Uskoro se završava period prilagođavanja izmenama SEF-a

Od 1. jula kazne do dva miliona dinara za greške u PDV evidencijama

IzdvajamoPoreziPoslovanje

18.6.2025 08:01 Autor: Ljiljana Begović 24

Od 1. jula kazne do dva miliona dinara za greške u PDV evidencijama Od 1. jula kazne do dva miliona dinara za greške u PDV evidencijama
Od 1. jula dolazi do značajne promene u načinu na koji se kontroliše pravilnost elektronskog evidentiranja poreza na dodatu vrednost (PDV) putem Sistema elektronskih... Od 1. jula kazne do dva miliona dinara za greške u PDV evidencijama

Od 1. jula dolazi do značajne promene u načinu na koji se kontroliše pravilnost elektronskog evidentiranja poreza na dodatu vrednost (PDV) putem Sistema elektronskih faktura (SEF).

Do sada je postojala određena tolerancija – Ministarstvo finansija je za prvih šest meseci 2025. godine „gledalo kroz prste“ na tehničke greške u evidencijama PDV-a na SEF-u, pod uslovom da one nisu uticale na ukupan obračunat porez. Taj prelazni period bio je zamišljen kao prilika za prilagođavanje obveznika novom sistemu.

Poreska savetnica Gordana Aritonović kaže da se od 1. jula više neće tolerisati netačnost ili propusti u elektronskim evidencijama – čak i ako ukupni PDV nije pogrešno obračunat, tehničke greške (poput netačno iskazane osnovice kod umanjenja, pogrešnog statusa subjekta, neusklađenih podataka u sistemu elektronskih faktura) biće razlog za prekršajnu odgovornost.

Zakon o elektronskom fakturisanju i prateći pravilnik predviđaju konkretne kazne koje se za pravna lica i javna preduzeća kreću od 200.000 do dva miliona dinara. Za preduzetnike su kazne nešto blaže – od 50.000 do 500.000 dinara, dok su za odgovorna lica predviđene kazne od 50.000 do 150.000 dinara”, navodi naša sagovornica.

Ona dalje ističe da je dobra vest to što postoji mogućnost da se greška ispravi pre nego što dođe do nadzora.

“Ako se korekcija PDV evidentiranja izvrši blagovremeno postupak se neće pokretati, ali ako se greška otkrije tokom kontrole i prethodno nije korigovana, sledi sankcija”, kaže Aritonović.

Ovo je zapravo priprema za sledeći korak – uvođenje takozvane preliminarne poreske prijave od januara 2026. godine, koja bi trebala da zameni sadašnji POPDV obrazac.

“Iako se pravilnik koji uređuje ovaj novi model još uvek nije pojavio, očekuje se da će dodatno automatizovati PDV prijavu. Pretpostavljam da će i najmanje neusaglašenosti između elektronskih faktura i PDV prijave odmah biti vidljive”, ocenjuje poreska savetnica.

Gordana Aritonović
Gordana Aritonović / Foto: privatna arhiva

Od jula se očekuje „punu odgovornost“ za način na koji se PDV iskazuje u Sistemu elektronskih faktura.

“Moj savet obveznicima je da već sada detaljno provere usklađenost svojih evidencija – naročito kada su u pitanju knjižna odobrenja, status partnera i tačnost podataka u SEF-u, kao i prethodna evidencija poreza, jer greške više nisu tehnički problem – one od 1. jula postaju poreski rizik za obveznika”, kaže Aritonović.

Međutim, kao neko ko se svakodnevno susreće sa problemima u primeni propisa, ona smatra važnim da ukaže i na širu sliku.

“Propisi o elektronskom fakturisanju menjani su više puta u kratkom roku. Privreda je time dovedena u konfuziju – preduzetnici i firme više nisu sigurni šta tačno jeste, a šta nije ispravno. Iako je grejs period za prilagođavanje formalno postojao, u praksi nije bio dovoljan, upravo zbog učestalih izmena i neujednačenog tumačenja propisa”, ocenjuje poreska savetnica Gordana Aritonović.

SEF svakako nosi potencijal za pojednostavljenje buduće PDV prijave i uvođenje kontrole „na klik“, ali trenutna rigoroznost prema tehničkim greškama – koje su često rezultat nejasnoća u sistemu i primeni propisa – deluje preoštra.

