Racio brojevi zavise od pouzdanosti podataka na osnovu kojih su dobijeni

Pravilna analiza finansijskih izveštaja daje realnu sliku uspešnosti preduzeća

AnalizaPoslovanjePreduzetnikU fokusu

20.8.2022 12:01 Autor: Ljiljana Begović 40

Pravilna analiza finansijskih izveštaja daje realnu sliku uspešnosti preduzeća Pravilna analiza finansijskih izveštaja daje realnu sliku uspešnosti preduzeća
Racio analiza predstavlja instrument za procenu finansijske pozicije i potencijala preduzeća. Na osnovu sveobuhvatne analize mogu se sastaviti finansijski izveštaji koji će dati pravu... Pravilna analiza finansijskih izveštaja daje realnu sliku uspešnosti preduzeća

Racio analiza predstavlja instrument za procenu finansijske pozicije i potencijala preduzeća. Na osnovu sveobuhvatne analize mogu se sastaviti finansijski izveštaji koji će dati pravu sliku o poslovanju preduzeća.

Pokazatelji ili racio brojevi predstavljaju odnose između dve bilansne pozicije, i imaju vrednost samo kada su pravilno protumačeni.

Poslovni konsultant Biljana Lazarević kaže da se tumačenje pokazatelja vrši u odnosu na određene standarde, koje može postaviti kontrolor, odnosno analitičar u preduzeću. To mogu biti racio brojevi iz prethodnih godina, pokazatelji sadržani u planovima preduzeća ili standardi iz literature.

“Nemaju svi racio brojevi isto značenje i isti značaj za svako preduzeće, stoga je važno da preduzeće u masi prepoznatih racio brojeva prati one koji opisiju njegov poslovni model. Prilikom sagledavanja dobijenih rezultata racio analize, nije uputno dominantno upoređivanje sa idealnim vrednostima jer takva poređenja daju iskrivljenu sliku o performansama preduzeća, pogotovo ako se posmatra izolovano racio po racio”, objašnjava Lazarević.

Prema njenin rečima, isti racio broj kroz vreme, može dati različite vrednosti usled promena u poslovanju.

“Racija za različite privredne grane imaju različite vrednosti, čak i racija u istoj privrednoj grani mogu dati različit rezultat, ali je veoma važno da se identifikovani ključni pokazatelji poslovanja sagledavaju kroz duži vremenski period, u kontinitetu, da se prati njihov trend i međusobna korelacija, ali i poređenje sa liderom u grani, sa konkurentom, sa planiranim racio pokazateljom u konkretnom preduzeću”, ocenjuje naša sagovornica.

Osnovne vrste racio pokazatelja su racio profitabilnosti, aktivnosti (efikasnosti), solventnosti i finansijske strukture, kao i likvidnosti.

Foto: Pexels.com

Racija profitabilnosti pokazuju sposobnost zarađivanja preduzeća i ključni su koeficijenti u proceni finansijskog uspeha. Apsolutni iznos ostvarene dobiti nema veliki značaj u analizama. Potrebno je uporediti dobit sa veličinom preduzeća, koja se može izraziti količinom angažovanog kapitala ili ostvarenog prihoda.

“Racija aktivnosti prikazuju tokove pre svega nabavnog i prodajnog procesa. Koeficijent obrta kupaca pokazuje koliko po jedinici nenaplaćenog stanja potraživanja od kupaca dolazi ukupnog prihoda u toku određenog perioda”, kaže poslovni konsultant.

Likvidnost je sposobnost preduzeća da izmiri svoje obaveze u roku. Koeficijent tekuće likvidnosti (opšti racio likvidnosti) meri sposobnost preduzeća da izmiruje obaveze kada one dospevaju.

Obaveza dostavljanja finansijskih izveštaja

Osim velikih pravnih lica i javnih društava, nezavisno od veličine obavezu sastavljanja godišnjeg izveštaja o poslovanju imaju i srednja pravna lica, kao i mala i mikro pravna lica koja su obveznici revizije, a najmanje dve godine nisu razvrstana u te veličine.

S druge strane, obavezu dostavljanja konsolidovanog godišnjeg izveštaja o poslovanju nemaju samo matična pravna lica razvrstana kao velika pravna lica, već taj izveštaj moraju da dostave sva matična pravna lica, nezavisno od veličine.

Cilj analize finansijske strukture je da se sagleda odnos sopstvenih i pozajmljenih izvora u ukupnim poslovnim sredstvima preduzeća.

Visok koeficijent zaduženosti (niža vrednost kapitala u odnosu na sredstva) pokazuje da se veći deo poslovanja finansira zajmovima. Nizak koeficijent zaduženosti (visok iznos kapitala u odnosu na sredstva) znači da veći deo dugoročnog kapitala predstavlja sopstveni kapital.

“Osnova za ispravno zaključivanje na osnovu dobijenih racio brojeva i bolje razumevanje finansijske pozicije preduzeća, jeste praćenje trendova. Tumačenje određenog pokazatelja može biti različito ako se posmatra jedna ili više godina. Pouzdanost zaključivanja na osnovu racio brojeva zavisi od pouzdanosti podataka na osnovu kojih su izračunati”, navodi Biljana Lazarević.

