Dodatna sredstva najviše traže iz građevinskog, metalskog i prehrambenog sektora

Preduzetnicima u prvoj polovini godine odobreno 1,9 milijardi dinara bespovratnih sredstava

AnalizaPreduzetnikU fokusu

30.9.2021 17:46 Autor: Ljiljana Begović 0

Preduzetnicima u prvoj polovini godine odobreno 1,9 milijardi dinara bespovratnih sredstava Preduzetnicima u prvoj polovini godine odobreno 1,9 milijardi dinara bespovratnih sredstava
Kroz program podrške malim i srednjim preduzećima u Srbiji za nabavku opreme odobreno je tokom prvih šest meseci 2021. godine skoro 700 zahteva. Kako... Preduzetnicima u prvoj polovini godine odobreno 1,9 milijardi dinara bespovratnih sredstava

Kroz program podrške malim i srednjim preduzećima u Srbiji za nabavku opreme odobreno je tokom prvih šest meseci 2021. godine skoro 700 zahteva.

Kako su za naš portal naveli iz Ministarstva privrede, najveće interesovanje za nabavku opreme beleže privrednici za delatnost specijalizovanih građevinskih radova, metalnih proizvoda, proizvodnje prehrambenih proizvoda, kao i nameštaja.

“Pravo da se prijave na konkurs za dodelu bespovratnih sredstava imala su pravna lica registrovana u APR-u kao privredna društva ili zadruge, koja su razvrstana na mikro, mala i srednja pravna lica u skladu sa Zakonom o računovodstvu, kao i preduzetnici registrovani u APR. Za ovaj program opredeljeno je 2,05 milijardi dinara i predstavlja kombinaciju od 25 odsto bespovratnih sredstava, 70 odsto izuzetno povoljnog kredita banke ili lizing kuće, dok pet odsto obezbeđuje sama firma”, kažu iz Ministarstva privrede za Biznis.rs.

Iznos odobrenih bespovratnih sredstava ne može biti manji od 500.000 dinara, niti veći od pet miliona dinara.

Sredstva opredeljena Programom namenjena su za sufinansiranje nabavke nove proizvodne opreme i opreme direktno uključene u proces proizvodnje razmenjivih dobara i izvođenje građevinskih radova.

“Važno je napomenuti da je kroz Program podrške malim i srednjim preduzećima za nabavku opreme u 2021. godini, za samo šest meseci odobreno skoro 700 zahteva u iznosu od 1.899.607.082 dinara bespovratnih sredstava, dok vrednost investicija odobrenih zahteva iznosi skoro 10 milijardi dinara. Ovi podaci posebno su značajni u godini nakon krize izazvane epidemijom korona virusa, koja je udarac nanela i sektoru malih i srednjih preduzeća”, navode naši sagovornici.

Građevinski radnici
Foto: Unsplash.com

Sredstva opredeljena Programom namenjena su za sufinansiranje nabavke nove proizvodne opreme i opreme direktno uključene u proces proizvodnje razmenjivih dobara i izvođenje građevinskih radova, i to:

  • Proizvodne opreme i/ili mašina
  • Transportno-manipulativnih sredstava uključenih u proces proizvodnje i unutrašnjeg transporta
  • Delova, specijalizovanih alata za mašine ili drugih kapitalnih dobara
  • Mašine i oprema za unapređenje energetske efikasnosti i ekoloških aspekata proizvodnje
  • Građevinske mehanizacije za potrebe obavljanja građevinskih radova

Iz Ministarstva podsećaju da je kao pilot projekat program počeo da se sprovodi 2013. godine, kada je budžet iznosio 100 miliona dinara, a ukupno je bilo 80 odobrenih prijava.

Od 2015. godine do danas beleži se konstantan trend rasta kada je reč o broju prijava za program, kao i iz godine u godinu povećanje budžeta koji se izdvaja za ovaj program. Rastuća zainteresovanost preduzeća za ovaj program ogleda se u lakšem dolasku do neophodne opreme/mašina zarad povećanja konkurentnosti preduzeća na domaćem, ali i stranom tržištu. Uz to, Program olakšava proces uvođenja inovacija i rad na usavršavanju tehnoloških procesa, zbog čega je i zainteresovanost privrednih subjekata velika.

Do sada najviše novca opredeljeno za nabavku opreme je dve milijarde i 200 miliona dinara, koliko je bilo obezbeđeno kroz Program u 2019. godini. Tada je zaključeno 953 ugovora u vrednosti od oko 2,29 milijardi dinara. U 2020. godini Program je, usled krize izazvane pandemijom virusa Covid-19, realizovan sa umanjenim budžetom, a potpisana su 363 ugovora vrednosti od oko 993 miliona dinara.

Kroz Program su zastupljene sve industrijske grane, a poslednjih godina javnim pozivima su obuhvaćeni i privredni subjekti koji posluju u građevinskoj industriji i sektoru zaštite životne sredine.

Ministarstvo program sprovodi u saradnji sa Razvojnom agencijom Srbije i poslovnim bankama/lizing kućama, a namenjen je mikro, malim i srednjim privrednim društvima, preduzetnicima i zadrugama.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...