom relativno novom programskom jeziku Go, koji je izuzetno efikasan i portabilan. Zbog toga se ista platforma može pokrenuti na čitavom nizu hardverskih platformi – od skromnih Raspberry Pi uređaja do multi-regionalnog AWS cloud, što u isto vreme pokazuje i izuzetnu vertikalnu skalabilnost Mainfluxa, a bilo je demonstrirano i na OpenIoT Summit konferenciji u Portlandu 2018. godine“, objašnjava Klopanović.
Dodaje da ih je ta vrsta portabilnosti i mogućnosti pokretanja identične platforme u cloud-u i na edge-u inspirisala za igradnju nečega što zovu Unified IoT Platform, a predstavlja evoluciju Mainflux platforme i njenu decentralizaciju, koja se odvija preko integracije Edge i Cloud komponenti u jednu platformu koja će biti sigurna, ekonomična i laka za razvoj, pokretanje i konfiguraciju na citavom Edge-Fog-Cloud kontinuumu.
Upravo to su predstavili na KubeCon konferenciji u Šangaju, održanoj 2019 godine.
„Suštinska komponenta ove decentralizacije je Edge computing, koji donosi veliki broj benefita u IoT rešenjima, kao što su niske latencije, real-time kontrola, kao i primena AI algoritama na IoT gateway-ima (Inference at the edge)“, priča naš sagovornik.
Grant Fonda za inovacionu delatnost
Za razvoj njihovog sveobuhvantnog IIoT sistema, koji se sastoji od IoT platforme i edge computing gateway-a, osvojili su grant Fonda za inovacionu delatnost finansiranog iz budžeta Republike Srbije sa razdela Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, a kroz Projekat za unapređenje konkurentnosti i zapošljavanja (sporazum o zajmu sa Svetskom bankom).
„Grant Fonda za inovacionu delatnost predstavljao je vrlo važan podsticaj, jer je našoj kompaniji omogućio da zaposli još pet developera / progamera i na taj nači ubrza i finalizira tehnički razvoj integrisanog Mainflux IIoT sistema“, navodi direktor kompanije Mainflux.
O izvorima finansiranja za početnike u poslovanju možete pročitati na ovom linku.
Zahvaljujući arhitekturi i tehničkim karakteristikama Mainflux IoT platforme otvorenog koda, Linux Fondacija je 2017. godine uputila njihovoj firmi da postane član i participira na projektu EdegX Foundry zajedno sa globalnim tehnološkim liderima kao što su Dell, Intel, AMD i Samsung.
„Time smo u isto vreme dobili na preoznatljivosti kompanije na tržištu, kao i kredibilitetu, posebno imajući u vidu da je arhitekta Mainflux IoT Platforme, Draško Drašković, dobio dve nagrade – za Tehničko liderstvo i za Tehničku inovaciju od strane Edgex foundry konzorcijuma koji čine 80 kompanija“, naglasio je naš sagovornik.
Trenutno su i članovi LF Edge organizacije, gde su AT&T, Dell, HP, Ericsson, Huawei, Red Hat, Samsung, Intel, kao i Open Retai Initiative osnovane od strane Intela, koji je prepoznao kvalitete njihove IoT platform i objavio članak o korišćenju Mainflux IoT platforme za smart metering.
„Do sada je naša kompanija pozvana da predstavi svoju Mainflux IoT platformu na nekim od najvećih svetskih konferencija u EU i SAD, ukupno 15, uključujući Open Networking Summit Santa Clara 2017, O’Reilly Software, Architecture, London 2017, KubeCon konferencija u Šangaju 2019. godine i druge“, rekao je Klopanović.
Izdvojio je i projekte i kompanije koje samostalno, uz neformlanu saradnju sa njihovom kompanijom, razvijaju rešenja zasnovana na njihovoj tehnologiji.
„Pre svega Target, jedan od najvećih maloprodajnih lanaca u Americi (360.000 zaposlenih), 2018. godine je započeo implementaciju Mainflux IoT platforme na projektu Smart Retail Store. System Integrator iz Indije, razvio je rešenje za Indijsku obalsku stražu, a od kompanija bi još izdvojili i Ericsson, i Fluke, svetskog lidera u proizvodnji industrijske opreme za ispitivanje, merenje i dijagnostiku“, ističe naš sagovornik.
Klijenti iz SAD, Rusije, Indije i Nemačke
Najduže sarađuju sa firmom iz SAD, koja proizvodi opremu za eksploataciju nafte i gasa. Tu je Mainflux angažovan za konsultantske usluge, kao i implementaciju Mainflux IoT platforme za upravljanje IoT gateway raspoređenim na terenu i prikupljanje operativnih podataka. Posebno ističu svoju aktivnost u vezi sa EU Horizon 2020 Program.
„Najveći insitut u Evropi za primenjena istraživanja i razvoj, sa 26.000 zaposlenih i godišnjim budžetom od 2,6 milijardi evra – Fraunhofer instititut, pozvao nas je 2019. godine da učestvujemo u konzorcijumu sa Simensom, Fiatom i drugim kompanijama na Horizon 2020 Tenderu za tehnologiju Quality control in smart manufacturing“, naglasio je Klopanović.
Zatim, Delft University of Technology ih je uključio u konzorcijum koji je aplicirao za Intelligent security and privacy management H2020 Tender u kome su se još nalazile Telefonica i NEC Europe Laboratories.
„A sa konzorcijumom kojim koordinira Tehnički Univerzitet iz Berlina osvijili smo Grant EU H2020, za razvoj Digital Twin tehnologije namenjene građevinskoj industriji“, priseća se naš sagovornik, istakavši najveće uspehe svoje kompanije.