Svaki treći programer koji traži posao u Srbiji je žena
AnalizaBiznisBolji posaoHi-techLifestylePoslovanjePreduzetnikU fokusu
21.5.2021 12:04 Autor: Julijana Vincan
IT sektor trenutno je jedna od najrazvijenijih industrijskih grana u Srbiji, sa tendencijom daljeg razvoja, a kako pokazuju podaci sajtova za zapošljavanje HelloWorld i Infostud, svaki treći programer koji traži posao u našoj zemlji je žena.
Naime, po tim podacima, 30 odsto kandidata koji su u potrazi za zaposlenjem u IT industriji je ženskog pola. Na evropskom nivou taj udeo je isti i takođe iznosi 30 odsto, pokazuju podaci Evropske Komisije, koji ne uzimaju u obzir frilensere.
„Od uzorka istraživanja, od 23.000 kandidata je 30,54 odsto ženskog pola tražilo posao u IT sektoru. Period istraživanja bio je godinu dana, od 1. aprila prošle, do 1. aprila ove godine“, izjavio je za Biznis.rs saradnik za odnose sa javnošću platforme za zapošljavanje HelloWorld, koja je fokusirana na IT konkurse, Marko Vučetić.
Tehnologije kojima su žene najviše naklonjene, sudeći po podacima helloworld.rs gotovo se poklapaju sa tehnologijama koje su najpopularnije kod kolega muškog pola: .JavaScript, Java, PHP, C#, MySQL.
„Interesantno je da se muškarci i žene uglavnom podudaraju sa tehnologijama koje traže, te imamo da je kod oba pola najtraženija tehnologija Javascript. Postoje razlike u popularnosti PHP-a, koja je izraženija kod muškaraca, a zapravo najveća razlika je da se kod muškaraca kao prilično tražen pojavljuje ReactJS, dok kod žena ova tehnologija nije ni među prvih 10 koje se najčešće pretražuju“, istakao je Vučetić.
Kako kaže, značaj ovih podataka ogleda se u tome da domaće IT tržište rada možemo uporediti sa evropskim, a ovi podaci pokazuju da je trenutno stanje na evropskom nivou identično, čemu svedoče istraživanja Evropske komisije. Takođe, Vučetić je istakao da je IT industrija sve popularnija među ženama, ali i dalje je očigledna disproporcija na domaćem IT tržištu i da ovi podaci otvaraju dalja pitanja kao što je – zašto je to tako?
Takođe, kako pokazuju istraživanja, u svetu žene čine samo desetak odsto inicijatora startap projekata, bilo da se radi o razvoju aplikacija ili pokretanju veb usluga, što je poražavajuća činjenica s obzirom na to da je danas pokretanje startapova u ekspanziji.
„Poslodavci i dalje teško dolaze do senior programera, IT oblast je i dalje vrlo deficitarna, te je tako poslodavcima teško da nađu kvalitetnog kandidata naročito srednjeg ili višeg senioriteta, bez obzira na pol. Ovo takođe daje šansu za dalje izjednačavanje prihoda među polovima, što je problem i na globalnom planu“, navodi Vučetić.
On je dodao da su pozicije koje su IT poslodavcima u prvih pet meseci ove godine bile najpotrebnije: JavaScript Developer, Java Developer, IT Help Desk, Net Developer i PHP Developer.
Kolike su zarade programera u Srbiji?
Interesovanje za IT industriju sve je veće, čemu svedoči i 200.000 poseta mesečno sajta HelloWorld. Naime, IT Insajder je segment pomenutog sajta, gde svi zainteresovani mogu da se informišu o poslodavcima u IT industriji i pročitaju iskustva o radu, kao i iskustva sa razgovora za posao. Kako kaže naš sagovornik, zbog podizanja transparentnosti domaće IT industrije, prošle godine je IT Insajderu dodata sekcija “Plate”, gde zaposleni mogu anonimno da napišu neto iznos svoje zarade.
“Prema upisu od 1.200 plata imamo podatke da je prosečna plata senior programera 1.750 evra, mediora 1.150 evra, a juniori počinju sa 750 evra zarade. Najviša plata prema upisu na našem sajtu je 7.500 evra, koju zarađuje softver inženjer iz Beograda”, objasnio je Vučetić.