Ona ističe da ograničenja finansijske analize na bazi zvaničnih izveštaja dovode do toga da se značajan broj finansijskih izveštaja ne priprema na osnovu stvarne ili realne slike poslovanja, već se upravo prilagođava očekivanim podacima i informacijama od strane različitih interesnih grupa.

“Takođe, finansijski izveštaji mogu sadržati proizvoljne procene i brojeve koji se zasnivaju na prosuđivanju. Poređenje finansijskih izveštaja sličnih preduzeća može dovesti do pogrešnog zaključka, ako se koriste različite računovodstvene politike ili različite formule za izračunavanje pojedinih koeficijenata. Racio brojevi se ne mogu koristiti kao izolovana ocena, već zajedno i primenom različitih uglova sagledavanja. Samo sveobuhvatno posmatranje može dati ispravan prikaz uspešnosti poslovanja preduzeća”, zaključuje poslovni konsultant Biljana Lazarević.

  • Tina

    20.8.2022 #1 Author

    To je svakako neophodno za svaku firmu

    Odgovori

  • BRANA19

    20.8.2022 #5 Author

    Normalno 🤷

    Odgovori

  • IVAN

    20.8.2022 #6 Author

    Podrazumevano

    Odgovori

  • MARKO7

    20.8.2022 #8 Author

    Pa tako je uvek i bilo.

    Odgovori

  • MARKO7

    20.8.2022 #12 Author

    Pa to je dobro.

    Odgovori

  • Dzebac

    20.8.2022 #13 Author

    To je super, trebalo bi da se sve firme drze toga

    Odgovori

  • Ceca

    20.8.2022 #16 Author

    Svakako je to u redu

    Odgovori

  • TATJANA

    20.8.2022 #17 Author

    Slazem se

    Odgovori

  • GOCA BG

    20.8.2022 #18 Author

    Pravilna analiza daje realnu sliku poslovanja firme…

    Odgovori

    • Dzebac

      21.8.2022 #19 Author

      Treba sve po pravilima pa bi nam bilo bolje

      Odgovori

  • Moon

    21.8.2022 #20 Author

    knjigovodje bi ostale bez posla jer one su zasluzene za peglanje

    Odgovori

  • VOJKAN

    21.8.2022 #21 Author

    Kad se stavi sve na papir tačno se vidi i samo poslovanje

    Odgovori

  • kaćica

    21.8.2022 #22 Author

    Pa naravno da se vidi stanje firmw.

    Odgovori

  • STRAHINJA

    21.8.2022 #23 Author

    Analiza na osnovu realnih pokazatelja, to sto se 90% izvestaja fingira…nikom nista

    Odgovori

    • MARA

      21.8.2022 #24 Author

      To se ne racuna

      Odgovori

    • VILENJAK

      21.8.2022 #25 Author

      Zato je neophodna veća kontrola pravnih lica. Finans. izveštaj u Srbiji nije merodavan pokazatelj likvidnosti firmi.

      Odgovori

    • Ika

      21.8.2022 #26 Author

      Tako je, ima mnogo rupa u zakonu i sve se moze nastelovati…

      Odgovori

  • STRAHINJA

    21.8.2022 #27 Author

    A sta cemo sa tim

    Odgovori

  • VANJA

    21.8.2022 #28 Author

    To tako u treba da bude!

    Odgovori

  • LIMUN ŽUT

    21.8.2022 #29 Author

    Zato je dobar bonitet firme od velikog značaja.

    Odgovori

    • DANIJELA

      21.8.2022 #30 Author

      Bonitet je ogledalo svakog poslovanja a visoka bonitetna ocena je sastavni deo poslovanja svake zdrave i uspesne firme, zato samo sa takvim firmama treba saradjivati.

      Odgovori

  • DANIJELA

    21.8.2022 #31 Author

    Finansijski izvestaj su u obavezi da predaju ali to je jedna slika poslovanja ali tesko je stanje i firme se bore u praksi jako tesko.

    Odgovori

  • Milovan94

    21.8.2022 #32 Author

    Ne znam samo koliko se te analize smatraju validnim?!

    Odgovori

  • Gaga45

    21.8.2022 #34 Author

    I treba,slazem se

    Odgovori

  • Gaga45

    21.8.2022 #35 Author

    Naravno,realna slika

    Odgovori

  • ZVEZDICA01

    21.8.2022 #36 Author

    Zato uvek birajte firme koje imaju pozitivan bonitet!

    Odgovori

  • VILENJAK

    21.8.2022 #37 Author

    Bilans stanja treba da bude najmanja stavka koja se uzima u obzir, jer se ne prikazuju realna finans. stanja. Da se fingiraju je opšte poznato!

    Odgovori

  • Emilija

    23.8.2022 #38 Author

    Sreca u knjigovodje

    Odgovori

  • Ceca

    4.9.2022 #39 Author

    Bonitet je bitan

    Odgovori

  • Sonjka

    16.9.2023 #40 Author

    Slazem se

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...