Velika preduzeća plaćaju i do dva miliona dinara godišnje

Rok za podnošenje prijave za eko-taksu ističe 30. aprila

Porezi

4.4.2025 15:11 Autor: Ljiljana Begović 6

Rok za podnošenje prijave za eko-taksu ističe 30. aprila Rok za podnošenje prijave za eko-taksu ističe 30. aprila
Ekološka taksa, poznata i kao eko-taksa, obavezna je za sva pravna lica i preduzetnike, a rok za podnošenje prijave ističe 30. aprila. Eko-taksa plaća... Rok za podnošenje prijave za eko-taksu ističe 30. aprila

Ekološka taksa, poznata i kao eko-taksa, obavezna je za sva pravna lica i preduzetnike, a rok za podnošenje prijave ističe 30. aprila.

Eko-taksa plaća se kvartalno, od momenta dobijanja rešenja za tekuću godinu. Ukoliko rešenje ne stigne na vreme obveznici treba da nastave mesečno plaćanje.

Prema rečima Jovane Mihajlović iz Udruženja Zaštitnik privrednika i preduzetnika Srbije, privrednici su više puta zahtevali ukidanje ili redefinisanje ovog nameta.

“U više navrata tražili smo njeno suspendovanje, ili da se redefiniše po jasnim kriterijumima i da joj se da namenski karakter, jer je ovo parafisklani namet. Međutim, naš zahtev je odbijen, ali to ne znači da se nećemo povono obratiti nadležnim institucijama”, kaže Mihajlović.

Plaćanje eko-takse regulisano je Uredbom o kriterijumima za određivanje aktivnosti koje utiču na životnu sredinu prema stepenu negativnog uticaja na koji nastaje obavljanjem aktivnosti.

Visina ekološke takse zavisi od dva faktora, prvi je pretežna delatnost (registrovana u APR-u ili ona koja je donela najveći prihod u prethodnoj godini), dok se drugi odnosi na veličinu pravnog subjekta (mikro, malo, srednje ili veliko preduzeće).

Prijavu za eko taksu ne podnose korisnici budžetskih sredstava, stambene zgrade, organizacije obaveznog socijalnog osiguranja, crkve i verske zajednice, kao ni lica koja ostvaruju prihode od delatnosti koje nisu razvrstane u Uredbi o uticaju na životnu sredinu.

Koliko iznosi eko-taksa?

Velika pravna lica sa velikim negativnim uticajem plaćaju dva milina dinara godišnje, dok ona sa srednjim i malim negativnim uticajem plaćaju od 500.000 dinara do milion dinara. Srednja pravna lica plaćaju 500.000 dinara za veliki negativni uticaj, 250.000 za srednji i 125.000 za mali.

Image by Freepik

Mala pravna lica imaju obavezu od 200.000, 100.000 ili 50.000 dinara u zavisnosti od uticaja. Mikro pravna lica i preduzetnici plaćaju najniže iznose: 20.000 dinara za veliki negativni uticaj, 10.000 za srednji i 5.000 dinara za mali negativni uticaj.

Maksimalni iznos eko-takse ne može biti veći od 0,4 odsto prihoda ostvarenih u prethodnoj godini.

Najmanje tarife, po Uredbi o kriterijumima za određivanje aktivnosti koje utiču na životnu sredinu i iznosima naknada, plaćaju mikro preduzeća i preduzetnici koji se bave delatnošću sa malim uticajem na životnu sredinu, na primer – naukom, obrazovanjem, osiguranjem, sportom, ali i kockanjem i klađenjem – svega 5.000 dinara godišnje.

Ista ova grupa firmi (mikro), u delatnostima koje imaju srednji negativan uticaj na životnu sredinu, poput sakupljanja neopasnog otpada, određenih sektora poljoprivrede, popravke i održavanja letelica, proizvodnje baterija i akumulatora, proizvodnje oružja i municije, proizvodnje ulja i masti, sladoleda, prerade mleka, ali i proizvodnje pletenih i kukičanih čarapa, plaća eko-taksu duplo više – 10.000 dinara.

Mikro firme i preduzetnici u grupi delatnosti koje najviše negativno utiču na životnu sredinu plaćaju dvostruko više od onih sa srednjim uticajem – tačno 20.000 dinara.

U te delatnosti spada rudarstvo, uzgoj životinja, proizvodnja tapeta, proizvodnja papira i kartona, proizvodnja eteričnih ulja, proizvoda od plastike, aluminujuma, bakra, snabdevanje električnom energijom, gasom i parom…

Sva rešenja o visini obaveze i instrukcije za plaćanje dostavlja Lokalna poreska administracija (LPA). Rok za uplatu obaveza je 15 dana od prijema rešenja, a obveznici mogu pratiti svoje mesečne rate preko portala LPA. Prijave se mogu podneti elektronski putem, ukoliko preduzetnik ili pravno lice poseduje elektronski sertifikat. Alternativno, prijava se može podneti i u papirnom obliku u lokalnoj poreskoj upravi.

Taksa se ne plaća tokom privremenog prekida poslovanja, ali je neophodno da je taj prekid zvanično prijavljen u APR-u.

Promena podataka – nova prijava

Obveznici su dužni da prijave svaku promenu podataka koja može uticati na visinu naknade u roku od 15 dana od nastanka promene.

Ukoliko je pravno lice ili preduzetnik osnovan tokom tekuće godine, prijava za tu godinu se ne podnosi.

Naknadu utvrđuje jedinica lokalne samouprave rešenjem za celu godinu, a plaća se u jednakim mesečnim ratama do 15. u mesecu za prethodni mesec.

  • MADMAX

    5.4.2025 #1 Author

    Ekologija faktor N1 za očuvanje planete.

    Odgovori

  • TREXS

    5.4.2025 #2 Author

    Što se mora mora se

    Odgovori

  • DUCA

    6.4.2025 #4 Author

    Sva pravna lica imaju obavezu da izmire Eko takse.

    Odgovori

  • MAJA

    8.4.2025 #5 Author

    Samo rokovi i takse,ima li neki rok da mi nesto dohijemo

    Odgovori

  • Dragana

    8.4.2025 #6 Author

    Da li i pravna lica koja nisu imala prihode i poslovala su sa gubitkom , podnose prijavu za eko taksu?

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.