“Ne sporim da sistem elektronskih faktura uvodi viši stepen sigurnosti u razmeni dokumenata i potencijalno unapređuje transparentnost, ali uvođenje kazni za svaku ‘tehničku omašku’ koja ne menja iskazani PDV u ovom momentu šalje poruku da država nema dovoljno sluha ni razumevanja za realne izazove sa kojima se privreda suočava u praksi”, zaključuje Aritonović.

Podsetimo, u septembru 2024. godine Ministarstvo finansija predstavilo je nove funkcionalnosti sistema elektronskih faktura (SEF), kao i planirane izmene propisa da u SEF-u bude omogućeno evidentiranje prethodnog poreza.

Korisnicima Sistema elektronskih faktura (SEF) predstavljena je verzija sistema SEF 3.9 na kojoj su izmenjene evidencije obračuna poreza na dodatu vrednost, odnosno pojedinačna evidencija PDV-a i zbirna evidencija PDV-a.

Uvedene su i nove poreske kategorije: S10, S20, AE10 i AE20, uz odgovarajuće šifre za primenu poreskih kategorija za sve elektronske fakture (faktura, avansna faktura, dokument o povećanju i dokument o smanjenju), i to kako za korisnike koji SEF-u pristupaju putem korisničkog, tako i za one koji pristupaju putem aplikativnog interfejsa.

Takođe, uređena je mogućnost da korisnici sistema opredele svoj status u smislu Zakona o porezu na dodatu vrednost – da li su obveznici PDV-a ili nisu, kao i da odrede poreski period, ukoliko su obveznici PDV-a.

Među najznačajnijim unapređenjima verzije SEF-a 3.9 su i izmene koje se odnose na integraciju sa sistemom Uprave carina, kao i omogućavanje unosa više bankarskih računa na profilu subjekta, te prikazivanje NBS IPS QR koda na generisanom spoljnom prikazu fakture (PDF).

Jedna od važnijih izmena odnosi se na član 1 Pravilnika, kojim je uvedena nova tačka o automatskom unosu carinskih deklaracija u sistem elektronskog fakturisanja. Omogućeno je i ponovno registrovanje subjekata koji su ranije uklonjeni iz sistema elektronskog fakturisanja.

Nova pravila zahtevaju da elektronsko evidentiranje PDV-a bude završeno do 12. dana u mesecu, sa mogućnošću ranijeg unosa u posebnim slučajevima.

Tagovi
KAZNE PDV POREZ
  • Aca1984

    18.6.2025 #1 Author

    Ovo je baš dosta. Velike su kazne.

    Odgovori

  • Lotus

    18.6.2025 #2 Author

    Kad doktor Sinisa Mali i Tabakovićka udruze obe mozdane ćelije nema zuta banka da im prode ispod radara! Kad bi malo hteli po svojim redovima da provere sta se i kako radi ali neka to će neko drugi.Gledam danas digli 9ve perače para i svi zajedno nekliko stotina miliona dinara?? Pa samo jedan mali projekat da se radi i neko iz vlasti uzmebte pare da ne pricamo o svim projektima koji se rade celu deceniju i koliko je to milijardi evAra!

    Odgovori

  • Vesna

    18.6.2025 #3 Author

    Sreća pa Vam sve radi besprekorno.Još niste rešili prodaju robe prema javnim preduzećima iz maloprodaje,evo tri godine se kuca račun,refundira pa naknadno račun šalje na SEF.Niz nedostataka u sistemu ali hoćete da kaznite. Morate imati u vidu da nemate dovoljne tehničke podrške na terenu ni za internet ni za struju.Internet je u prekidu bar jednom nedeljno,a struja nestaje na običnu grmljavinu.E na 30km od Beograda se to dešava jako često.Prema tome gospodo prvo izadjite iz Beograda,sagledajte situaciju realno pa onda pišite i izmišljajte….

    Odgovori

  • bajroslastičar

    18.6.2025 #4 Author

    Nadam se da je sve u funkciji

    Odgovori

  • Ljiljana

    18.6.2025 #5 Author

    Ministarstvo gladno para ????
    Osmišljeni SEF je još jedan kamen spoticanja privredi, dodatni troškovi, više papira nego ikad….iskomplikovala ste sve što ste mogli iskomplikovati, SEF totalno nesavršen…i sada hajde još da uzimamo nenormalne kazne …gasite privredne subjekte, terate ih u likvidacije…
    Zašto ?????

    Odgovori

    • STEPA

      26.6.2025 #6 Author

      Potpuno si u pravu lepo rečeno

      Odgovori

  • SHALIMAR

    18.6.2025 #7 Author

    Mislim da ce sada svi malo drugacije da rade…

    Odgovori

  • Darko

    18.6.2025 #8 Author

    Ništa drugo i ne znaju uraditi ! Poreske obveznike kažnjavati uterivati strah u kosti .Za dvadeset godina mog preduzetništva nisu se udostojili da pitaju kako sam….

