Postoje dva modela oporezivanja

Koje poreze državljani SAD plaćaju u Srbiji?

IzdvajamoPorezi

1.4.2025 16:17 Autor: Ljiljana Begović 8

Koje poreze državljani SAD plaćaju u Srbiji? Koje poreze državljani SAD plaćaju u Srbiji?
Ako ste američki državljanin koji živi u Srbiji i radi na daljinu za američku firmu, možda ste se zapitali kakve poreske obaveze imate ovde.... Koje poreze državljani SAD plaćaju u Srbiji?

Ako ste američki državljanin koji živi u Srbiji i radi na daljinu za američku firmu, možda ste se zapitali kakve poreske obaveze imate ovde.

Iako vaš poslodavac u SAD možda već obračunava određene poreze, srpsko poresko zakonodavstvo može zahtevati da platite porez na prihod ostvaren dok boravite u Srbiji.

Advokati kancelarije Stojković Advokati objašnjavaju da prema srpskom zakonu, postajete poreski rezident ako ispunjavate uslove kao što su prebivalište ili centar poslovnih i životnih interesa u Srbiji, ukoliko boravite najmanje 183 dana u toku jedne godine, bilo kontinuirano ili s prekidima.

Čak i ako imate privremeni boravak, možete biti smatrani poreskim rezidentom, posebno ako ste u braku sa srpskim državljaninom i vaš poslovni i životni interesi su u Srbiji.

“Ukoliko ispunjavate ove uslove, Srbija ima pravo da vam oporezuje prihod, uključujući i prihode ostvarene iz inostranstva. Srpski poreski sistem predviđa dva modela za oporezivanje stranih prihoda”, navode pravnici.

Model pojednostavljenog pristupa je idealan za one koji zarađuju niže iznose ili imaju povremene angažmane sa stranim poslodavcima. Tada se od ukupnog prihoda oduzima fiksni iznos normiranih troškova od 107.738 dinara kvartalno. Preostali deo prihoda se oporezuje po stopi od 20 odsto.

“Doprinosi za socijalno osiguranje se računaju na osnovu oporezivog prihoda, a zdravstveno osiguranje se plaća ako prihod premašuje tri puta minimalnu osnovicu za zdravstveno osiguranje. Ovaj model je jednostavniji i lakši za primenu, pogodan za osobe koje nemaju dugoročni ugovor sa poslodavcem u Srbiji”, ocenjuju advokati iz kancelarije Stojković.

Foto: Pixabay.com

Drugi model predstavlja redovno oporezivanje za veće prihode.

“Ako imate stabilan prihod i redovan radni angažman, primeniće se ovaj model. Oduzimaju se fiksni troškovi od 64.979 dinara plus 34 odsto od ukupnog prihoda. Nakon ovih odbitaka, ostatak prihoda se oporezuje po stopi od 10 procenata. Osnovica za penziono osiguranje se računa prema oporezivom prihodu, s tim da ako prihod ne prelazi tri puta minimalnu osnovicu”, pojašnjavaju advokati.

Ovaj model je pogodniji za ljude sa visokim prihodima jer omogućava veće odbitke, ali zahteva više papirologije i planiranja.

Bez obzira koji model koristite, potrebno je da sami podnesete poresku prijavu. Rok za podnošenje prijave je 30 dana od ostvarenja prihoda ili do kraja kvartala u kojem je prihod ostvaren. Neophodni obrasci su PP OPO (za mesečne prihode) i PP OPO-K (za kvartalne prihode).

“Ako ste već platili porez u SAD, možete iskoristiti poreski kredit u Srbiji kako biste izbegli dvostruko oporezivanje. U tom slučaju, neophodno je priložiti dokumentaciju o plaćenom porezu u SAD. Da biste izabrali odgovarajući poreski model, razmotrite to da je prvi model pogodan za povremene ili niže prihode, dok je drugi namenjen osobama sa stabilnim i većim prihodima, koje imaju redovan radni odnos sa stranim poslodavcem”, savetuju pravnici.

Ako ste američki državljanin koji radi iz Srbije, važno je da blagovremeno razumete svoje poreske obaveze. Prvi korak je da utvrdite svoj poreski status i odaberete odgovarajući model oporezivanja.

“Dodatno, preporučuje se konsultacija sa poreskim stručnjakom kako biste izbegli greške i potencijalne probleme sa srpskim poreskim organima. Pravilnim planiranjem možete izbeći neprijatnosti i osigurati da vaš rad na daljinu bude usklađen sa zakonom”, zaključuju pravnici advokatske kancelarije Stojković Advokati.

  • PAVLE-2005

    1.4.2025 #1 Author

    Normalno je da plate porez i ovde

    Odgovori

  • Aca1984

    1.4.2025 #2 Author

    Mnogi se žale na duplo oporezivanje.

    Odgovori

  • ZVEZDA

    1.4.2025 #3 Author

    Svi placaju poreze

    Odgovori

  • SASHKA

    1.4.2025 #4 Author

    Pa moraju i oni nesto da plate..

    Odgovori

  • TREXS

    1.4.2025 #5 Author

    To se podrazumeva

    Odgovori

  • Jelena

    1.4.2025 #6 Author

    Važno je da svi koji rade iz Srbije budu upoznati sa svojim poreskim obavezama kako bi izbegli neprijatnosti. Pravilno planiranje i konsultacija sa stručnjacima mogu olakšati proces i smanjiti rizik od dvostrukog oporezivanja.

    Odgovori

  • Jovica

    2.4.2025 #7 Author

    Pa normalno je da plate porez ako posluju u nasoj zemlji

    Odgovori

    • DOBRILA

      2.4.2025 #8 Author

      Bas tako , pa gde god da posluju moraju…

      Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.