Finansijski kontroling značajno umanjuje poslovne rizike
10.8.2024 14:03 Autor: Ljiljana Begović 7
Finansijski kontroling u preduzećima je sistem koja se bavi planiranjem, kontrolom i analizom finansijskih aktivnosti kako bi se osiguralo efikasno upravljanje resursima i postizanje strateških ciljeva organizacije.
Glavne komponente finansijskog kontrolinga uključuju planiranje, kontrolu, izveštavanje, analizu, upravljanje rizicima, odluke o investicijama.
Uloga finansijskog kontrolera u preduzeću je od izuzetnog značaja i ne treba je poistovećivati sa finansijskim računovodstvom, jer se pre svega odnosi na budućnost. Planiranje i predviđanja šta se može desiti u budućnosti su glavna obeležja zadataka koje ima u kompaniji finansijski kontroler.
Kada vlasnik kompanije odluči da stavi pod kontrolu svoje finansijske tokove, može očekivati da će doći do uspostavljanja sistema interne kontrole, testiranja računovodstvenih funkcija i operacija, finansijskih analiza.
Benefiti koje kompanije dobijaju od finansijskog kontrolera mogu biti i nadzor nad godišnjim i periodičnim finansijskim izveštavanjem, upravljanje trezorom (keš menadžment), kao i aktivan rad sa eksternim licima kao što su kontakt tačka za reviziju, poreskim organima i slično.
Kada je reč o planiranju, pre svega se misli na izradu budžeta, finansijskih planova i prognoza koji definišu buduće finansijske ciljeve i pravce kretanja, zatim sledi praćenje i kontrola stvarnih finansijskih performansi u odnosu na planirane ciljeve, uključujući analizu odstupanja i identifikaciju razloga za njih.
Finansijski kontroler zatim priprema izveštaje i analize za menadžment, akcionare i druge relevantne strane kako bi se omogućilo donošenje informisanih odluka. To podrazumeva detaljnu analizu finansijskih podataka kako bi se identifikovali trendovi, rizici i mogućnosti za poboljšanje poslovanja.
“Identifikacija, procena i upravljanje finansijskim rizicima koji mogu uticati na poslovanje su ključni za budućnost. Uz to je neophodna evaluacija potencijalnih investicija i kapitalnih projekata kako bi se osiguralo da su u skladu sa finansijskim ciljevima preduzeća. Finansijski kontroling omogućava menadžmentu da donosi informisane odluke, optimizuje korišćenje resursa, poboljšava profitabilnost i dugoročno održava finansijsku stabilnost preduzeća”, objašnjava poslovni konsultant Ana Mihajlović.
Neophodno je naglasiti da će oni koji se bave biznisom, korišćenjem usluga finansijskog kontrolera dobiti niz preporuka, izveštaja, analiza koji se odnose na budžete i projekcije, menadžersko izveštavanje (uniformisanje izveštaja, praćenje i analiza rezultata, aktivno izveštavanje borda direktora), navigaciju (aktivan rad na obračunu troškova i upravljanju troškovima), kao i na biznis partnerstvo koje predstavlja sistem planiranja na svim organizacionim nivoima, uvođenje strateške kontrole.
Pročitajte još:
Informacije koje se dobijaju od upravljačkog računovodstva namenjene su organima upravljanja na svim nivoima kompanije, ali i svim zainteresovanim internim korisnicima. Takođe, podaci su analitički i detaljni, ali bez propisa i ustaljene forme.
HANA
11.8.2024 #1 AuthorInteresantno…🤡
BLIZANAC
11.8.2024 #2 AuthorFinansijski kontroling je veoma bitan u sprečavanju rizika
ZVONČICA
11.8.2024 #3 AuthorSigurna sam da je zaista tako
LAV
11.8.2024 #4 AuthorKada su finansije i ulaganja u pitanju vazno je imati finansijskog savetnika.
VALERIJA
11.8.2024 #5 AuthorDobro je da postoji oružje za smanjanje poslovnog rizika.
SUNCICA
11.8.2024 #6 AuthorTreba uvek sve lepo isplanirati
Faith
19.8.2024 #7 AuthorFinansijski kontroling jako bitan za poslovanje preduzeca