    Odgovori

  • Ema

    18.6.2025 #9 Author

    Popusite.
    Pustit cu firmu niz vodu ako ne zbog gluposti kaze

    Odgovori

  • Privatnik

    18.6.2025 #10 Author

    Super samo tako nastavite i imaćete baba kurana da vam plaća porez . Naplata potraživanja od javnih firmi i od privatnih je oko 1 godina i duze , to nemoze i Japanska privreda da izdrži , naplata max do 45 dana, kad to resite javite se …

    Odgovori

  • Bane

    18.6.2025 #11 Author

    Tako i treba. Unistiti i ovo malo firmi sto radi…a onda sledi „cipanje brkova“
    Napredno nema sta RADIKALNO NAPREDNO

    Odgovori

  • SVETLANA

    18.6.2025 #12 Author

    Počnite da kažnjavate one koji rade neregistrovanih i po kućama.Najlakše je kažnjavati registrovane preduzetnike i preduzeća.

    Odgovori

  • SVETLANA

    18.6.2025 #13 Author

    Počnite da kažnjavate one koji rade neregistrovanih i po kućama.Najlakše je kažnjavati registrovane preduzetnike i preduzeća.

    Odgovori

    • nenad

      19.6.2025 #14 Author

      Ne Svetlana ne tako, treba mi što radimo registrovani da se prebacimo da radimo po kućama i neregistrovani.
      Nije poenta da nam svima otimaju nego da nikome ne otmu.

      Odgovori

  • Ne smem da kažem

    18.6.2025 #15 Author

    Bravo za našu državu. Samo kazne i to one najveće, sve dok bude imao ko da ih placa. I ako se zarez i veliko slovo ne stave gde treba opet kazna, bar par miliona, da imaju paraziti od čega debelo da žive. Proklete birokrate nikada u životu ništa pošteno niste zaradili, jedino sto znate je da se izivljavate nad onima koji vas hlebom hrane i da se sami sebi divite kako ste pametni i moćni. Samo bahato ….

    Odgovori

  • nebesky

    19.6.2025 #16 Author

    Sve podatke imaju i još traže da im mi sažvaćemo i još hoće da kažnjavaju! A, ne utiče ninašta!

    Odgovori

    • Anonimni

      20.6.2025 #17 Author

      Istrošila se stranka, kupovali glasovi, šetalo po celoj Srbiji, pa ajde opet malo da otimamo…

      Odgovori

  • LEBRON

    19.6.2025 #18 Author

    Bas su stroge kazne za PDV.

    Odgovori

  • Milanka Petronijevic

    19.6.2025 #19 Author

    Posao je mnogo težak i odgovoran. Slabo ga ocenjuju poslodsvci

    Odgovori

  • Solunac

    19.6.2025 #20 Author

    Najveci je problem sto oni koji rade na crno i dalje ce raditi na crno. A oni koji hoce da budu posteni i rade na belo, placace ogromne kazne i zbog slučajnih greski. U poslednjih nekoliko godina odluke ministarstva finansija same teraju ljude da odu u sivu zonu

    Odgovori

  • Lena

    19.6.2025 #21 Author

    Trebalo bi da kaznjavaju one koji rade na crno,a ne nas koji radimo kao crnci,a najvise treba kaznjavati ovi koji gtade i odakle njima novca da investiraju u nekretnine da traze poreklo prihoda

    Odgovori

  • Ela

    20.6.2025 #22 Author

    Ovo je strašno, kako ja vidim i ćujem, uskoro niko neće da se bavi knjigovodstvom. Nećete imati knjigovođe, trebaju vam roboti, a ne ljudi. Nažalost ljudi greše. Ovaj Sef je tolika glupost da se ne može opisati, svaka čast onom ko ga je izmislio.

    Odgovori

  • BIJUTI27

    21.6.2025 #23 Author

    Od 1. jula 2025., znači taj period se završava—počinje puna primena propisa uz sve sankcije …

    Odgovori

  • darmar

    21.6.2025 #24 Author

    Pooštravanje kazni u Srbiji (do 2 miliona dinara za firme) ukazuje da se prelazi iz faze upozorenja u striktan nadzor. Sada je ključno da sistemi elektronskih faktura budu besprekorno funkcionalni da bi kompanije izbegle ozbiljne finansijske posledice.

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.