Ankara na geostrateškoj prekretnici?
5.6.2024 14:23 Autor: Vladimir Jokanović 0
Turska koristi svoj dobar geografski položaj i rastući uticaj, pre svega na Bliskom istoku, da izrazi nameru da pristupi asocijaciji BRICS, a istovremeno Ankara na taj način izražava svoje nezadovoljstvo zbog politike Zapada, od evropskih integracija do rata u Gazi, ocenio je za Biznis.rs profesor Fakulteta političkih nauka u penziji, Čedomir Čupić.
„To što je Turska članica NATO pakta, to je svakako obavezuje, ali ona se praktično nalazi na periferiji saveza što joj omogućava da vuče takve poteze, iako SAD verovatno ne gledaju na to blagonaklono. Turska je izgleda procenila da dobar odnos sa zemljama BRICS-a neće poremetiti odnose sa NATO. Turska je nekadašnja imperija, ona može da ima takav odnos prema velikim svetskim silama“, naveo je Čupić.
Prema njegovim rečima, verovatno će uslediti odgovor Vašingtona Turskoj i možda će biti održani neki unutrašnji razgovori daleko od javnosti. On podseća na problem odnosa Turske i Grčke, koja je takođe članica NATO saveza. Grčka je pre nekoliko godina obnovila flotu ratnih aviona kako bi štitila granice, pre svega prema Turskoj.
SAD za sada nisu reagovale na izjavu šefa turske diplomatije Hakana Fidana, koji je prilikom posete Kini rekao da Turska želi da se pridruži asocijaciji BRICS, ističući da ona može Turskoj ponuditi „dobru alternativu“ da zameni Evropsku uniju.
Fidan se u utorak u Pekingu sastao sa kineskim ministrom spoljnih poslova Vang Jiem, koji je naveo da je Kina spremna da ojača strateško usklađivanje sa Turskom kako bi se suprotstavila „politici moći“ na međunarodnoj sceni. „Dve strane su se složile oko potrebe za bliskom strateškom komunikacijom, kako bi se zaštitili zajednički interesi zemalja u razvoju“, rekao je Vang, prema saopštenju kineskog ministarstva.
Fidan je rekao da dok je Turska u carinskoj uniji sa Briselom, takođe istražuje nove mogućnosti za saradnju sa nekoliko partnera na različitim platformama kao što je BRICS. Očekivano, Moskva je pozdravila nameru Turske. Portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov rekao je da Kremlj pozdravlja interesovanje Turske za BRICS, kao i da će se o ovoj temi razgovarati na predstojećem samitu asocijacije u oktobru u Rusiji.
Turska državna novinska agencija Anadolu citirala je Fidana da će prisustvovati planiranom sastanku radne grupe BRICS sledeće nedelje u Rusiji na marginama Ekonomskog foruma u Sankt Peterburgu. Još nije jasno da li će Ankara preduzeti korake da se pridruži grupi BRICS, budući da ranije nije podnela formalni zahtev za pridruživanje.
Turska je često na udaru svojih zapadnih saveznika poslednjih godina zbog svojih veza sa Rusijom, a neki su je optužili da se njena „osovina“ pomera od zapadnog vojnog saveza. Ankara je to odbacila, rekavši da je ostala posvećena članica alijanse i da je zadržala svoj cilj punopravnog članstva u Evropskoj uniji.
Čupić ne isključuje mogućnost da je Turska odlučila da se pozicionira u odnosu na promene poretka u svetu, ali da istovremeno najava priklučivanja asocijaciji BRICS može da se tumači i kao izraz nezadovoljstva Ankare odnosom Zapada prema Palestincima, odnosno prema ratu u Gazi.
Pročitajte još:
Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan pre pet godina je pozvao rukovodstvo asocijacije BRICS da Tursku primi u članstvo. Međutim, kasnije, narednih godina turski zvaničnici nisu viđeni ni na jednom sastanku zemalja BRICS-a. Eventualni formalni zahtev i prijem Turske u članstvo, svakako bi predstavljao geostratešku prekretnicu za Ankaru.
Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.